Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sześć dekad szkoły na bydgoskich Kapuściskach. SP nr 46 przygotowuje się pięknego do jubileuszu

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Jedną z osób, która najdłużej pracuje w SP nr 46, jest woźny Marek Jasiński, ze szkołą związany od czterech dekad. Na zdjęciu pan Marek przegląda kroniki szkolne. Dla niego to podróż sentymentalna.
Jedną z osób, która najdłużej pracuje w SP nr 46, jest woźny Marek Jasiński, ze szkołą związany od czterech dekad. Na zdjęciu pan Marek przegląda kroniki szkolne. Dla niego to podróż sentymentalna. Tomasz Czachorowski
Szkoła Podstawowa nr 46 na bydgoskich Kapuściskach ma już 60 lat. Okazja do świętowania będzie podwójna, bo w tym roku przypada też 20-lecie nadania placówce imienia Unii Europejskiej.

Przygotowania do jubileuszu rozpoczęły się jeszcze przed feriami zimowymi, a konkretnie pod koniec stycznia br.

- 60-lecie będziemy obchodzić 9 maja - mówi Elżbieta Śmigielska, dyrektor SP nr 46. - Co roku to wyjątkowy dla nas dzień, bo właśnie wtedy obchodzimy Święto Szkoły i Dzień Patrona. Najpierw mamy część oficjalną ze sztandarem, a potem zapraszamy całą społeczność szkolną na część festynową. W tym roku z uwagi na jubileusz 60-lecia szkoły ten dzień będziemy świętować jeszcze bardziej uroczyście, bo razem z zaproszonymi gośćmi, absolwentami i naszymi emerytowanymi pracownikami.

Wieloletni pracownicy i absolwenci SP nr 46 podzielą się wspomnieniami

Szkoła powstała w 1964 roku. Przez sześć dekad jej mury opuściło mnóstwo absolwentów.

- Mamy też dwie nauczycielki, które uczęszczały do naszej szkoły, a teraz tutaj uczą. To Joanna Paczkowska, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i była wicedyrektor SP nr 46 oraz Anna Kiedrowska, nauczycielka wychowania fizycznego i także edukacji wczesnoszkolnej.

W szkole na bydgoskich Kapuściskach są też osoby, które pracują tu od wielu, wielu lat. Jedną z nich jest woźny Marek Jasiński.

- Pracuje u nas od 40 lat i zna tu każdy kąt. Drugą osobą, lecz z 30-letnim stażem pracy w naszej szkole jest Iwona Krzyżanowska, sekretarz szkoły. Oboje są bardzo oddani szkole - mówi Elżbieta Śmigielska. - Mając taki potencjał chcemy, aby nasi wieloletni pracownicy i absolwenci podzielili się z uczniami swoimi wspomnieniami o szkole. Po feriach członkowie szkolnego Koła Dziennikarskiego planują wywiady z absolwentami, emerytowanymi pracownikami, ale też osobami, które obecnie współtworzą społeczność szkolną.

Okazja do świętowania będzie podwójna

Na terenie SP nr 46 stanęła także skrzynka wspomnień absolwentów.

- Poprosimy osoby związane ze szkołą, aby napisały o niej kilka zdań. Słowem, by podzieliły się wspomnieniami, refleksją jak zapamiętali szkołę - mówi Elżbieta Śmigielska. - Na podstawie tych wspomnień uczniowie przygotują potem specjalną prezentację. Poza tym dzieci będą także pisały życzenia dla szkoły - jubilatki.

W SP nr 46 do wglądu są też kroniki szkolne.

- Uczniowie rozpoczęli je przeglądać jeszcze przed feriami. Niektórzy odnajdywali w nich znajome twarze i bardzo ich to cieszyło - mówi Elżbieta Śmigielska.

Dla społeczności szkolnej w maju br. okazja do świętowania będzie podwójna.

- W tym roku przypada również 20-lecie nadania szkole imienia Unii Europejskiej - mówi Elżbieta Śmigielska. - Z tej okazji także planujemy liczne wydarzenia w szkole.

Dodajmy, że obecnie w SP nr 46 przy ul. Kombatantów uczy się 454 uczniów. Pracuje tu 42 nauczycieli oraz 14 pracowników administracji i obsługi.

Zobacz wideo: UKW w Bydgoszczy zakupił defibrylator AED. Ten sprzęt ratuje życie

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo