Zobacz wideo: Teatr Kameralny w Bydgoszczy. Jak prezentuje się po remoncie?
- W ramach Old Film Festival Bydgoszcz 2021 zaprezentujemy wielotematyczne filmy, trwające przeważnie 15-20 minut. Pokażemy filmy dla różnych grup odbiorców: dokumentalne, obyczajowe, przyrodnicze, animacje i bajki – zapowiadają organizatorzy wydarzenia. - To często produkcje wytwórni specjalizujących się w tytułach edukacyjnych, ale także kroniki i etiudy propagandowe; opisują historię i kulturę kraju, w którym zostały zrealizowane.
Podczas czterech dni festiwalu zobaczymy filmy, takie jak np. „Za króla Krakusa” (1947), „Baśń o korsarzu Palemonie” (1959) czy „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów” (1918) z Polą Negri.
Bydgoszcz. Filmowe atrakcje w Pomorzaninie
Wydarzenie rozpocznie się w czwartek, 7 października o godz. 18 filmem „Persil” z 1935 roku. Będzie to kilkuminutowy dokument o międzywojennej Bydgoszczy, jako część filmu o tym samym tytule, będącego reklamą bydgoskiej fabryki i produkowanego tam proszku do prania.
Pokaz filmu poprzedzi uroczysta gala otwarcia pierwszej edycji Old Film Festival oraz minirecital piosenek ze spektaklu muzycznego „Zdarzyło się w Bydgoszczy” w reżyserii Katarzyny Matuszak. Dodatkowe atrakcje przygotuje także Muzeum Mydła i Historii Brudu.
W programie także m.in. debata z udziałem badaczy historii kinematografii z UKW w Bydgoszczy „Rola archiwów filmowych w pracy filmoznawców” (sobota, 9 października, godz. 18) oraz warsztaty kinematograficzne (10 października, godz. 11, obowiązują zapisy).
Filmowa adaptacja opery w bydgoskim Pomorzaninie
Old Film Festival potrwa do niedzieli, 10 października. Zakończy go pokaz filmu „Halka” - przedwojennej, niemej adaptacji filmowej opery Stanisława Moniuszki w wersji zrekonstruowanej cyfrowo, z muzyką napisaną w 2016 roku przez Jerzego Rogiewicza.
Szczegółowy program dostępny na stronie internetowej Festiwalu: www.oldfilmfestival.pl.
