Nie trzeba będzie wybierać. Program imprez jest taki, że jutro uda się zobaczyć rycerskie boje, a w niedzielę pójść na Jarmark Świętego Wawrzyńca i ocenić „Smaki Krajny i Pałuk”.
<!** Image 2 align=none alt="Image 172417" sub="Potyczki rycerskie w nakielskich Łazienkach, kończące „Dni Nakła” odbędą się w sobotę po raz czwarty / fot. Paweł Antonkiewicz">Na Wielki Festyn Rycerski do Łazienek zaprasza w godz. 15 do 20 Nakielski Ośrodek Kultury.
- Formuła zabawy jest taka, jak we wcześniejszych trzech festynach. Rycerze będą zdobywać miasto, co będzie okazją do zaprezentowania średniowiecznego uzbrojenia i sposobów walki oraz przypomnienia historycznych faktów. Nowością będzie atak rycerskiej jazdy - zapowiada Sławomir Łaniecki, dyrektor Nakielskiego Ośrodka Kultury.
Do Nakła zjedzie około 120 rycerzy, reprezentujących chorągwie kujawsko-pomorskie, mazowieckie, pomorskie i wielkopolskie, zbrojnych w miecze, kusze, armaty. W wiosce rycerskiej odbywać się będą pokazy rycerskiego ekwipunku i średniowiecznego rzemiosła. Będzie też kat, a chętni spróbują władania mieczem, toporem i halabardą, którymi przetną jabłko. Czynne będą stoiska gastronomiczne, nie zabraknie występów, nie powinny się nudzić dzieci.
W niedzielę natomiast śmiało można w Nakle planować czas od rana do późnego popołudnia, bo naprawdę wiele będzie się w mieście działo. Na ulicę Powstańców Wielkopolskich i plac przy I LO zapraszają organizatorzy kilku, równolegle odbywających się imprez.
Muzeum Ziemi Krajeńskiej zachęca do udziału w Jarmarku św. Wawrzyńca (od godz. 10-17). - Chcemy na jarmarku promować rękodzieło krajeńsko-pałuckie, sztukę ludową, tradycje dawnego rzemiosła, już zapomnianego i powoli ginącego, które prezentować będą: kowal, rymarz, garncarz, wikliniarz. Zaprosiliśmy kolekcjonerów staroci - zaprasza Andrzej Sołtysiak, dyrektor Muzeum Ziemi Krajeńskiej.<!** reklama>
Występować będą też krajeńskie i pałuckie zespoły ludowe z Kcyni, Nakła, Szubina, Żnina, a „Krajniacy” z Wielkiego Buczka rozdawać będę publiczności teksty przyśpiewek i zachęcać do wspólnego ich wykonywania.
Atrakcyjnie, choćby z racji coraz większej liczby uczestników, zapowiada się kolejna impreza „Dla Krajny i Pałuk Wawrzyniec Kucharzy”, w którego ramach od godz. 10 do 18 odbędą się: VIII Konkurs Dziedzictwa Kulinarnego „Smaki Krajny i Pałuk”, II Święto Kapelusza przygotowane przez Studio M&W Modystka Małgorzata oraz Jarmark produktów ekologicznych Stowarzyszenia Ziemi Nakielskiej OIKOS.
- Przed rokiem do konkursu zgłoszono 67 produktów i potraw mięsnych, jarskich, napojów i nalewek oraz wyrobów piekarniczych i cukierniczych. Teraz natomiast jury i publiczność będzie oceniało ich 80 - informuje Dorota Stanek, dyrektorka biura Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk”, które konkurs organizuje.
Stoiska, na których za symboliczną opłatą (pokrywającą koszty ich produkcji) będzie można wszystkiego próbować czynne będą od początku imprezy. Publiczność, głosująca na specjalnych kartach wybierze „Smak Roku 2011” (wśród głosujących losowane będą nagrody).
Dni Nakła:
Szczegółowy plan imprez można znaleźć na stronach internetowych: www.krajna-paluki.cna.org.pl i www.nok.naklo.pl