https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„Stary” - nazwa zobowiązuje

Tomasz Zieliński
Dziś o tym, że Stary Rynek miał kiedyś inną postać, przypomina między innymi tablica informacyjna w miejscu, w którym zaczynała się zachodnia pierzeja
Dziś o tym, że Stary Rynek miał kiedyś inną postać, przypomina między innymi tablica informacyjna w miejscu, w którym zaczynała się zachodnia pierzeja Dariusz Bloch
- Opinie są skrajnie podzielone - taki wniosek wyciągnąć można po dwóch tygodniach wymiany poglądów. Dziś kolejne i mamy nadzieję - nie ostatnie.

[break]
Zachodnia pierzeja Starego Rynku zniknęła w 1940 roku. Bydgoska legenda jako powód rozbiórki podaje ślad krwawej ręki, pozostawiony na murze przez księdza Jana Jakubowskiego.
Drugą przyczyną miała być chęć wybudowania przez okupantów nowego ratusza w duchu narodowego socjalizmu. Bydgoszcz straciła kościół pojezuicki oraz cztery kamieniczki.

Bo się przyzwyczaili
W 75 lat od wyburzenia powraca temat zachodniej pierzei. Nigdy nie było tak blisko decyzji o odbudowie.
Środowiska zainteresowane przywróceniem Rynkowi jego historycznego kształtu zostały zaproszone przez Rafała Bruskiego do dialogu. Do decyzji, czy i w jakiej formie odbudowywać brakującą część starówki, jest już bliżej niż dalej.

Starówka zyska nowych mieszkańców. Bez zadbania o to, by w tym rejonie na stałe mieszkali ludzie, nie będzie przywrócenia życia tej części miasta. - Roman Jasiakiewicz

Przeciwnicy odbudowy pierzei najczęściej argumentują, że przyzwyczaili się do obecnego Rynku. Wielu bydgoszczan nie pamięta historycznego wyglądu tego miejsca. Nie podoba im się pomysł zwężenia ul. Mostowej, a i grono piewców „urody” zburzonej „Kaskady” jest wciąż całkiem liczne. Konstanty Dombrowicz, były prezydent, przypominał konkurs architektoniczny, który nadać miał Rynkowi nowoczesny wygląd.
Pomysł odbudowy w historycznym kształcie ma też wielu zwolenników. Popierają go, m.in., Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy oraz Polskie Towarzystwo Historyczne. Oprócz powodów sentymentalnych, wskazują m.in. na przywrócenie Rynkowi dawnej symetrii. Były prezydent Roman Jasiakiewicz też, m.in., wskazywał na możliwość wprowadzenia w starą zabudowę nowych mieszkańców, bez których starówka staje się coraz bardziej martwa.

Jestem za...
- Dobrze jest udać się do Krakowa i odwiedzić dzielnicę Kazimierz - pisze M. Ruciński. - Ta dzielnica Krakowa, ze swoją starą zabudową i klimatem, przyciąga młodzież i starszych. Po tej wizycie jestem w stu procentach za odbudową zachodniej pierzei. Na początek z okazji przyszłorocznych obchodów 670. rocznicy urodzin Bydgoszczy warto byłoby ustawić rusztowanie na Starym Rynku z zawieszonym banerem w skali 1:1 z widokiem zachodniej pierzei. Przeciwnicy odbudowy zachodniej pierzei Starego Rynku mają już kilka galerii handlowych do wyboru, gdzie mogą mile spędzić wolny czas i zrelaksować się. Stary Rynek - nazwa zobowiązuje.
- Uważam, że Rynek powinien służyć kulturze i instytucjom miejskim, ale i symbolicznie upamiętniać lata wojny - pisze do redakcji Stanisław Januszkiewicz. - Zamiast pierzei wybudować ratusz, ale nie w nowoczesnym stylu. Ponadto usytuować na Rynku pomnik Kazimierza Wielkiego, a przenieść dotychczasowy monument.

Uważam, że odbudowa pierzei w starym kształcie, z atrapą kościoła, byłaby absurdem - Konstanty Dombrowicz

... a ja przeciw...
- Odbudowa zachodniej pierzei nie ma dziś sensu - uważa kolejny Czytelnik. - Jestem przedsiębiorcą i dość mam odpowiadania na pytania moich klientów odwiedzających Bydgoszcz, co zrobiliśmy z ulicą Mostową. Nie chcę, by powtórzyło się to ze Starym Rynkiem.

- Wybory się zbliżają, PiS próbuje nas na siłę uszczęśliwić - mówi kolejny dyskutant. - Niech prezydent zabierze się lepiej za ulice osiedlowe.

- Nasze miasto potrzebuje przestrzeni, dajmy więc spokój rynkowi - uważa Czytelniczka „Expressu”. - Jeżeli chcemy organizować w centrum duże imprezy, potrzebne jest miejsce. Po co zabudowano Mostową?

- Oprócz pierzei, na Rynku powinniśmy postawić również pręgierz - żartobliwie proponuje pan Bolesław. - Potrzebny byłby dla tych, którzy wyskakują z głupimi pomysłami, bo za taki uważam, między innymi, odbudowę zachodniej ściany Rynku.

Za wszystkie głosy serdecznie dziękujemy! Czekamy na kolejne za i przeciw.

Komentarze 18

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
kostus
Tow. ar, proponuję wybitną architekturę współczesną w postaci kopii Muzeum Guggenheima.
d
do bydzi
Masz racje bo Stare Miasta w Polsce poznaje sie przede- wszystkim przez gesta zabudowe i waskie uliczki zwane zaulkami. Im mniej przestrzeni tym bardziej malowniczo i autentycznie wyglada taka Starowka. Skwery na Starym Rynku to grzech architektoniczny!
M
Miron
Widzę kolegen, że gramy w tej samej drużynie. Rzuć okiem na szpiega toruńskiego J-92.
m
miron
Dodam ul. Gdańską 110, 112, Rycerską, Londynek. Jest co robić, tylko w Ratuszu nie ma woli!!!! Oni ciągle o pierzei. Kiedy ten Bruski odejdzie???
b
bydzia
Co za bzdura z tą przestrzenią w centrum miasta!! Zabudowa mostowej to akurat dobry pomysł i większość przyjezdnych czy turytów jest tego zdania (patrz komentarze na forach!!) Aktualny ratusz prezentuje się bardzo dobrze i trochę szkoda go zakrywać ale ludzie nie wiedzą (nie zdają sobie sprawy), że nie patrzą na fasadę tylko na część tylną część budynku!! Co jest trochę dziwne!
G
Gość
A Ja, mam prośbę do ""słoików" aby one siedziały cicho na doopie i nie zabierały głosu w sprawach BYDGOSZCZU !
d
do deny
Rozmumie Cie ale w ten sposob Rysnek nie odzyska swojej pierzei i nie bedzie zgranym architektoniczne placem godnym Metropolii. Musi byc " domkniety" kamienicami z kazdej strony tak jak Rynek w Poznaniu lub we Wroclawiu. Musimy porownywac sie zawsze do innych Metropolii majacych nasza range.
d
deny
A może lepiej za tą kasę odsłonimy co kryje się pod ziemią i to będzie naprawdę stare i pokażemy naszym gościom i to może przyciągnąć turystów a nie tam odbudowany kościół gdy obok jest piękna fara
r
rojek
Już dawno powinna być odbudowana pierzeja.
a
ar
Akurat w przypadku fontanny potop mylisz się całkowicie, bo głosów przeciwko rekonstrukcji nie było wcale. Jak już to były tylko te, które mówiły o tym, że jakość repliki odstaje od oryginału, jest spora różnica w przedstawionych przez postacie emocjach - te stare je miały a u tych nowych brak. Jednak nawet w takim przypadku konkluzja była taka, że lepiej odtworzyć te rzeźby, nawet w formie niedoskonałej. Sprawa pierzei zaś, to zupełnie inny temat i po pierwsze z powodu swojej skali i po drugie z powodu tego, że bryła kościoła (w przeciwieństwie do fontanny) nie była ani nieprzeciętna, ani artystycznie wartościowa, nie można się zgodzić z tym, że odbudowa wież w ich pierwotnej formie, to jedynie słuszne wyjście. Dużo lepsza byłaby wybitna architektura współczesna.
z
zz
Mam serdecznie dość kleru i ich sługusów...
k
kostuś
co ma fontanna do zabudowy Starego Rynku ?... , stare kościelne rozmodlone dziadki i babcie krzyczą by odbudować kościół którego nawet kler nie chce , a odbudowy fontanny chcieli wszyscy tylko władze miasta miało opory. Moim zdaniem zostawić Stary Rynek w formie jakiej jest , jedynie pomnik przenieść bo nijak nie pasuje do starej zabudowy .... . Są ważniejsze sprawy do załatwienia o których muszą pomyśleć włodarze naszego miasta , jak choćby zapylenie i smog w okresie zimowym które jest większe niż na śląsku w najlepszy okresie PRL
B
BDG33
Diecezja dostała już od miasta grunty zamienne w zamian za grunt pod zburzonym kościołem jezuickim.
Obecnie kościół jezuicki jest na pobliskim Pl. Kościeleckich.
Odbudowa "pierzei" nie ma więc sensu. Zamiast tego trzeba się zająć ruderami w otoczeniu nowego dworca PKP, na ul. Długiej oraz Kujawskiej, bo nie są to dobre wizytówki miasta.
d
do mirona
Dobre he he a mohery beda w ramach czynu parafialnego lizac bruk zeby kler zaoszczedzil na komunalnym czyszczeniu ulic....
z
za
Ci co krytykują to nie życzą dobrze własnemu miastu. Przez lata podobnie krytykowano i wyśmiewano pomysł odbudowy fontanny potop. A gdzie są teraz te marudy i krytycy ? Cicho siedzą. Pewnie sobie pierwsi pobiegli robić zdjęcia na jej tle.
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski