W dużym skrócie: z cichym udarem mózgu - tak samo jak w przypadku udaru niedokrwiennego, mamy do czynienia, gdy skrzep zablokuje naczynie krwionośne i odetnie dopływ krwi do naczyń nerwowych w mózgu. Różnica polega jednak na tym, że w przypadku "zwykłego" udaru niedokrwiennego, skrzep blokuje dopływ krwi do takich rejonów mózgu, które odpowiadają za istotne funkcje życiowe. Wówczas najprawdopodobniej dojdzie do zauważalnego pogorszenia stanu, który skończy się szybką hospitalizacją i postawieniem diagnozy.
W przypadku cichego udaru mózgu dochodzi do uszkodzenia takich rejonów, które nie da oczywistych objawów.
Takie są objawy cichego udaru mózgu
Nie oznacza to, że tego typu udar nie będzie miał wpływu na nasze zdrowie. Objawy mogą być widoczne, nie zawsze jednak zostaną prawidłowo rozpoznane. Dodatkowo cichy udar mózgu może sprzyjać kolejnym udarom. Jakie są zatem najczęstsze objawy? Sprawdź w galerii:
Niestety wiele osób, które przeszły cichy udar mózgu może do końca życia nie zostać prawidłowo zdiagnozowana. Objawy cichego udaru mogą być w ich przypadku mylone z innymi schorzeniami, bądź ze starzeniem się.
- Jeśli podejrzewasz, że mogłeś przejść cichy udar mózgu, skonsultuj się z lekarzem! Ten artykuł ma jedynie za zadanie przybliżyć problematykę, nie zastąpi jednak fachowej porady medycznej.
Takie są przyczyny udaru mózgu
Udar mózgu to schorzenie, które częściej dotyka kobiety. W USA to jedna z najczęstszych przyczyn śmierci (i niepełnosprawności). Udarom można zapobiegać, zmieniając tryb życia.
Do najczęściej wymienianych czynników ryzyka udaru mózgu zalicza się: nadciśnienie tętnicze krwi, podwyższony poziom cholesterolu, niezdrowy, siedzący tryb życia, otyłość, palenie, cukrzycę.
