Biogazownia, która będzie w stanie przerobić rocznie do 60 tys. ton odpadów bio, ma powstać przy ul. Prądocińskiej – z dala od zabudowy mieszkaniowej, przy drodze krajowej nr 10. Wstępnie zakończenie całej inwestycji planowane jest na przełomie 2025/26 roku. ProNatura przygotowuje się obecnie do przetargów, które pozwolą zlecić prace projektowo-budowlane. To druga, po Zakładzie Termicznego Przekształcania Odpadów, największa inwestycja bydgoskiej spółki.
- System gospodarki odpadami, który budujemy dla miasta i naszych partnerów z Metropolii Bydgoszcz, powoli się dopełnia. Wkrótce będzie to zamknięty system, gdzie sami zadbamy o nasze odpady – mówił podczas wtorkowej konferencji prasowej prezydent Rafał Bruski. - Przypomnę, że działa już ektrociepłownia zasilana odpadami, nie tak dawno otworzyliśmy nową sortownię odpadów. Teraz przyszedł czas na biogazownię. Dzięki niej uzyskamy gaz i energię. Instalacja znacząco przyczyni się do zwiększenia ilości odpadów biodegradowalnych poddanych recyklingowi, co oznacza mniej składowanych odpadów.
- Nasza firma od 10 inwestuje w infrastrukturę, by Metropolia Bydgoska była samowystarczalna w zakresie zagospodarowania odpadów. Po wybudowaniu biogazowni Bydgoszcz będzie liderem na arenie kraju jeżeli chodzi o kompleksowość systemu. Instalacja będzie przerabiać ok. 45 tys. ton odpadów z możliwością jej rozbudowy do 60 tys. ton – dodał Jarosław Bańkowski, wiceprezes zarządu ProNatury.
System finansowania tego projektu jest bardzo korzystny dla Bydgoszczy. Wsparcie bezzwrotne z Funduszu Modernizacyjnego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej to blisko połowa kosztów. Z tej instytucji pozyskano ponadto pożyczkę w wysokości 63 milionów złotych. Środki własne to 3,3 mln.
Fundusz modernizacyjny to nowy instrument unijny wspierający transformację w kierunku neutralności klimatycznej. Celami inwestycji są między innymi:
- zwiększenie ilości energii oraz biogazu produkowanych ze źródeł odnawialnych;
- zwiększenie ilości energii cieplnej i elektrycznej wytworzonej ze źródeł opalanych biogazem;
- zwiększenie ilości odpadów biodegradowalnych podlegających recyklingowi oraz unieszkodliwianiu innymi metodami niż składowanie;
- ograniczenie masy odpadów kierowanych do składowania;
- zmniejszenie emisji CO2;
- poprawa jakości środowiska naturalnego oraz życia mieszkańców w regionie poprzez zmniejszenie ilości odpadów na składowisku.
Ponadto, w wyniku procesu biofermentacji zostanie wyprodukowany środek wspomagający uprawę roślin - kompost o właściwościach nawozowych, spełniający wymagania Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wydajność instalacji beztlenowego przetwarzania odpadów, będącej przedmiotem Projektu planowana jest na 45 000 Mg/rok.

Gród nad Brdą zapewnia gotowość do zagospodarowania odpadów bio z całego terenu Metropolii Bydgoszcz. W skład stowarzyszenia wchodzą: Barcin, Białe Błota, Bydgoszcz, Dąbrowa Chełmińska, Dobrcz, Kcynia, Koronowo, Łabiszyn, Mrocza, Nakło nad Notecią, Nowa Wieś Wielka, Osielsko, Pruszcz, Rojewo, Sicienko, Solec Kujawski, Szubin, Żnin, Powiat Bydgoski i Powiat Nakielski. Niewykluczona jest także współpraca z innymi samorządami. Samorządowe partnerstwo z innymi gminami, zapewni rentowność inwestycji i wyższe dofinansowanie zewnętrzne.
