Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studentki UTP w Bydgoszczy zaprojektowały wnętrza Muzeum Farmacji. Wyglądają trochę jak herbaciarnia

Dorota Witt
Dorota Witt
Studenci II semestru studiów magisterskich z Pracowni Projektowania Mebla prowadzonej przez dr. hab. Romualda Fajtanowskiego, prof. UTP przygotowali 11 projektów przedstawiających nowe wersje wnętrza apteki. Komisja pod przewodnictwem dyrektora Wacława Kuczmy wybrała do realizacji projekt Marty Simon (na zdjęciach). - Wygranie tego konkursu to dla mnie ogromna niespodzianka, ponieważ projekty moich koleżanek i kolegów były równie dobre i doskonale opracowane. Każdy z nich był na swój sposób wyjątkowy. Jestem szczególnie wdzięczna panu profesorowi Fajtanowskiemu za duże wsparcie i słowa otuchy, które działały bardzo mobilizująco - mówi Marta Simon. - W swoim projekcie starałam skupić się przede wszystkim na wytycznych, które otrzymaliśmy od dyrekcji i wprowadzić pewien balans pomiędzy światem nowoczesnym i muzealnym a atmosferą herbaciarni, w której panuje zupełnie odmienny, bardziej przytulny klimat. Myślę, że z powodzeniem uzyskałam dany efekt i to zaważyło na wygranej, z czego jestem bardzo dumna.
Studenci II semestru studiów magisterskich z Pracowni Projektowania Mebla prowadzonej przez dr. hab. Romualda Fajtanowskiego, prof. UTP przygotowali 11 projektów przedstawiających nowe wersje wnętrza apteki. Komisja pod przewodnictwem dyrektora Wacława Kuczmy wybrała do realizacji projekt Marty Simon (na zdjęciach). - Wygranie tego konkursu to dla mnie ogromna niespodzianka, ponieważ projekty moich koleżanek i kolegów były równie dobre i doskonale opracowane. Każdy z nich był na swój sposób wyjątkowy. Jestem szczególnie wdzięczna panu profesorowi Fajtanowskiemu za duże wsparcie i słowa otuchy, które działały bardzo mobilizująco - mówi Marta Simon. - W swoim projekcie starałam skupić się przede wszystkim na wytycznych, które otrzymaliśmy od dyrekcji i wprowadzić pewien balans pomiędzy światem nowoczesnym i muzealnym a atmosferą herbaciarni, w której panuje zupełnie odmienny, bardziej przytulny klimat. Myślę, że z powodzeniem uzyskałam dany efekt i to zaważyło na wygranej, z czego jestem bardzo dumna. Proj. Marta Simon
Projekt Marty Simon, studentki Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, zwyciężył w konkursie na aranżację wnętrza Muzeum Farmacji w Bydgoszczy, które znajduje się w Aptece pod Łabędziem przy ul. Gdańskiej. Rywalizację zaproponowało studentom Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy. Podium należało w całości do kobiet. Wyzwanie było nie lada, bo muzealnicy zamierzają stworzyć nowoczesną przestrzeń, w której będzie miejsce na liczne eksponaty, ale i na to, by zaparzyć sobie herbatę z leczniczych ziół. Hodowanych w muzeum. Pokazujemy, jak wyróżnione studentki wyobrażają nowe wnętrza muzeum.

Zobacz wideo: Kalkulator kolejki szczepionkowej Covid-19.

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy zorganizowało konkurs dla studentów Wzornictwa na Wydziale Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego konkurs. Tematem był projekt aranżacji wnętrza Muzeum Farmacji, które to znajduje się w Aptece pod Łabędziem i stanowi część bydgoskiego muzeum.

Muzeum Farmacji w Bydgoszczy według projektów studentek UTP

Wyzwanie było nie lada, bo muzealnicy zamierzają stworzyć nowoczesną przestrzeń, w której będzie miejsce na liczne eksponaty, ale i na to, by zaparzyć sobie herbatę z leczniczych ziół. Hodowanych w muzeum.

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy poinformował, że studenci II semestru studiów magisterskich z Pracowni Projektowania Mebla prowadzonej przez dr. hab. Romualda Fajtanowskiego, prof. uczelni przygotowali 11 projektów przedstawiających nowe wersje wnętrza apteki. Komisja pod przewodnictwem dyrektora Wacława Kuczmy wybrała do realizacji projekt Marty Simon. Projekt spełniał wszystkie rygorystyczne wymagania i kryteria muzealników, jak również pięknie zagospodarował wnętrze apteki, tworząc z niej miejsce niezwykle klimatyczne, pełne ciepła i uroku.
Muzealnikom zależało na tym, by zwiedzający dali się poprowadzić po wnętrzu muzeum, a więc w projekcie musiał być określony kierunek zwiedzania. W Muzeum Farmacji będzie co pokazać - projekt musiał więc uwzględniać liczne gabloty, których będą prezentowane nieoczywiste eksponaty, np. butelki czy opakowania po lekach.

Klimat herbaciarni w Aptece pod Łabędzią na ul. Gdańskiej

- Wygranie tego konkursu to dla mnie ogromna niespodzianka, ponieważ projekty moich koleżanek i kolegów były równie dobre i doskonale opracowane. Każdy z nich był na swój sposób wyjątkowy. Jestem szczególnie wdzięczna panu profesorowi Fajtanowskiemu za duże wsparcie i słowa otuchy, które działały bardzo mobilizująco - mówi Marta Simon. - W swoim projekcie starałam skupić się przede wszystkim na wytycznych, które otrzymaliśmy od dyrekcji i wprowadzić pewien balans pomiędzy światem nowoczesnym i muzealnym a atmosferą herbaciarni, w której panuje zupełnie odmienny, bardziej przytulny klimat. Myślę, że z powodzeniem uzyskałam dany efekt i to zaważyło na wygranej, z czego jestem bardzo dumna.

Nagrodzone studentki UTP

Poziom przesłanych prac był tak wysoki, że postanowiono przyznać dwie drugie i dwie trzecie nagrody. Laureatkami drugiego miejsca są Agnieszka Rosołowska i Daria Chylińska, natomiast podium zamykają Sylwia Królikowska i Gabriela Skrobacka.

Muzeum Farmacji w Bydgoszczy

  • Apteka „Pod Łabędziem” została założona już w 1853 r.
  • W 2003 r. powstało tu, staraniami Bartłomieja Wodyńskiego, prywatne muzeum farmacji.
  • W 2017 r. zbiory apteczne stały się częścią kolekcji Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Dawne muzeum zostało zamknięte dla zwiedzających, by przystosować pomieszczenia przy Gdańskiej 5 do stworzenia nowej ekspozycji. Zgromadzone eksponaty są naukowo opracowywane przez nowopowstały Dział Historii Medycyny i Farmacji MOB. Są wśród nich, m. in., akcesoria do wytwarzania leków, utensylia medyczne, pokaźny księgozbiór, a także unikalne w skali kraju laboratorium galenowe z przełomu XIX i XX w.
  • Muzeum Farmacji we wnętrzach Apteki pod Łabędziem przy ul. Gdańskiej 5 w Bydgoszczy jest obiektem Szlaku Wody Przemysłu i Rzemiosła TeH2O w Bydgoszczy.
  • Prawdopodobnie będzie można je zwiedzić jesienią tego roku. Teraz trwa tam generalny remont.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo