Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Taki jest slang policyjny - zrozumiesz te słowa? Tak porozumiewają się policjanci

OPRAC.:
Mikołaj Romanowski
Mikołaj Romanowski
Wideo
od 16 lat
Każda grupa zawodowa używa specyficznych słów i zwrotów, które tworzą pewien zrozumiały tylko dla nich żargon. Tak jest również we wszystkich służbach mundurowych. Funkcjonariusze policji także używają swego rodzaju slangu. Przeczytajcie, jak komunikują się podczas rozmów policjanci.

Grupy zawodowe używają żargonu, który najczęściej nie jest zrozumiały dla osób niezwiązanych z daną formacją zawodową. Słowa w takich żargonach zawodowych często powstają, funkcjonują i odchodzą do lamusa, gdyż zostają zastąpione kolejnymi, nowszymi, a ewolucja slangu, żargonu związana jest ze zmieniającą się technologią, sprzętem czy też metodami działań i organizacją metod pracy. Jest jednak pewien kanon słów, które pozostają w użytku mimo upływającego czasu. Przyjrzeliśmy się żargonowi policyjnemu i wybraliśmy sformułowania, którymi nieformalnie posługują się policjanci.

Jakich słów używają policjanci? Zebraliśmy garść zwrotów i określeń, które używane są przez funkcjonariuszy policji. Sprawdź, czy znasz znaczenie tych słów. Szczegóły w galerii:

"Przyszło zgłoszenie o zakłóceniu, była demolka na kwadracie, na miejscu trzeba było drutować kilku biesiadników" - czyli policjant informuje o tym, że zgłoszono zakłócenie ciszy nocnej, podczas interwencji okazało się, że była to awantura domowa, w trakcie której trzeba było użyć kajdanek wobec kilku uczestników awantury, będących pod wpływem alkoholu.

W galerii artykułu znajdziesz inne ciekawe zwroty używane w żargonie policyjnym.

Artykuł i słowniczek opracowano na podstawie lektury policyjnych forów internetowych oraz publikacji autorstwa Piotra Kościelnego.


***

To może Cię zainteresować:

► O czystej gwarze kujawskiej możemy mówić w kontekście języka używanego na Kujawach przed pierwszym rozbiorem Polski. 5 sierpnia 1772 r. zostały zawarte w Petersburgu trzy identyczne traktaty, zgodnie z którymi trzy mocarstwa ‒ Rosja, Prusy i Austria ‒ dokonały I rozbioru Polski. Zmiany terytorialne bezpośrednio wpłynęły na lokalnie stosowaną gwarę, w tym kujawską. W artykule znajdziesz słowniczek gwary kujawskiej. Znasz te słowa?

***

► Gwara ludowa to wariant języka, który używany jest na niewielkim obszarze terytorialnym. Również w Bydgoszczy mieszkańcy posługują się pewnymi słowami, które bywają niezrozumiałe dla innych mieszkańców Polski. W bydgoskiej gwarze znajdziemy wiele zwrotów, które są zapożyczeniami z języka niemieckiego, a sporo germanizmów w bydgoskiej gwarze spolszczono. Oto wybrane słowa. Znacie ich znaczenie?

***

► Niedawno w internecie opublikowano listę najpopularniejszych młodzieżowych słów, używanych w 2022 roku. Analizując zestawienie, można postawić tezę, że młode pokolenie może mieć dziś kłopot ze zrozumieniem Mickiewicza, ale i sam wieszcz zapewne nie zrozumiałby współczesnej młodzieży. Problem z tym mają również tzw. boomerzy, czyli reprezentanci starszego pokolenia, którym zapewne znajome wydadzą się słowa stosowane przez młodzież w czasach PRL. Zobaczcie, jak kiedyś wyglądał młodzieżowy slang. Dogadałbyś się w czasach PRL-u?


Historia Bydgoszczy na zdjęciach. Zobacz również te galerie:

  • Dziś Fordon to tylko dzielnica Bydgoszczy, zmieniona w ostatnich dziesiątkach lat nie do poznania przez rozbudowę i zmianę charakteru osady - z samodzielnego satelickiego miasteczka w "sypialnię" Bydgoszczy.
  • Nyski, Syrenki, Fiaty, Ople Kadett... Zobacz, jakie samochody można było spotkać na bydgoskich ulicach i podwórkach 30 lat temu. Przedstawiamy archiwalne zdjęcia.

Nyski, Syrenki, Fiaty, Ople Kadett. Takie auta jeździły po u...

  • Tak odradzało się życie codzienne w Bydgoszczy po II wojnie światowej w Bydgoszczy. Z pierwszych lat po II wojnie zachowało się niewiele zdjęć. W naszej galerii prezentujemy wybrane fotografie obrazujące życie codzienne w Bydgoszczy z lat 40. ub. wieku.
  • Dawna Bydgoszcz w zimowej szacie. Zobacz archiwalne zdjęcia ze śniegiem w tle. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu obfite opady śniegu i siarczysty mróz nikogo nie dziwiły. Dziś ulepienie bałwana nie jest już tak prostym zadaniem. Zobacz, jak dawniej wyglądała Bydgoszcz otulona śniegiem!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera