Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co czytamy najchętniej? W Bydgoszczy miłośników książek przybywa, zwłaszcza wśród młodych ludzi

Marta Mikołajska
Marta Mikołajska
W czasie Nocy Muzeów w Bibliotece Głównej w Bydgoszczy odbył się Kiermasz Taniej Książki. Odwiedzających nie brakowało
W czasie Nocy Muzeów w Bibliotece Głównej w Bydgoszczy odbył się Kiermasz Taniej Książki. Odwiedzających nie brakowało Tomasz Czachorowski
W drugiej połowie kwietnia Biblioteka Narodowa opublikowała raport nt. stanu czytelnictwa w Polsce w 2022 r. Wynika z niego, że w ciągu ostatnich lat odsetek osób czytających książki jest na podobnym poziomie. Obserwuje się jednak pewne tendencje wzrostowe w poszczególnych grupach. A jak wygląda to w Bydgoszczy? Sprawdziliśmy, co bydgoszczanie czytają najchętniej i kto najczęściej sięga po zasoby biblioteczne.

Zobacz wideo: Kujawsko-pomorski kurator oświaty o maturze w 2023 roku

od 16 lat

Wśród respondentów co trzecia osoba w ciągu ostatniego roku czytała minimum jedną książkę. Jesienią 2022 roku lekturę przynajmniej jednej książki (papierowej lub cyfrowej) zadeklarowało 34 proc. badanych w wieku co najmniej 15 lat. Jak wynika z raportu Biblioteki Narodowej, książki czytają przede wszystkim absolwenci szkół wyższych (58 proc.) i osoby uczące się (72 proc.). Wśród osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym ten odsetek wynosi 14 proc. Różnica widoczna jest także w przypadku płci. Kobiety książki częściej niż mężczyźni (odpowiednio: 42 i 26 proc.). Prawdopodobieństwo sięgnięcia po książkę jest odwrotnie proporcjonalne do wieku, najmniej osób deklarujących lekturę książek jest w najstarszej grupie wiekowej, zwłaszcza po 70. roku życia. Jak zauważają autorzy raportu, najwięcej czytelników jest w największych miastach, najmniej - na wsiach i w niewielkich miastach. Zależność ta nie ma jednak charakteru liniowego, tzn. w miastach liczących od 20 tys. do 50 tys. mieszkańców podstawowy wskaźnik czytelnictwa znajduje się na tym samym poziomie, co w miastach co najmniej dwustutysięcznych.

Jaki jest stan czytelnictwa w Bydgoszczy? Uczniowie sięgają nie tylko po lektury szkolne

Jak czytamy w raporcie, wiosną 2022 roku słabły obostrzenia sanitarne, a uczniowie mogli wrócić do szkół i wcześniejszego stylu życia. Zrealizowane wówczas badanie dokumentuje wzrost zainteresowania książkami, zwłaszcza badanych w wieku 15–18 lat. Pod koniec listopada 2022 roku 72 proc. badanych nastolatków było czytelnikami książek, w tym 18 proc. deklarowało czytanie siedmiu i więcej książek. Odnotowano także stosunkowo niewielkie zainteresowanie audiobookami w kontekście większej popularności podcastów, których forma bliższa jest przekazowi radiowemu.

Wśród źródeł czytanych książek na pierwszym plasują się lektury posiadane na własność: zakupy (36 proc.), prezenty (32 proc.) oraz prywatny księgozbiór (20 proc.). 37 proc. badanych pożycza książki od rodziny lub znajomych. Uczęszczanie do bibliotek deklaruje 20 proc. osób badanych. W Bydgoszczy stan czytelnictwa prezentuje się nieźle, a w progi książnic przyciągają mieszkańców dodatkowe czytelnicze atrakcje. Jak mówi nam Joanna Pawłowska z działu promocji Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy, w siedzibie WiMBP można zauważyć, że wypożyczalnia książek cieszy się sporym zainteresowaniem. Kolejnymi czynnikami, które pozytywnie wpłynęły na stan czytelnictwa miały również organizowane kiermasze i duży wybór książek.

- W ostatnim czasie udało się zaobserwować zwiększenie czytelnictwa wśród osób młodych. Ich zainteresowania książkami wychodzą poza lektury, które czytają na potrzeby lekcji języka polskiego w szkołach - zauważa Joanna Pawłowska.

Najpopularniejszymi gatunkami wśród bydgoszczan okazały się kryminał, sensacja i romans - co pokrywa się także z wynikami badań ogólnopolskich, prowadzonych przez BN.

- Niezmiennie od kilku lat jednymi z najpoczytniejszych autorów pozostają Remigiusz Mróz, Katarzyna Bonda, Małgorzata Kursa, Aleksander Rogoziński, Agata Przybyłek, Magdalena Witkiewicz, Max Czornyj, Agnieszka Krawczyk, Joanna Jax oraz Ałbena Grabowska - wymienia Joanna Pawłowska. - Jeśli chodzi o autorów spoza granic naszego kraju, dużą popularnością cieszą się Harlan Coben, David Baldacci, Stephen King, Nicholas Sparks, Danielle Steel, Charlotte Link oraz Guillaume Musso.

Co bydgoszczanie czytają najchętniej? Książki przygodowe coraz mniej popularne

W Bydgoszczy w ostatnim roku panie - tak, jak w poprzednich latach - głównie zaczytywały się w romansach. Mężczyźni zaś najchętniej sięgali po powieści z dreszczykiem. Wśród seniorów wciąż dominuje zainteresowanie biografiami, powieściami obyczajowymi, historycznymi oraz poradnikami dotyczącymi ich hobby, jak np. książki o ogrodnictwie. Młodzież wolne chwile spędza na czytaniu książek z gatunku fantastyki. W porównaniu do poprzednich lat zmalała popularność książek przygodowych dla młodzieży. Preferencje seniorów z kolei nie uległy zmianie.

Warto też zwrócić uwagę na preferowaną przez czytelników formę literatury. Tradycyjne książki, choć wciąż popularne, są rzadziej wybierane przez czytelników.

- Czytelnicy w wieku 16-55 lat coraz częściej stawiają na e-booki, co potwierdza duże zainteresowanie kodami Legimi, które są dostępne na początku każdego miesiąca w bibliotekach osiedlowych. W naszej Wypożyczalni Multimediów ogromną popularnością cieszą się również audiobooki - mówi Joanna Pawłowska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo