MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Turyści na kujawsko-pomorskich szlakach. Oto propozycje wycieczek na najbliższe weekendy

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Osada Lisa Młyn na Pojezierzu Brodnickim będzie celem sobotniej wycieczki organizowanej przez OM PTTK w Toruniu. Przez osadę, gdzie znajduje się wymagający przenoski jaz, często przepływają kajakarze płynący zachodnią rynną Jezior Brodnickich (na zdjęciu)
Osada Lisa Młyn na Pojezierzu Brodnickim będzie celem sobotniej wycieczki organizowanej przez OM PTTK w Toruniu. Przez osadę, gdzie znajduje się wymagający przenoski jaz, często przepływają kajakarze płynący zachodnią rynną Jezior Brodnickich (na zdjęciu) Fot. Marek Weckwerth
W tak ciepłe dni nie można siedzieć w domach. Dlatego zapraszamy na kolejne wycieczki organizowane w naszym regionie. Przygotowaliśmy propozycje na najbliższy i następny weekend.

W sobotę 25 maja Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnej wyprawie krajoznawczo – pieszej w ramach popularnego cyklu "Wędrówki rodzinne z PTTK".

Spotkanie uczestników o godz. 7.30 na dworcu PKP Toruń Wschodni, skąd o godz. 7.44 nastąpi wyjazd do Ostrowitego k. Jabłonowa Pomorskiego.

Trasa około 29-kilometrowej wyprawy będzie wiodła z Ostrowitego wzdłuż jezior Głowińskiego, Mieliwa, Sosna, Łąki, Czortek do Lisa Młyna, a dalej wzdłuż jeziora Niskie Brodno do Brodnicy. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Jacek Orłowski.

Henryk Miłoszewski, prezes OM PTTK w Toruniu opisuje historię osady Lisa Młyn… To dawna osada młyńska nad jeziorem Wysokie Brodno. W 1697 roku po raz pierwszy został wymieniony Kruszyński Młyn. W 1742 roku osadę zwano Wysokim Brodnem lub Lisem. W 1. połowie XVIII wieku właściciel majątku w Kruszynach Szlacheckich Józef Czapski sprzedał majątek wraz z osadą młyńską Janowi Czapskiemu. W 1773 roku młyn wodny posiadał 2 koła. Od 1782 roku osadę posiadał jego syn Józef. W 1820 roku należała do Franciszka Czapskiego, który sprzedał majątek Ignacemu Białobłockiemu. Osadę Lisa Młyn wraz z majątkiem Kruszyny Szlacheckie nabył w 1832 roku – Carl August von Schleiss. W latach 1864 – 1895 majątek należał do polskiej rodziny Mellinów.

Po częściowej parcelacji majątku w Kruszynach Szlacheckich, co nastąpiło w końcu XIX wieku, osada młyńska Lissa – usamodzielniła się. W 1895 roku w osadzie zostało wykazanych 9 budynków, w tym 3 mieszkalne, które były zamieszkane przez 48 mieszkańców.

Ciekawostki krajoznawcze: po dawnej osadzie młyńskiej pozostały: dom młynarza zbudowany w latach 1899 – 1900, stodoła oraz drewniany młyn wodny zbudowany w latach 1880 – 1890 z zachowanymi w większości urządzeniami młynarskimi.

Młyn funkcjonował do początku lat 50. XX wieku, a do 1956 roku wytwarzał energię elektryczną dla osady. Budynek młyna o konstrukcji szkieletowej usytuowany jest nad jeziorem Wysokie Brodno, tuż obok strugi Łachy, łączącej jeziora Wysokie i Niskie Brodno. Jezioro Wysokie Brodno ma 91 ha oraz maksymalną głębokość 22 m.

Śladami dawnych przewodników

Jak czytamy w Bydgoskim Informatorze Turystycznym nr 970 - „Projekt Zabytek” zaprasza w tę samą sobotę (25 bm.) od godziny 17.00 na spacer w ramach cyklu „Śladami dawnych przewodników".

To też może Cię zainteresować

W tym sezonie każda wycieczka zostało oparta o przewodnik turystyczny lub publikację z danej trasą. Pojawią się zarówno trasy starsze - takie z początku XX wieku, ale nie zabraknie także stworzonych w XXI wieku.

Zbiórka w sobotę przy kościele pw. Wniebowzięcia NMP (Klaryski), ul. Gdańska 2 w Bydgoszczy. Tematem będzie przechadzka po Nowem Mieście II. Koszt: 15 zł.

Szczegółowe informacje i zapisy u organizatora – tel. 693 379 476, e-mail [email protected]

Gzuby na spacerze

W niedzielę 26 maja od godziny 10.00 „Projekt Zabytek” zaprasza na spacery z dziećmi w ramach cyklu "Gzuby na spacerze – rodzinne spacery po Bydgoszczy".

Podczas spaceru najmłodsi będą poznawać historię miasta poprzez zagadki, zabawy i zadania. Natomiast rodzice dowiedzą się ciekawostek z historii miasta nad Brdą. Na zakończenie każdy mały uczestnik otrzyma słodką niespodziankę.

Zbiórka: Multikino przy ul. Marszałka Focha 48. Temat: Osiedle na Wyspie. Chociaż dziś osiedle nie jest już w pełni wyspowe, nadal kryje w sobie wiele tajemnic i historii. W trakcie wędrówki będziemy poszukiwać śladów ważnych postaci związanych z tym osiedlem oraz poznawać niezwykłe dziedzictwo ukrytego przemysłu. Koszt: dorośli 10 zł, dzieci 15 zł.

Informacje i zapisy: tel. 693 379 476, e-mail [email protected]

Zakony żeńskie w dziejach Chełmna

W niedzielę 26 bm. w ramach cyklu „Spacerki po Chełmnie” turyści będą mogli poznać ciekawostki związane z zakonami żeńskimi w dziejach Chełmna. Na trasie zwiedzania m.in.: zespół klasztorny, kościół pofranciszkański (z zewnątrz), budynek SP 2 (z zewnątrz), kościół Ducha Świętego.

Zbiórka uczestników wycieczki o godz. 11.00 przed chełmińskim ratuszem. Przewodnikiem będzie Jarosław Nowak.

Szkoci w Chełmnie

Z kolei w następną niedzielę, czyli 2 czerwca, w ramach „Spacerków po Chełmnie” zaplanowano zwiedzanie rynku z ratuszem, kościoła farnego i Akademii Chełmińskiej.

Tematem spaceru będą „Szkoci w Chełmnie – aspekty imigracji w mieście wpływające na rozwój handlu, kultury i mody".

Zbiórka uczestników wycieczki o godz. 11.00 przed chełmińskim ratuszem. Uczestników poprowadzi przewodnik Hanna Filarska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Popłoch na hiszpańskich plażach Drony wykryły w wodzie rekiny!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Turyści na kujawsko-pomorskich szlakach. Oto propozycje wycieczek na najbliższe weekendy - Gazeta Pomorska

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski