Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smaki takie, że palce lizać

Paweł Antonkiewicz
Kiełbasa podsuszana, konfitura z rabarbaru, nalewka tarninowa, chleb wiejski i karp smażony z patelni zostały smakami Krajny i Pałuk 2012 roku.

Kiełbasa podsuszana, konfitura z rabarbaru, nalewka tarninowa, chleb wiejski i karp smażony z patelni zostały smakami Krajny i Pałuk 2012 roku.

- Co roku przybywa wystawców i potraw zgłaszanych do konkursu. Przed rokiem było ich 82, a teraz jury ocenia ich 92 przygotowane przez 34 producentów - informuje Dorota Stanek, dyrektorka biura Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk”, organizatora IX Konkursu Dziedzictwa Kulinarnego „Smaki Krajny i Pałuk” w Nakle.

Produkty oceniane były w pięciu kategoriach: potrawy mięsne, jarskie, i z ryb, napoje i nalewki, wyroby piekarnicze i cukiernicze. Oceniała je nie publiczność, a zawodowcy spoza regionu.

- Nie mamy potraw charakterystycznych tylko dla regionu, ale są takie, które przygotowywały już nasze prababcie. I chcemy, by nadal były one obecne w naszych kuchniach - mówi Sylwia Miniszewska, prezes Stowarzyszenia Miłośników Kultury Krajeńsko-Pałuckiej „Nobis”, które uwarzyło: zupę dziadowską z ziemniakami i kluseczkami kładzionymi, szagówki” - kluseczki ziemniaczane, zupę z rabarbaru, gołąbki w sosie żurkowym i karpia po toruńsku (bo w sosie piernikowym).

Kuchnia wiejska, a więc ta uznawana za tradycyjną, była biedna. Wykorzystywano w niej głównie wszystko to, co było dostępne w gospodarstwie.

- My właśnie nawiązujemy do tej tradycji i proponujemy: pyrocz, bumsy owsiane, guloki, wafle i gołąbka w rosole - wylicza Sylwia Fac, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Ślesinie, a składniki wszystkich potraw pochodziły - głównie ziemniaki, mąka, tłuszcz - z własnego gospodarstwa.

Podobnie jest na innych stoiskach. Obok chleba ze smalcem jest też: jarmuż: zupa z komosy i pokrzywy z ziemniakami, gołąbki jarskie z koperkiem, zupa szczawiowa, mus dyniowo-jabłkowy, konfitura z rabarbaru, bezy&

Liczna publiczność doceniła takie smaki. - Byłem tutaj dwa lata temu i bardzo mi się podobało. Najbardziej mi smakował czarny salceson - mówi Hans Boehmker z Dinklage w Niemczech, który w Nakle razem z żoną spędził urlop.<!** reklama>

- Jestem na tej imprezie co roku, próbuję potrawy, wzięłam kilka przepisów i piekę różne ciasta, jak: sernik czy oponki drożdżowe z lukrem - mówi Małgorzata Witkowska.

A przepis na najlepszy produkt mięsny jest taki: - Robię ją z mięsa z łopatki, boczku, wołowiny, dodaję czosnek, gorczycę, pieprz i kolendrę, parzę i wędzę - zdradza Tomasz Pasieka.

Najlepsze smaki

Produkty i potrawy mięsne: 1. Kiełbasa podsuszana - Tomasz Pasieka, 2. Kiełbasa z weka - Justyna Kubiak, 3. Szynka z weka babci Basi - Hanna Płowaś; potrawy jarskie: 1. Konfitura z rabarbaru - Iwona Pyra, 2. Jarmuż - KGW Trzeciewnica, 3. Pyrocz - KGW Ślesin; napoje i nalewki: 1. Nalewka tarninowa - Jan Pyra, 2. Rajski smak - Zofia Bruska, 3. Gumnowicka nalewka z czarnej porzeczki - KGW Gumnowice; wyroby piekarnicze i cukiernicze: 1. Chleb wiejski - Piekarnia „Karolczak”, 2. Tort orzechowo-kawowy - Agata Jankowska; 3. Bochen twarogowy - KGW Trzeciewnica; potrawy z ryb: 1. Karp smażony z patelni - Zajazd WiK, 2. Karp żony - Zofia Bruska, 3. Pitoloki z weka - Regina Chwiłka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!