Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spacer po meandrach historii

Marek Wojciekiewicz
Rozmowa ze Zbysławem Budzyńskim, prezesem Koła Przewodników działającego przy Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym w Świeciu.

<!** Image 2 align=none alt="Image 206507" sub="fot. Marek Wojciekiewicz">

Podczas tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego zauważył Pan, że waszemu świętu poświęcono w mediach mniej uwagi niż przypadającemu kilka dni wcześniej Światowemu Dniu Kota. Czy ma Pan pomysł co zrobić, by w przyszłości to zmienić?

Być może, wynika to z tego, że jest to święto ustanowiono stosunkowo niedawno. Stało się to w 1989 roku podczas Konwencji Światowej Federacji Stowarzyszeń Przewodników Turystycznych odbywającej się w Nikozji na Cyprze. Warto robić wszystko, aby podkreślić rolę i znaczenie przewodnika wykwalifikowanego we właściwym przekazie, historii, kultury, dorobku zasłużonych ludzi oraz zwrócenia uwagi i podkreślenia walorów turystyczno-krajoznawczych regionów, miast, miejsc. Dlatego nieodżałowany Zygmunt Kwiatkowski, kasztelan zamku golubskiego i przewodnik sercem oddany sprawom turystyki i popularyzacji wszystkiego czym możemy się w tej dziedzinie pochwalić, wymyślił 41 lat temu Konkurs Krasomówczy dla przewodników z podkreśleniem konieczności posługiwania się pięknym językiem. Kilka lat później wprowadziliśmy ten konkurs do szkół średnich, a później do gimnazjów i podstawówek, aby młodzież i dzieci też potrafiły opowiadać o swoich małych ojczyznach używając pięknej i poprawnej polszczyzny.

W niedzielę odbył się spacer historyczny zorganizowany przez świecki oddział PTTK. Jak wielkie było zainteresowanie tą formą poznawania miasta?

Mimo kiepskiej pogody w spacerze uczestniczyło ponad 30 osób, od najmłodszych do 70-latków. Poszliśmy szlakiem miejsc związanych z historią miasta, odwiedziliśmy też Muzeum Straży Pożarnej. Wszyscy byli bardzo zadowoleni i podkreślali, że choć mieszkają w Świeciu, to o wielu miejscach i faktach z nimi związanych dowiedzieli się dopiero podczas naszej wycieczki. Wiele historycznych sekretów wyjawił uczestnikom spaceru Józef Szydłowski, znany pasjonat i badacz dziejów naszego miasta.

Ile osób zrzesza Koło Przewodników przy PTTK Świecie?

Koło Przewodników liczy 11 członków, posiadających uprawnienia państwowe. Są to w większości nauczyciele szkół, którzy na co dzień, niestety, nie zawsze mają czas na oprowadzanie wycieczek. Mamy też licencjonowanych pilotów wycieczek, bez których, w myśl prawa, nie może wyjechać w trasę żadna wycieczka. <!** reklama>

Czy zdaniem Pana Świecie w wystarczający sposób wykorzystuje swoje walory turystyczne ?

Mimo że władze miasta i powiatu robią w tej sprawie wiele, dużo jest jeszcze do zrobienia. Brak folderów, znaczków, herbów, widokówek, publikacji o mieście i regionie, map i przewodników z trasami turystycznymi, pieczątek ozdobnych zamku, fary, płyt z omówieniem zabytków miasta i ziemi świeckiej, małych flag Świecia do założenia na samochód, a takie rzeczy zbierają turyści. Działacze PTTK to autentyczni pasjonaci tego, co robią, jednak skłamałbym, gdybym powiedział, że dostrzeżenie ich wysiłków nie sprawia im satysfakcji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!