Zobacz wideo: Takie są skutki wprowadzenia programu 500 plus.

Czym jest cukrzyca?
Cukrzyca to grupa chorób metabolicznych charakteryzująca się hiperglikemią, czyli podwyższonym poziomem glukozy we krwi. Taki przewlekły stan hiperglikemii jest destrukcyjny dla organizmu. Hiperglikemia uszkadza i zaburza czynności narządów wewnętrznych, szczególnie nerek, oczu, układu nerwowego, naczyń krwionośnych i serca. Ze względu na przyczyny i przebieg choroby określa się cukrzycę różnego typu. Najczęściej rozpoznawanymi są cukrzyca typu 1, typu 2, cukrzycę ciężarnych oraz inne, rzadziej występujące typy.
Najczęstszą postacią cukrzycy jest typu 2. W przebiegu tej choroby dochodzi do zmniejszenia wrażliwości tkanek na insulinę (tzw. insulinoodporność). W tym stanie organizm wymaga produkcji nadmiernej ilości insuliny, przekraczającej zdolności wydzielnicze trzustki. W cukrzycy typu 1 w wyniku procesu autoimmunologicznego dochodzi do zniszczenia komórek produkujących insulinę w trzustce, co powoduje brak insuliny we krwi.
Insulina reguluje poziomu glukozy we krwi - obniża poziom cukru we krwi do prawidłowego stężenia.
Uwaga na groźne powikłania cukrzycy!
Nieleczone powikłania cukrzycy mogą być bardzo groźne. W wyniku cukrzycy m.in. dochodzi do zmian miażdżycowych, zaburzeń ukrwienia i unerwienia stopy (tzw. stopa cukrzycowa), co może prowadzić do deformacji, owrzodzenia i infekcji stopy, grożącej martwicą i koniecznością amputacji kończyny. Ponadto nieleczona cukrzyca grozi udarem mózgu, chorobą niedokrwienną serca i zawałem mięśnia sercowego, uszkodzeniem nerek, uszkodzeniem narządu wzroku (zaćmą, a nawet ślepotą).
Cukrzyca może dawać wiele objawów, ale są pewne charakterystyczne symptomy, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę. Zobacz objawy, które mogą świadczyć, że chorujesz na cukrzycę: