Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oto najczęstsze błędów językowych w internecie. Też je popełniasz? [lista TOP 15]

OPRAC.:
Mikołaj Romanowski
Mikołaj Romanowski
Serwis NadWyraz.com opublikował ranking 100 najczęściej popełnianych błędów w internecie. Pod uwagę wzięto ubiegły rok (2022). Analiza dotyczyła 158 błędów językowych w różnych konfiguracjach i obejmowała 12 miesięcy (1.01.2022–31.12.2022). Łączna liczba otrzymanych i przeanalizowanych danych wyniosła ponad 3,7 mln! Materiał do analizy zaczerpnięto z następujących źródeł: Facebook, YouTube, TikTok, Wykop, Instagram, Twitter, fora dyskusyjne, blogi, portale internetowe oraz recenzje. Zobacz, jakie błędy popełniane są najczęściej. Też je popełniasz? ►►►
Serwis NadWyraz.com opublikował ranking 100 najczęściej popełnianych błędów w internecie. Pod uwagę wzięto ubiegły rok (2022). Analiza dotyczyła 158 błędów językowych w różnych konfiguracjach i obejmowała 12 miesięcy (1.01.2022–31.12.2022). Łączna liczba otrzymanych i przeanalizowanych danych wyniosła ponad 3,7 mln! Materiał do analizy zaczerpnięto z następujących źródeł: Facebook, YouTube, TikTok, Wykop, Instagram, Twitter, fora dyskusyjne, blogi, portale internetowe oraz recenzje. Zobacz, jakie błędy popełniane są najczęściej. Też je popełniasz? ►►► pixabay, zdj. ilustracyjne
Serwis NadWyraz.com opublikował ranking 100 najczęściej popełnianych błędów w internecie. Pod uwagę wzięto ubiegły rok (2022). Analiza dotyczyła 158 błędów językowych w różnych konfiguracjach i obejmowała 12 miesięcy (1.01.2022–31.12.2022). Łączna liczba otrzymanych i przeanalizowanych danych wyniosła ponad 3,7 mln! Materiał do analizy zaczerpnięto z następujących źródeł: Facebook, YouTube, TikTok, Wykop, Instagram, Twitter, fora dyskusyjne, blogi, portale internetowe oraz recenzje. Zobacz, jakie błędy popełniane są najczęściej.

Raport został przygotowany na podstawie analizy danych za 2022 rok, tj. od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku. Dane pozyskano przy użyciu profesjonalnego narzędzia do monitoringu internetu SentiOne oraz monitoringu własnego.

Jak wyszukiwano błędy?

Monitoring bazował na puli słów kluczowych, tj. wytypowanych błędach językowych w wielu konfiguracjach (odmienionych przez przypadki, z polskimi znakami oraz bez nich). Słowa kluczowe zostały przygotowane przez serwis Polszczyzna.pl oraz stronę na portalu Facebook o nazwie Poprawna Polszczyzna w niezależnej wielomiesięcznej analizie (monitoring własny oraz ankietowanie czytelników serwisu). Pozwoliło to na wytypowanie kilkuset błędów językowych, które zostały poddane szczególnemu monitoringowi internetowemu.

Oto 15 najczęściej popełnianych błędów językowych. Zobacz galerię:

Jeśli chodzi o kategorie, najczęstsze błędy językowe dotyczą ortografii (80%), na kolejnych miejscach są błędy leksykalne (12,6%), fleksyjne (4,7%) oraz składniowe (2,8%).

Ucz się na błędach innych

Raport ma również wymiar edukacyjny – być może po jego przeczytaniu wielu Polaków dowie się, jakich błędów nie popełniać? To również jeden z powodów, dla którego kontynuujemy coroczne badania i analizy - czytamy na blogi serwisu NadWyraz.com. To już piąty raport - pierwszy powstał w 2018 roku i - jak zauważają twórcy raportu - od tego czasu liczba błędów wzrasta.

Gdzie internauci popełniają najwięcej błędów?

Największą liczbę błędów zanotowano w zestawieniu za rok 2020, bo ponad 5 mln – czas pandemii sprawił, że nasze życie towarzyskie skupiło się na komunikacji zdalnej, internetowej. W roku 2021 nastąpiły pozytywne zmiany – błędnych wyrazów, zwrotów i wyrażeń było mniej, co oznacza, że jakość polszczyzny internautów uległa poprawie. (Liczba błędów spadła o ponad 87 tys. Wydawać by się mogło, że to niewiele, gdyż dane z 2021 roku wciąż wykazywały ponad 5 mln błędów, jednak był to znak, że jakość internetowej polszczyzny zmierza ku dobremu). Raport z 2022 roku może więc okazać się sporym zaskoczeniem.

Największe źródło błędów niezmiennie stanowi Facebook (52,2% zgromadzonego materiału). Na drugim miejscu plasuje się Twitter (20,3%), a na trzecim znajdują się portale internetowe (15,5%).

Źródło: NadWyraz.com

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera