Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książka tradycyjna nadal na pierwszym miejscu, choć liczba czytających maleje. Sprawdzamy, jak wygląda czytelnictwo w Bydgoszczy

Marta Mikołajska
Marta Mikołajska
Bibliotekarze uważają, że pandemia nie wpłynęła znacząco na czytelnicze zainteresowania. Twierdzą, że zwiększyła się jedynie liczba osób poszukujących książek napisanych w humorystycznym tonie, z pozytywnym zakończeniem, podnoszących czytelnika na duchu.
Bibliotekarze uważają, że pandemia nie wpłynęła znacząco na czytelnicze zainteresowania. Twierdzą, że zwiększyła się jedynie liczba osób poszukujących książek napisanych w humorystycznym tonie, z pozytywnym zakończeniem, podnoszących czytelnika na duchu. Dariusz Bloch
W ostatnim roku liczba czytelników zarejestrowanych w WiMBP w Bydgoszczy spadła o ponad 18 proc. Jak podkreślają bibliotekarze, duży wpływ na to miała pandemia koronawirusa. Jednocześnie zmianom nie uległy czytelnicze zainteresowania. Mieszkańcy uwielbiają czytać relacje z podróży, reportaże czy biografie znanych ludzi. Chętnie sięgają też po powieści obyczajowe, sensację i kryminał.

Zobacz wideo: Teatr Kameralny w Bydgoszczy. Jak prezentuje się po remoncie?

Jak informuje nas Joanna Pawłowska, rzeczniczka Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy, liczba zarejestrowanych w bydgoskiej bibliotece czytelników spadła o 18,5 proc. w stosunku do 2019 roku. Liczba odwiedzin zmniejszyła się o 30,5 proc., a liczba wypożyczeń - o 26,5 proc. Nasza rozmówczyni podkreśla, że na tę sytuację ogromny wpływ miało zamknięcie bibliotek w okresie lockdownu.

- Niestety czytelnictwo spada, tak jak w całym kraju i w Europie. Maleje liczba zarejestrowanych czytelników, ale obserwujemy, że ci, co korzystają z naszych usług, odwiedzają nas systematycznie, nawet kilka razy w tygodniu. Rośnie też liczba wypożyczanych materiałów bibliotecznych – mówi Joanna Pawłowska. - W I półroczu 2021 obserwujemy tendencję wzrostową, jeżeli chodzi o odwiedziny w bibliotece - o 9 proc. w stosunku do I półrocza 2020 - oraz o 44 proc. więcej wypożyczeń materiałów bibliotecznych.

WiMBP w Bydgoszczy. Kobiety czytają więcej

Jednocześnie bibliotekarze uważają, że pandemia nie wpłynęła znacząco na czytelnicze zainteresowania. Twierdzą, że zwiększyła się jedynie liczba osób poszukujących książek napisanych w humorystycznym tonie, z pozytywnym zakończeniem, podnoszących czytelnika na duchu.

Do najczęściej wypożyczanych w filiach należą - wśród powieści obyczajowych - książki autorów, jak np.: Lucinda Riley (seria „Siedem sióstr”), Kristin Hannah, Edyta Świętek (serie: „Spacer Aleja Róż”, „Grzechy młodości”) czy Jakub Małecki. Wśród powieści sensacyjnych i kryminalnych największą poczytnością cieszą się autorzy, tacy jak m.in.: Robert Małecki, Wojciech Chmielarz, Remigiusz Mróz, Hanna Greń. Wśród literatury dla dzieci i młodzieży prym wiodą – oprócz komiksów i książek obrazkowych – m.in. Agnieszka Stelmaszyk, Martin Widmark (seria "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”) czy Anita Głowieńska (seria "Kicia Kocia"). Ponadto, niezmiennie od lat czytelnicy uwielbiają relacje z podróży, reportaże i biografie znanych ludzi.

Największą grupą są czytelnicy powyżej 60 lat (około 28 proc.), osoby w wieku 25-44 lata to 22,4 proc, a dzieci do 15 roku życia – około 25 proc. Według płci, przeważającą grupę czytelników WiMBP w Bydgoszczy stanowią kobiety.

- Najmniejszy spadek w wyniku pandemii dotyczył grupy wiekowej powyżej 60 lat. Seniorzy odwiedzali bibliotekę rzadziej, ale wypożyczali więcej woluminów. Jednocześnie jest to grupa, która, według obserwacji bibliotekarzy, tylko w niewielkim stopniu korzystała z oferowanego przez biblioteki darmowego dostępu do e-booków oraz spotkań i warsztatów online - mówi Joanna Pawłowska.

Duży spadek, w stosunku do roku poprzedniego biblioteki odnotowały w grupie wiekowej dzieci do lat 5. Spowodowane było to w dużej mierze brakiem odwiedzin w bibliotece grup przedszkolnych oraz zakazem poruszania się dzieci bez opieki dorosłych.

Bydgoszczanie coraz częściej sięgają po e-booki i audiobooki

Nasza rozmówczyni dodaje, że choć czytelnicy wciąż preferują książkę w formie papierowej, coraz większym powodzeniem, szczególnie wśród osób zapracowanych, cieszą się audiobooki.

- Od kilku lat udostępniamy naszym czytelnikom darmowe kody dostępu do e-booków na platformie Legimi i Ibuk. Libra. Oferujemy też do wypożyczenia czytniki e-booków. Wychodząc naprzeciw rosnącemu zainteresowaniu książką mobilną, Biblioteka zwiększyła liczbę kodów w ramach projektu „Bydgoszcz czyta bez końca” - mówi Joanna Pawłowska. W ramach projektu WIMBP w Bydgoszczy w październiku zakupiła dodatkowo 266 kodów dostępu (na rok) w platformie Legimi.

Literacka Nagroda Nobla wędruje do...

W czwartek, 7 października, poznaliśmy tegorocznego laureata Literackiej Nagrody Nobla. Najważniejsze literackie wyróżnienie otrzymał tanzański pisarz Abdulrazak Gurnah. Został doceniony za „bezkompromisową i pełną współczucia analizę skutków kolonializmu i losu uchodźców żyjących w przepaści między kulturami i kontynentami”. Do tej pory żadna z jego pozycji nie została przetłumaczona na język polski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo