Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Takie są najpopularniejsze słowa młodzieżowe w internecie - znasz ich znaczenie? TOP 15

Mikołaj Romanowski
Mikołaj Romanowski
Żargon młodzieżowy to język rozwijający się bardzo dynamicznie. Powstające neologizmy szybko zyskują popularność, a niewiele później ją tracą, gdyż zostają zastąpione kolejnymi, nowszymi. Młodzieżowy język jest bardzo specyficzny. Współczesna młodzież ma bogaty repertuar uczuć i stara się nazywać świat emocji po swojemu, aby nadać im tym samym atrakcyjności. Żargon młodzieżowy jest zjawiskiem żywym, dynamicznym, bazującym na popularności języka angielskiego. Jest wyrazem alternatywnego postrzegania rzeczywistości, które wynika z przebywania w wirtualnym świecie, dlatego też starsze pokolenia mogą mieć kłopot ze zrozumieniem tego specyficznego języka. Warto zauważyć, że język młodzieży jest na tyle bogaty, że doczekał się słownika na stronie internetowej Miejski.pl.Oto 15 najpopularniejszych słów młodzieżowych w internecie w 2022 roku. Znacie je? Sprawdź ich znaczenie ►►►
Żargon młodzieżowy to język rozwijający się bardzo dynamicznie. Powstające neologizmy szybko zyskują popularność, a niewiele później ją tracą, gdyż zostają zastąpione kolejnymi, nowszymi. Młodzieżowy język jest bardzo specyficzny. Współczesna młodzież ma bogaty repertuar uczuć i stara się nazywać świat emocji po swojemu, aby nadać im tym samym atrakcyjności. Żargon młodzieżowy jest zjawiskiem żywym, dynamicznym, bazującym na popularności języka angielskiego. Jest wyrazem alternatywnego postrzegania rzeczywistości, które wynika z przebywania w wirtualnym świecie, dlatego też starsze pokolenia mogą mieć kłopot ze zrozumieniem tego specyficznego języka. Warto zauważyć, że język młodzieży jest na tyle bogaty, że doczekał się słownika na stronie internetowej Miejski.pl.Oto 15 najpopularniejszych słów młodzieżowych w internecie w 2022 roku. Znacie je? Sprawdź ich znaczenie ►►► Dariusz Bloch, zdj. ilustracyjne
Na blogu portalu NadWyraz.com pojawiła się lista najpopularniejszych młodzieżowych słów, używanych w internecie w 2022 roku. Młode pokolenie może mieć dziś kłopot ze zrozumieniem Mickiewicza, jednak z pewnością sam wieszcz również nie zrozumiałby współczesnej młodzieży. Problem z tym mają również tzw. boomerzy, czyli reprezentanci starszego pokolenia. Warto więc przybliżyć niewtajemniczonym ten jakże ciekawy język młodych internautów. Oto 15 najpopularniejszych młodzieżowych słów.

Żargon młodzieżowy to język rozwijający się bardzo dynamicznie. Powstające neologizmy szybko zyskują popularność, a niewiele później ją tracą, gdyż zostają zastąpione kolejnymi, nowszymi. Młodzieżowy język jest bardzo specyficzny. Współczesna młodzież ma bogaty repertuar uczuć i stara się nazywać świat emocji po swojemu, aby nadać im tym samym atrakcyjności. Żargon młodzieżowy jest zjawiskiem żywym, dynamicznym, bazującym na popularności języka angielskiego. Jest wyrazem alternatywnego postrzegania rzeczywistości, które wynika z przebywania w wirtualnym świecie, dlatego też starsze pokolenia mogą mieć kłopot ze zrozumieniem tego specyficznego języka. Warto zauważyć, że język młodzieży jest na tyle bogaty, że doczekał się słownika na stronie internetowej Miejski.pl.

Oto 15 najpopularniejszych słów młodzieżowych w internecie w 2022 roku. Znacie je? Sprawdź ich znaczenie:

Gdzie w polskim internecie odnaleźć możemy najwięcej słów młodzieżowych?

Ich źródła stanowią przede wszystkim Twitter (aż 75,4% zgromadzonego materiału), TikTok (12,4%), YouTube (7,5%) oraz Instagram (4,7%).

Jak przeprowadzano badanie?

Za pomocą narzędzia SentiOne zbadano ich rzeczywistą frekwencję w przestrzeni internetowej – na stronach i portalach faktycznie odwiedzanych przez nastolatków. Analizie poddano 15 jednostek o największej frekwencji.

Analizowane słowa zaczerpnięto m.in. z propozycji nadesłanych w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku organizowanym od 2016 r. przez PWN, propozycji przesyłanych przez czytelników portalu Polszczyzna.pl oraz analizy własnej.

W galerii publikujemy znaczenie 15 najpopularniejszych słów młodzieżowych pojawiających się w raporcie zestawieniu. Na uwagę zasługują jeszcze inne, chętnie używane przez nastolatków:

  • Atencjusz/atencjuszka – osoba poszukująca ciągłej uwagi.
  • Boomer – reprezentant pokolenia z wyżu demograficznego, z którego poglądami na życie i świat młodzi nie potrafią się utożsamić.
  • Dymy – neosemantyzm oznaczający awanturę, zamieszanie.
  • Edgy – awangardowy, alternatywny w pretensjonalny sposób.
  • Eluwina – forma powitania pochodząca od elo.
  • Gównoburza (ang. shitstorm) – zamieszanie, internetowa awantura z błahego powodu.
  • Koniara – dziewczyna pasjonująca się końmi.
  • NPC (ang. non-player character, non-playable character) – zwykła, niewyróżniająca się osoba, zachowująca się tak samo jak inni, ale też ktoś, kto zachowuje się mechanicznie, jak postać z gry. Określenia pochodzi z fabularnych gier wideo, w których oznacza postać sterowaną przez komputer, a nie innego gracza.
  • Odklejka – osłabienie kontaktu z rzeczywistością, mówienie głupot.
  • Patusiarz – pogardliwe określenie osoby o niższym statusie społecznym, niedostosowanej społecznie, np. będącej w konflikcie z prawem, stosującej przemoc, niewykształconej, ubogiej, niepracującej, korzystającej z pomocy finansowej państwa, uzależnionej od alkoholu. Określenie stosowane również wobec patoinfluencerów, np. osób kręcących patostreamy.
  • Prawilny – osoba szanowana.
  • Props/propsy – szacunek, poważanie.
  • Rigcz – skrót od „rozum i godność człowieka”.
  • Sztos/sztosik – coś budzącego zachwyt.
  • Zaorane/zaorany – wygrana w bitwie słownej, nokaut werbalny, zwycięstwo w polemice słownej, odebranie komuś argumentów.

Źródło: NadWyraz.com

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera