MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Starosta z gminy Osielsko, przewodniczący z Białych Błot. Rada Powiatu Bydgoskiego rozdzieliła funkcje

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
Nowy Zarząd Powiatu Bydgoskiego: od lewej stoją: Bashar Al-Shaer, Iwona Lichocka, starosta Piotr Kozłowski, Małgorzata Wojnowska i wicestarosta Zbigniew Łuczak
Nowy Zarząd Powiatu Bydgoskiego: od lewej stoją: Bashar Al-Shaer, Iwona Lichocka, starosta Piotr Kozłowski, Małgorzata Wojnowska i wicestarosta Zbigniew Łuczak Maja Stankiewicz
Najwięcej mandatów w nowej Radzie Powiatu Bydgoskiego zdobyli w wyborach samorządowych przedstawiciele KKW Koalicja Obywatelska. I to oni na pierwszej sesji rozdawali karty.

Z funkcją pożegnał się długoletni starosta bydgoski Wojciech Porzych. Jego ugrupowanie KWW Nasz Powiat Bydgoski wprowadziło do nowej rady powiatu pięć osób. Zbyt mało, aby na kolejne lata udało się zachować dotychczasowe status quo.

Zanim jednak poznaliśmy nazwisko nowego starosty radni złożyli ślubowanie, a potem wybrali prezydium rady powiatu. Do tego czasu obrady prowadził radny senior. W tej roli wystąpił 74-letni Roman Guździoł z Solca Kujawskiego.

Kandydaci z poparciem

Piotr Kozłowski z KO zaproponował na funkcję przewodniczącego Roberta Baranowskiego, także radnego KKW Koalicja Obywatelska. Jednym z argumentów – rekordowe poparcie uzyskane przez niego w wyborach. Głos na niego oddało ponad 2,3 tys. osób.

- Był już radnym. W minionej kadencji kierował komisją bezpieczeństwa i porządku publicznego, świetnie sobie dał radę. Jestem przekonany, że z funkcją przewodniczącego też sobie poradzi – przekonywał Kozłowski.

Kontrkandydatów nie zgłoszono. Rada bez sprzeciwu, w tajnym głosowaniu, zaakceptowała tę propozycję. Nowy przewodniczący rady ma 49 lat i jest mieszkańcem Białych Błot.

Wielkich emocji nie wywołały też wybory wiceprzewodniczących rady powiatu. Na funkcje te Piotr Kozłowski zaproponował Katarzynę Kirstein-Piotrowską z Murowańca, byłą wójt Białych Błot i Wojciecha Porzycha, mieszkańca Wtelna, dotychczasowego starostę. Oni także nie mieli rywali. Przeszli bez problemów.

Zmiana warty

Gdy przyszło do wyboru nowego starosty bydgoskiego jako jedynego kandydata wskazano Piotra Kozłowskiego. Zrobiła to Anna Cetnarowska, radna KKW Koalicja Obywatelska. I w tym wypadku rada była bardzo zgodna. 22 samorządowców w tajnym głosowaniu powiedziała „tak”. Przeciwnego zdania była jedna osoba.

- Mam nadzieję, że przekonam ją swoją pracą – powiedział po odczytaniu wyników głosowania świeżo upieczony starosta.

- Tą osobą nie jestem ja – zapewniał swego następcę ustępujący włodarz powiatu. Pożegnano go kwiatami dziękując za lata pracy dla samorządu. Jak dużo w tym czasie udało się zrobić podkreślała na sesji radna Małgorzata Wojnowska z KWW Nasz Powiat Bydgoski.

To Cię może również zainteresować

Nowy starosta jest mieszkańcem Niemcza, ma 37 lat. Do tej pory prowadził kancelarię prawną. Dla powiatu pracował będzie kolejną kadencję. W minionej pełnił funkcję przewodniczącego rady.

- Powiat bydgoski jest specyficzny. Prężnie się rozwija, ma niesamowite walory. Chciałbym by stały się one naszą siłą - mówił na sesji Piotr Kozłowski. Obiecywał m. in. dalszy rozwój dróg powiatowych i inwestowanie w szkolnictwo. Zapowiedział powołanie Powiatowej Rady Młodzieży i budżetu obywatelskiego na szczeblu powiatu.

Zastępca zostaje

Na swego zastępcę Piotr Kozłowski zaproponował dotychczasowego wicestarostę Zbigniewa Łuczaka, mieszkańca Gzina. Rada nie była już tak zgodna. Jego wybór poparło 16 osób, siedmioro było przeciwnych jego kandydaturze. Wystarczyło by mógł objąć obowiązki. Wymagana liczba głosów „za” to 12.

Podczas pierwszej sesji samorządu powiatowego sformułowano też nowy Zarząd Powiatu Bydgoskiego. Oprócz starosty i jego zastępcy gremium to będą tworzyć: przedstawiciel gminy Dobrcz Bashar Al-Shaer, (KKW Koalicja Obywatelska), Iwona Lichocka z Solca Kujawskiego (KKW Koalicja Obywatelska) i Małgorzata Wojnowska z Kruszyna (KWW Nasz Powiat Bydgoski).

- Wszyscy są doświadczonymi samorządowcami i mają doświadczenie w zarządzaniu. Bashar Al-Shaer kieruje przychodnią zdrowia w Dobrczu, Iwona Lichocka jest dyrektorem biblioteki publicznej w Solcu Kujawskim, a Małgorzata Wojnowska dyrektorem szkoły w Kruszynie – informowano radę.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Starosta z gminy Osielsko, przewodniczący z Białych Błot. Rada Powiatu Bydgoskiego rozdzieliła funkcje - Gazeta Pomorska

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski