Zobacz wideo: Odkrywamy Bydgoszcz. Bartodzieje kiedyś i dziś:

Kilka dni temu, na naszych łamach rzecznik Remondis Polska Piotr Tokarski zapewniał, że firma przygotowuje się do rozpoczęcia modernizacji instalacji do przetwarzania odpadów w Bydgoszczy: - Realizujemy działania związane z wyłonieniem wykonawcy. Zakładamy, że budowa ruszy w ciągu najbliższych miesięcy - mówił.
Jednocześnie trwa procedura uzyskania pozwolenia na budowę, o które firma złożyła wniosek - Wydział Administracji Budowlanej Urzędu Miasta Bydgoszczy wszczął postępowanie i wydał postanowienie o brakach. Remondis ma czas na uzupełnienie do 30 grudnia 2022.
Tymczasem, poseł Jan Szopiński zwraca uwagę, że Remondis nie powinien mieć obecnie zgody na prowadzenie działalności na terenie bydgoskiego Siernieczka.
- W sierpniu złożono wniosek o pozwolenie na budowę. A przecież do sierpnia ta inwestycja miała być już wykonana. Nadzór nad tym sprawuje marszałek województwa, który ma możliwość zablokowania funkcjonowania Remondisu - mówi Jan Szopiński w rozmowie z "Expressem Bydgoskim".
W kwietniu 2022 r. marszałek Piotr Całbecki udzielił Janowi Szopińskiemu odpowiedzi na zapytanie poselskie w sprawie Remondisu. Z marszałkowskiego dokumentu dowiadujemy się, że główna działalność Remondis Bydgoszcz sp. z o.o. w zakresie gospodarki odpadami uregulowana jest pozwoleniem zintegrowanym Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego z 19 kwietnia 2017 r., udzielonym na prowadzenie instalacji do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów przy ul. Inwalidów 45 w Bydgoszczy. Pozwolenie wydano na czas nieoznaczony, ale zawiera ono zobowiązanie dla Remondisu w zakresie konieczności dostosowania do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów, instalacji zlokalizowanej przy ul. Inwalidów 45 do wymogów konkluzji BAT w terminie do 17 sierpnia 2022 r.
Przypomnijmy, że zastosowanie standardów BAT (Najlepsze Dostępne Techniki) i modernizacja instalacji do przetwarzania odpadów mają przyczynić się do wyeliminowania uciążliwości zapachowych.
W piśmie z Urzędu Marszałkowskiego czytamy: „Ewentualne niedostosowanie ww. instalacji do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów do wymogów konkluzji BAT we wskazanym terminie stanowić będzie działalność z naruszeniem pozwolenia zintegrowanego, co może skutkować wszczęciem procedury cofnięcia lub ograniczenia pozwolenia zintegrowanego.”
Zapytaliśmy w Urzędzie Marszałkowskim, czy wobec Remondisu będą wyciągnięte konsekwencje. - Wystosowaliśmy do Remondis Bydgoszcz zawiadomienie o zamiarze przeprowadzenia kontroli działalności spółki w zakresie sposobu gospodarowania odpadami, w związku z eksploatacją instalacji do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów przy ul. Inwalidów oraz w zakresie wywiązywania się przez spółkę z obowiązków nałożonych pozwoleniem zintegrowanym - informuje Maria Wiśniewska, dyrektor Departamentu Środowiska w Urzędzie Marszałkowskim. - Dalsze działania Urzędu Marszałkowskiego w zakresie działalności Remondis będą uzależnione od efektów kontroli. Jej wyniki powinny być znane w listopadzie - dodaje Maria Wiśniewska.
- Nowa droga rowerowa w Bydgoszczy. Ważna różnica między kontrapasem a kontraruchem
- Bydgoszcz. Samochody dostawcze nocą hałasowały mieszkańcom Szwederowa pod oknami
- Przy pętli Niepodległości w Bydgoszczy miało być zielono. Kiedy będą tam drzewa?
- Jaka będzie przyszłość placu przy ulicy Witeckiego bydgoskim Fordonie?