Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Seniorzy ratują statystyki

Iwona Matusiak
- Statystyki dotyczące czytelnictwa w naszym kraju nie są zadowalające, chociaż jest co i gdzie wypożyczać - zapewnia Grażyna Ozga, dyrektorka Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nakle.

- Statystyki dotyczące czytelnictwa w naszym kraju nie są zadowalające, chociaż jest co i gdzie wypożyczać - zapewnia Grażyna Ozga, dyrektorka Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nakle.<!** Image 2 align=none alt="Image 210271" sub="Fot. Iwona Matusiak">

Jak te liczby, mówiące o naszym czytelnictwie, wyglądają w Nakle?

W 2012 roku w wypożyczalni przy ulicy Dąbrowskiego zarejestrowanych było ponad 5 tysięcy osób, z czego najwięcej ich jest w wieku od 25 do 44 lat oraz od 45 do 60 lat. Przez cały ubiegły rok wypożyczono ponad 67 tysięcy książek. Najczęściej była to literatura piękna dla dorosłych - 63 procent, a literatura dla dzieci - 26,5 proc. Średnia wypożyczeń na jednego czytelnika to 13 woluminów. Jest to sporo, ale te statystyki zdecydowanie podwyższają osoby po 60. roku życia. To seniorzy czytają najwięcej i wypożyczają najwięcej pozycji. Stanowią oni jedynie 11 procent ogółu wszystkich wypożyczających, ale rocznie czytają nawet 10 tysięcy pozycji, to naprawdę dużo. Takie badania ogólnokrajowe przeprowadza się natomiast co dwa lata, w 2010 roku osób, które nie czytają w ogóle było 54 procent, natomiast już w roku 2012 było to 60 procent. Od jakiegoś czasu ta liczba stale rośnie.

Pomimo to biblioteki wychodzą naprzeciw oczekiwaniom czytelników.

Staramy się robić wszystko, żeby przyciągnąć do siebie mieszkańców. Mamy rozbudowaną sieć filii bibliotecznych, gdzie nie brakuje książek do wypożyczenia. Mamy wiele nowości bibliotecznych, w roku 2012 zakupiliśmy ponad 4 tysiące nowych pozycji za sumę prawie 87 tysięcy złotych, co daje średnio 12 woluminów na jednego mieszkańca, przy średniej krajowej 7 książek. Od jakiegoś już czasu funkcjonuje u nas internetowy system biblioteczny, dzięki czemu czytelnicy mogą poprzez Internet sprawdzić czy książka, której szukają jest na miejscu i czy jest do wypożyczenia, można ją sobie zamówić. Jest to ułatwienie głównie dla młodych ludzi, ale funkcjonuje bardzo dobrze i znacznie poprawia również naszą pracę.

A gusta mieszkańców bywają różne...

Tak, ale zawsze staramy się dopasowywać do potrzeb czytelników, teraz na przykład dużą popularnością cieszą się książki biograficzne o Annie German. Serial telewizyjny wzbudził duże zainteresowanie, nie chcemy jednak kupować wielu takich samych tytułów, bo każda moda kiedyś się kończy.

Poszczególne grupy wiekowa też mają swoje preferencje.

Młodzież, oczywiście poza lekturami, wypożycza przede wszystkim fantastykę, sagę „Szeptem” Becca Fitzpatrica, książki Stephanie Meyer, Andrzeja Ziemiańskiego, Andrzeja Pilipiuka czy Sapkowskiego. Dużym zainteresowaniem cieszą się biografie Zygmunta Kałużynskiego, Coco Chanel, Jerzego Stuhra, Urszuli Dudziak, Marii Czubaszek czy niezmiennie Danuty Wałęsy, po które najczęściej sięgają kobiety. Mężczyźni wybierają historię powszechną i najnowszą, między innymi, „Cichociemnych” Kacpra Śledzińskiego, książki Normana Daviesa, Pawła Chochlewa czy Anny Rogulskiej. Wiele osób wybiera sensację: „Ubeka” Bogdana Rymanowskiego czy „Sejf” Tomasza Sekielskiego, popularne powieści obyczajowe wypożyczają zazwyczaj kobiety, w tym książki Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk, Hanny Cygler, Janusza Leona Wiśniewskiego czy Jodi Picoult.

A na co trzeba czekać w kolejce?

Niesłabnącą popularnością cieszy się biografia Danuty Wałęsy, o której już wspominałam, a także E.L. Jamesa „Pięćdziesiąt twarzy Greya”, „Ciemniejsza strona Greya” i „Nowe oblicze Greya” czy „Wszystkie odcienie czerni” Ilony Felicjańskiej.

A co Pani czyta w wolnych chwilach?

Lubię biografię, bardzo podobały mi się książki pani Magdaleny Zawadzkiej czy Danuty Grechuty. Zawsze staram się poznawać dzieła tych autorów, którzy będą gościli w naszej placówce. Lubię też poezję, dlatego często organizowane są u nas wieczory poetyckie.<!** reklama>

Bo biblioteka dzisiaj to nie tylko wypożyczanie książek.

Tak, placówki bardzo się zmieniają. Kiedyś byliśmy razem z innymi bibliotekarzami na taki spotkaniu, gdzie mówiono właśnie o tym, że biblioteki dzisiaj to centra kultury i właśnie w tym kierunku powinien odbywać się ich rozwój. U nas dzieje się tak już od dawna. Są wieczory poetyckie, spotkania z pisarzami i nie tylko, ale z różnymi ciekawymi ludźmi.

TECZKA OSOBOWA: Grażyna Ozga

  • Jest nakielanką od urodzenia.

  • Od 30 lat jest dyrektorką Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nakle, gdzie zaczynała od pracy w filii szpitalnej biblioteki.

  • Ukończyła Bibliotekoznawstwo i Informację Naukową w Bydgoszczy, gdzie kontynuowała również naukę na studiach podyplomowych z Administracji i Zarządzania.

  • Odpoczywa czytając poezję.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!