Trwa przetarg, który wyłoni wykonawcę rewitalizacji północnej części parku Witosa - od strony ul. Markwarta. Termin składania ofert mija 21 sierpnia. Plany ratusza budzą kontrowersje.
- Zupełnie nie zgadzam się z obecną likwidacją kortów tenisowych, czy planowaną, świetnego placu zabaw dla dzieci, których w Śródmieściu zdecydowanie brakuje. Do tej pory nie ma pomysłu na miejsce po muszli koncertowej i niepotrzebnie zlikwidowano fontannę. Dobrze wiem, że był tam cmentarz i pod ziemią znajdują się doczesne szczątki wielu osób, ale nie usprawiedliwia to niszczenia miejsca wypoczynku, które funkcjonowało tu dziesiątki lat. Wszyscy Bydgoszczanie dobrze znali historię tego miejsca, nazywając je "Parkiem Sztywnych" i nikomu to nie przeszkadzało, ani nie było uważane za profanację cmentarza - stwierdza w mediach społecznościowych Leszek Umiński, bydgoski przewodnik turystyczny.
"Trzeba zburzyć Pałac Młodzieży"
Umiński zwraca uwagę, że powstałe niedawno miejsca edukacji przyrodniczej są w coraz gorszym stanie.
- Razi mnie w tym też duża niekonsekwencja - podsumowuje. - Jeśli nie można grać i bawić się na terenie byłego cmentarza, to należałoby zacząć od zburzenia Pałacu Młodzieży, bo znajduje się w najstarszej części cmentarza, czyli tam gdzie jest najwięcej pochówków. Obawiam się, że dzieci i młodzież podczas zajęć mogą nie zachowywać wystarczającej powagi. Podobnie do likwidacji trzeba przeznaczyć bloki mieszkalne - nie można przecież spać lub oglądać telewizji na cmentarzu. Na koniec północną nitkę ul. Jagiellońskiej i tory tramwajowe, bo też przecinają cmentarz. Z drugiej strony, dlaczego można organizować koncerty i wesołe miasteczko na Placu Teatralnym albo imprezy artystyczne lub sportowe na Starym Mieście? Przecież tam też były cmentarze.
Ratusz: - Trzeba uwzględnić, że tam był cmentarz
Tymczasem bydgoski ratusz ogłosił przetarg na drugi etap rewitalizacji parku. W ubiegłym roku aplikował w ramach Programu Inwestycji Strategicznych o 2 mln zł na rewitalizację terenu od strony ul. ks. Markwarta. "Teraz prace obejmą północną część parku o powierzchni prawie 7 tysięcy metrów kwadratowych zlokalizowaną od strony ul. R. Markwarta. W miejscu kortów tenisowych wprowadzimy nową zieleń. Rozwiązania mają uwzględniać fakt, że w tym miejscu funkcjonował przed wojną duży ewangelicki cmentarz" - informują pracownicy Urzędu Miasta Bydgoszczy.
Obecna nazwa - Park Ludowy im. Wincentego Witosa w Bydgoszczy - została nadana przez Miejską Radę Narodową w 1982 r.
W 2018 roku na wiosnę rozpoczął się pierwszy etap rewitalizacji parku. Roboty w parku planowały Miejskie Wodociągi i Kanalizacja. Na ich zlecenie badania przeprowadził archeolog Robert Grochowski. Wnioski okazały się jednoznaczne, Grochowski odkrył szkielety. Według jego szacunków, na terenie dawnego cmentarza może być ich nawet 80 tys.
Po podpisaniu umowy prace przy drugim etapie zajmą niecałe dwa lata. Pierwszy etap rewitalizacji parku o wartości ponad 8 mln zł prowadzono w oparciu o dofinansowanie z funduszy europejskich.
Debata Harris-Trump. Kto wygrał przedwyborcze starcie?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Irena Eris zbiła majątek na kremach dla kobiet. Jak wygląda naprawdę, bez retuszu?
- Tak wygląda ukrywana wnuczka Zenka Martyniuka! Mamy WIDEO
- Tak wygląda najbogatsza Polka, gdy rozmawia pod śmietnikiem. Co za twarz! | ZDJĘCIA
- Golił się na zapałkę, a dziś? Trudno uwierzyć, że to Stachursky! Ekspert ocenia