Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa bydgoskiej biogazowni nabiera kształtów. Znamy koszt inwestycji

Krzysztof Wypijewski
Krzysztof Wypijewski
Bydgoska biogazownia powstanie przy ul. Prądocińskiej. W 2022 roku pisaliśmy, że jej uruchomienie zaplanowano na 2024 rok. Teraz wstępnie zakończenie całej inwestycji planowane jest na przełomie 2025/26 roku
Bydgoska biogazownia powstanie przy ul. Prądocińskiej. W 2022 roku pisaliśmy, że jej uruchomienie zaplanowano na 2024 rok. Teraz wstępnie zakończenie całej inwestycji planowane jest na przełomie 2025/26 roku Andrzej Zgiet (zdjęcie poglądowe)
Całość inwestycji to koszt 126 milionów złotych. Miejska spółka ProNatura wyda na ten cel niewiele ponad 3 mln.

Biogazownia, która będzie w stanie przerobić rocznie do 60 tys. ton odpadów bio, ma powstać przy ul. Prądocińskiej – z dala od zabudowy mieszkaniowej, przy drodze krajowej nr 10. Wstępnie zakończenie całej inwestycji planowane jest na przełomie 2025/26 roku. ProNatura przygotowuje się obecnie do przetargów, które pozwolą zlecić prace projektowo-budowlane. To druga, po Zakładzie Termicznego Przekształcania Odpadów, największa inwestycja bydgoskiej spółki.

- System gospodarki odpadami, który budujemy dla miasta i naszych partnerów z Metropolii Bydgoszcz, powoli się dopełnia. Wkrótce będzie to zamknięty system, gdzie sami zadbamy o nasze odpady – mówił podczas wtorkowej konferencji prasowej prezydent Rafał Bruski. - Przypomnę, że działa już ektrociepłownia zasilana odpadami, nie tak dawno otworzyliśmy nową sortownię odpadów. Teraz przyszedł czas na biogazownię. Dzięki niej uzyskamy gaz i energię. Instalacja znacząco przyczyni się do zwiększenia ilości odpadów biodegradowalnych poddanych recyklingowi, co oznacza mniej składowanych odpadów.

- Nasza firma od 10 inwestuje w infrastrukturę, by Metropolia Bydgoska była samowystarczalna w zakresie zagospodarowania odpadów. Po wybudowaniu biogazowni Bydgoszcz będzie liderem na arenie kraju jeżeli chodzi o kompleksowość systemu. Instalacja będzie przerabiać ok. 45 tys. ton odpadów z możliwością jej rozbudowy do 60 tys. ton – dodał Jarosław Bańkowski, wiceprezes zarządu ProNatury.

System finansowania tego projektu jest bardzo korzystny dla Bydgoszczy. Wsparcie bezzwrotne z Funduszu Modernizacyjnego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej to blisko połowa kosztów. Z tej instytucji pozyskano ponadto pożyczkę w wysokości 63 milionów złotych. Środki własne to 3,3 mln.

Fundusz modernizacyjny to nowy instrument unijny wspierający transformację w kierunku neutralności klimatycznej. Celami inwestycji są między innymi:

  • zwiększenie ilości energii oraz biogazu produkowanych ze źródeł odnawialnych;
  • zwiększenie ilości energii cieplnej i elektrycznej wytworzonej ze źródeł opalanych biogazem;
  • zwiększenie ilości odpadów biodegradowalnych podlegających recyklingowi oraz unieszkodliwianiu innymi metodami niż składowanie;
  • ograniczenie masy odpadów kierowanych do składowania;
  • zmniejszenie emisji CO2;
  • poprawa jakości środowiska naturalnego oraz życia mieszkańców w regionie poprzez zmniejszenie ilości odpadów na składowisku.

Ponadto, w wyniku procesu biofermentacji zostanie wyprodukowany środek wspomagający uprawę roślin - kompost o właściwościach nawozowych, spełniający wymagania Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wydajność instalacji beztlenowego przetwarzania odpadów, będącej przedmiotem Projektu planowana jest na 45 000 Mg/rok.

Budowa bydgoskiej biogazowni nabiera kształtów. Znamy koszt inwestycji
UM Bydgoszcz

Gród nad Brdą zapewnia gotowość do zagospodarowania odpadów bio z całego terenu Metropolii Bydgoszcz. W skład stowarzyszenia wchodzą: Barcin, Białe Błota, Bydgoszcz, Dąbrowa Chełmińska, Dobrcz, Kcynia, Koronowo, Łabiszyn, Mrocza, Nakło nad Notecią, Nowa Wieś Wielka, Osielsko, Pruszcz, Rojewo, Sicienko, Solec Kujawski, Szubin, Żnin, Powiat Bydgoski i Powiat Nakielski. Niewykluczona jest także współpraca z innymi samorządami. Samorządowe partnerstwo z innymi gminami, zapewni rentowność inwestycji i wyższe dofinansowanie zewnętrzne.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera