Zobacz wideo: Przebudowa zajezdni tramwajowej przy ul. Toruńskiej w Bydgoszczy.

Jak co roku, by uczcić Święto Niepodległości w szkole przy ul. Pestalozziego uczniowie i nauczyciele przygotowali niezwykle bogaty i atrakcyjny program. To była wspaniała lekcja patriotyzmu i to w bardzo radosnym wydaniu. Przez kilka dni - od poniedziałku do czwartku (7-10 listopada) w „budowlance” dosłownie panował klimat lat 20. i 30. XX wieku.
Zaczęło się od warsztatów kotylionów. Narodowe kokardy w biało-czerwonych barwach uczniowie tworzyli w szkolnej bibliotece. Tam też powstała wystawa „Polskie drogi do niepodległości”, którą przygotowała nauczycielka Beata Polasik.
Zabawy sprzed lat i audycja radiowa "Budujemy Niepodległą"
Młodzież bardzo zaangażowała się w szkolne obchody Święta Niepodległości.
- Uczennice klasy IV, które kształcą się w zawodzie technik renowacji elementów architektury z innowacją architektura wnętrz poprowadziły we wtorek (8 listopada) warsztaty kaligrafii „Jak to onegdaj listy pisano" - mówi Dominika Kosińska, nauczycielka historii w Zespole Szkół Budowlanych w Bydgoszczy. - Uczestniczyła w nich młodzież z klas I. Uczniowie mogli się, m.in., dowiedzieć, jakich zwrotów grzecznościowych przed laty używano w korespondencji oraz w relacjach prywatnych i służbowych. Jak żegnano się w listach. Niektórzy byli nawet zaskoczeni, że im dłuższy był zwrot pożegnalny, tym większy szacunek okazywało się adresatowi.
W ramach obchodów Święta Niepodległości stworzono też studio radiowe i przygotowano audycję „Budujemy Niepodległą”. Dyskutowano o tym, jak współczesna młodzież postrzega Polskę. W szkole odbył się też konkurs poezji i pieśni patriotycznej, w którym wystartowali uczniowie. Na lekcjach języka angielskiego zorganizowano z kolei quizy związane z 11 Listopada, dotyczące także relacji polsko-brytyjskich i polsko-amerykańskich. Klimat dawnych lat można było poczuć nawet na zajęciach z wychowania fizycznego, gdzie uczniowie brali udział w zabawach podwórkowych z lat 20. i 30.
Pokaz mody retro z udziałem uczniów i nauczycieli
Kulminacja akcji "Niepodległa z Budowlanką" nastąpiła w czwartek (10 listopada). Tego dnia zorganizowano test wiedzy na temat 11 Listopada.
- Na szkolnym korytarzu stanęła kawiarenka z lat 20. i 30. Tu można było skosztować ciast, które przygotowali uczniowie. Dochód z ich sprzedaży przekazany zostanie na rzecz Fundacji Pomocy Polakom na Kresach - mówi Dominika Kosińska. - Mieliśmy też kącik historyczny, a w nim salonik z rekwizytami z lat 20. i 30., w którym wśród eksponatów nie zabrakło starego zegara, lampy czy telefonu.
Na finał odbył się widowiskowy pokaz mody retro. W stroje z dawnych lat przebrali się nie tylko uczniowie, ale i nauczyciele. Słowem, integracja na całego.
Szkolną akcję "Niepodległa z Budowlanką" koordynowały trzy nauczycielki historii Aleksandra Wachowiak, Dominika Kosińska i Agnieszka Wysocka.
- To wydarzenie organizujemy już od kilku lat - mówi Dominika Kosińska. - Można powiedzieć, że już na stałe wpisało się do kalendarza naszych szkolnych imprez. Dla uczniów to świetna okazja do nauki historii w najlepszy z możliwych sposobów, czyli poprzez zabawę.