MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Weekend 15-16 czerwca na turystycznych szlakach Kujaw i Pomorza. Pieszo, na rowerach, na SUP-ach

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Łąki Studzienieckie w sercu Puszczy Bydgoskiej będą celem sobotniej wyprawy w ramach Pucharu Rowerowej Stolicy Polski
Łąki Studzienieckie w sercu Puszczy Bydgoskiej będą celem sobotniej wyprawy w ramach Pucharu Rowerowej Stolicy Polski Fot. Marek Weckwerth
Zapraszamy na kolejne imprezy turystyczne, które odbędą się w weekend 15 i 16 czerwca w naszym regionie.

W sobotę 15 czerwca odbędzie się trzecia impreza w ramach Pucharu Rowerowej Stolicy Polski na trasie - Bydgoszcz - Łąki Studzienieckie (33 km). Start o godz. 10.00 ze Starego Rynku.

Obowiązują zapisy. Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie  www.aktywna.bydgoszcz.pl. Limit to 150 uczestników. Opłata startowa uprawniająca do udziału w rajdzie wynosić będzie 5 zł. Powrót do Bydgoszczy we własnym zakresie.

Kolejna impreza w sobotę 22 czerwca na trasie Bydgoszcz – Pruszcz (także 33 km) start godz. 10.00 ze Starego Rynku
Rejestracja na rajdy rozpoczyna w każdy kolejny poniedziałek poprzedzający rajd.

Jeziora Byszewskie na SUP-ach

W sobotę 15 czerwca Kultura na świeżym, wyprawy kobiece zaprasza na, vol. 25. Trasa: Rynna jezior Byszewskich na SUPach!.

- Przed naszą letnią przerwą chcę się z Wami pożegnać na te dwa miesiące wyjątkowo miło, w związku z czym wraz z Twin Fin Adventures zapraszam na spływ SUPami! - zachęca Dominika Kiss – Orska.

Spotykanie o godz. 10.00 na parkingu przy sanktuarium maryjnym w Byszewie. Uczestnicy zejdą nad jezioro Krosna i popłyną przez Jezioro Długie do kolejnego noszącego nazwę Piekło. Przesmyki między akwenami stanowi rzeczka Krówka. Nad Piekłem turyści wyjdą na plażę i zrobią sobie mały piknik z kąpielą. Po odpoczynku wrócą tą samą drogą - Jeziorami Byszewskimi. Koszt udziału wynosi 150 zł.

Zapisy: [email protected]

Rodzinnie z toruńskim PTTK

W sobotę 15 czerwca Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza do udziału w kolejnej wyprawie krajoznawczo – pieszej w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”.

Spotkanie uczestników o godz. 8.40 przy platformie przesiadkowej MZK na pl. Rapackiego, skąd o godz. 8.48 nastąpi wyjazd autobusem linii 131 do miejscowości Rozgarty. Trasa 10-kilometrowej wyprawy będzie wiodła przez Cegielnik, Chorab i Olek, z zakończeniem na Wrzosach. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Hanna Czech.

To też może Cię zainteresować

Henryk Miłoszewski, prezes OM PTTK w Toruniu, przybliża historię osady Rozgarty – ta była po raz pierwszy wymieniona w 1346 roku w dokumencie lokacyjnym dla Górska wydanym przez Krzyżaków jako Rosgarth. Pochodzenie tej nazwy było mylnie tłumaczone jako Ogród Różany, a w rzeczywistości miejscem tym Krzyżacy określali pastwiska przeznaczone dla koni.

Wieś posiada tradycje młynarskie - na przełomie XIX i XX wieku istniał tam wiatrak, który spłonął w 1883 roku. Kolejny wiatrak, którego w latach 1912 – 1918 właścicielem był Bruno Frank, doczekał końca II wojny światowej. Od nazwiska właściciela pochodziła lokalna nazwa wzniesienia, na którym stał młyn wietrzny – Frankowa Góra.

W miejscowości zachował się budynek szkoły ewangelickiej, wzniesionej w 1855 roku. W latach 1896 – 1898 landratura toruńska wybudowała drogę z Rozgartów do siedziby Nadleśnictwa Olek. W 1924 roku właścicielem oberży w Rozgartach był Otto Marquart. W 1930 roku we wsi funkcjonował tartak połączony ze składem i hurtownią drewna, należący do Towarzystwa Akcyjnego "Wisła".

Zostań Turystą w swoim mieście

W niedzielę 16 czerwca odbędzie się spływ kajakowy z przewodnikiem z cyklu „Zostań Turystą w swoim mieście". Zbiórka o godzinie 10.00 przy Muzeum Kanału Bydgoskiego, ul. Staroszkolna 10.

Trasa: Kanał Bydgoski – Zimne Wody. Zakończenie na przystani „Zimne Wody”, Bydgoszcz ul. Toruńska 155G.

Tym razem należy korzystać z platformy #Evently, a link do zapisów będzie można znaleźć w zakładce wydarzenia. Zapisy otwierane są na 10 dni przed spływem, punktualnie o godz. 18.00. Na każdy spływ zaprasza się 30 osób. Przewodnik Tomasz Izajasz.

Szczegóły: https://www.facebook.com/bydgoszczdoodkrycia

Odkryj uroki gotyku w Chełmnie

W tę samą niedzielę odbędzie się kolejna impreza z cykl  „Spacerki po Chełmnie”. Temat: „Odkryj uroki gotyku w Chełmnie". Spacer będzie jedną z atrakcji towarzyszących Europejskiemu Dniowi Gotyku Ceglanego.

Na trasie zwiedzania m. in.: układ urbanistyczny, rynek z gotycko-renesansowym ratuszem, kamienica Cywińskich, kościół farny, Akademia Chełmińska, klasztor, kościół pofranciszkański (z zewnątrz) i podominikański, mury obronne.

Zbiórka uczestników wycieczki o godz. 11:00 przed chełmińskim ratuszem. Przewodnik Jarosław Nowak.

Trwa głosowanie...

Jaka jest najlepsza plaża w Kujawsko-Pomorskiem?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Weekend 15-16 czerwca na turystycznych szlakach Kujaw i Pomorza. Pieszo, na rowerach, na SUP-ach - Gazeta Pomorska

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski