Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto pieśni na ponad 600 głosów młodych chórzystów z całego kraju w 100 lat Niepodległej!

Justyna Tota
Justyna Tota
W tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkurs Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy weźmie udział 16 chórów. Dwa chóry z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Bydgoszczy będą reprezentować nasze województwo
W tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkurs Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy weźmie udział 16 chórów. Dwa chóry z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Bydgoszczy będą reprezentować nasze województwo archiwum Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy
Przed nami 38. Ogólnopolski Konkurs Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży. W sobotę (27 X w godz. 9-17) każdy może przyjść do Filharmonii Pomorskiej, by przesłuchać się konkursowym występom 16 chórów, w tym dwóch bydgoskich. Dzień później (28 X godz. 12) koncert galowy z biletami dla naszych Czytelników! Na prestiżowe wydarzenie chóralne zaprasza Pałac Młodzieży w Bydgoszczy oraz Stowarzyszenie „Pałac”.

Wyjątkowa edycja, wyjątkowego konkursu - tak w skrócie można by zapowiedzieć „Święto pieśni”, które w tym roku odbywa się w 100-lecie Niepodległej. - Każdy z chórów w swym repertuarze - obowiązkowym bądź dowolnym - zawarł utwór związany z jubileuszem odzyskania przez Polskę niepodległości. Kompozycje te wybrzmią szczególnie podczas koncertu galowego - przyznaje Dorota Tomaszewska, koordynator Ogólnopolskiego Konkursu Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży, organizowanego od lat przez bydgoski Pałac Młodzieży i Stowarzyszenie „Pałac”.

Jak nam zdradzono, podczas sobotnich przesłuchań 38. edycji konkursu w Filharmonii Pomorskiej (w godz. 9-17, wstęp wolny) usłyszymy 16 chórów z kraju. Nasze województwo reprezentować będą dwa chóry z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Bydgoszczy pod kierunkiem Moniki Wilkiewicz.

Wśród sześciu najbardziej znamienitych festiwali chóralnych zaproszonych do udziału w Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza w Poznaniu, nasz konkurs jest jedynym adresowanym do dzieci i młodzieży.
Dorota Tomaszewska,
koordynator Ogólnopolskiego Konkursu Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy

- W tym roku zadebiutuje także pięć dyrygentek, prowadzących chóry dziecięce. Niewykluczone, że wśród tych pań są chórzystki uczestniczące niegdyś w edycjach naszego konkursu, a dziś powracające do nas z własnymi wychowankami. Takie historie zdarzały się już niejednokrotnie - dodaje Dorota Tomaszewska, która nie kryje dumy z faktu, że Ogólnopolski Konkurs Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży już znajduje się w ścisłej czołówce najbardziej prestiżowych konkursów, który laureaci wezmą udział Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza w Poznaniu. - Wśród sześciu najbardziej znamienitych festiwali chóralnych zaproszonych do udziału w Grand Prix, nasz konkurs jest jedynym adresowanym do dzieci i młodzieży – podkreśla Dorota Tomaszewska.

Natomiast Piotr Jańczak, którego kompozycje ma w repertuarze praktycznie każdy chór w Polsce, w sobotę o 20.00 poprowadzi bezpłatne warsztaty dla dyrygentów i nauczycieli muzyki – również z Bydgoszczy (można się jeszcze zapisać pod adresem mailowym: [email protected]).

- Cieszymy się, że tak znany kompozytor poprowadzi warsztaty, podczas których dyrygenci i pedagodzy będą mieli okazję poznać Piotra Jańczaka osobiście, by czerpać z jego wiedzy i talentu. Zresztą, Piotr Jańczak od początku jest związany z naszym festiwalem, bowiem skomponował muzykę do Hymnu Ogólnopolskiego Konkursu Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy – przypomina Dorota Tomaszewska.

Wspomniany hymn wybrzmi w finale konkursu – podczas galowego koncertu w Filharmonii Pomorskiej (28 X godz. 12.00, wstęp na bezpłatne wejściówki), będącego zawsze pełnym artystycznych wrażeń multimedialnym widowiskiem, które w tym roku – jak już wspomniała nasz rozmówczyni - upamiętniać będzie setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jego mocnym akcentem będą z pewnością m.in. Gaude Mater Polonia – śpiewane równocześnie przez sześćset osób! Koncert zwieńczy ceremonia rozdania chórom Złotych, Srebrnych i Brązowych Kamertonów, a najlepszym z nich - nagród Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Konkurs biletowy

Na niedzielny koncert galowy wejściówki zostały już rozdane (mieszkańcy mogli je odbierać od połowy października), ale dzięki uprzejmości Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy i Stowarzyszenia „Pałac”, dla Czytelników „Expressu” mamy dwa podwójne zaproszenia na galę. Otrzymają je osoby, które jako pierwsze poprawnie odpowiedzą na nasze konkursowe pytanie: Od którego roku Konkurs Chórów a Cappella odbywa się w Bydgoszczy? Na odpowiedzi czekamy pod adresem mailowym: [email protected]. Aktualizacja: Dwa podwójne zaproszenia w naszym konkursie przyznaliśmy Pani Annie i Panu Maciejowi za poprawną odpowiedź. Gratulujemy!

38. Ogólnopolski Konkurs Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży realizowany jest dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa oraz Miasta Bydgoszcz. Patronat nad imprezą sprawuje Minister Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Z historią konkursu i szczegółowym programem można zapoznać się TUTAJ

Klimat w kraju się zmieni. Zagrożenie dla Polski i świata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo