Konkurs Wiedzy Anatomicznej „Scapula Aurea” dla pierwszoroczniaków z kierunków medycznych odbył się po raz 38., a jego gospodarzem było Collegium Medicum Uniwersytetu Rzeszowskiego.
W rywalizacji udział wzięli reprezentanci 17 uczelni wyższych kształcących na kierunku lekarskim z Białegostoku, Bydgoszczy, Katowic, Krakowa, Olsztyna, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Wrocławia i Warszawy.
Całe podium dla PBŚ
Konkurs składał się z dwóch części. Teoretyczna obejmowała 50 pytań z zakresu anatomii prawidłowej człowieka, anatomii klinicznej, topograficznej, czynnościowej i neuroanatomii. Część praktyczna z kolei polegała na identyfikacji 25 szczegółów anatomicznych (szpilek) na preparatach formalinowych, zdjęciach tomografii komputerowej oraz nagraniu z prostatektomii.
Reprezentanci Wydziału Medycznego Politechniki Bydgoskiej odnieśli poczwórny sukces. Zwyciężyli w klasyfikacji drużynowej oraz indywidualnej, zajmując całe podium. Wygrał Jakub Rogoziński przed Ałłą Sobaczenko i Jakubem Chelińskim.
Świetny początek Wydziału
- Po raz pierwszy wzięliśmy udział w konkursie. Zwycięstwo w tej prestiżowej rywalizacji potwierdza najwyższą jakość kształcenia, która przyświeca nam od początku tworzenia medycyny na Politechnice Bydgoskiej - chwali się prof. dr n. med. Małgorzata Tafil-Klawe, dziekan Wydziału Medycznego PBŚ.
- Serdecznie gratuluję zwycięzcom. Jestem dumny z naszych „pierwszaków” z kierunku lekarskiego. Dziękuję tym, którzy przyczynili się do sukcesu, zwłaszcza naszemu zespołowi anatomów z prof. dr hab. n. med. Michałem Szpindą i dr n. med. Małgorzatą Dombek, prof. PBŚ z Katedry Badań Podstawowych. Postawiliśmy na doświadczoną i zaangażowaną kadrę, dzielącą się wiedzą, zaszczepiającą pasję w młodych ludziach. Chcemy, aby był to znak rozpoznawczy medycyny na Politechnice Bydgoskiej. Wierzę, że to dopiero początek sukcesów naszych studentów i pracowników - mówi prof. Marek Adamski, rektor PBŚ.
W roku akademickim 2024/25 Wydział Medyczny Politechniki Bydgoskiej rozpoczął kształcenie na kierunku lekarskim. Od października br. planowane jest uruchomienie studiów pielęgniarskich.
