Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja Starego Fordonu. Jest przetarg na nabrzeże! [wizualizacje]

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Urząd Miasta Bydgoszczy
W środę (1 lipca) ogłoszony został przetarg na prace przy budowie tarasowego nabrzeża w Starym Fordonie. Wkrótce rozpocznie się rewitalizacja tej części miasta.

- Do rewitalizacji Starego Fordonu podeszliśmy kompleksowo  – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Przygotowaliśmy szereg projektów, które konsekwentnie wdrażamy w życie. Stąd tak duża liczba inwestycji związanych z przebudową ulic, budynków, terenów rekreacyjnych. Po wyłonieniu wykonawców związanych z rewitalizacją Rynku i miejskich kamienic zlecamy również prace przy nabrzeżu.

W środę (1 lipca), w Starym Fordonie odbyło się spotkanie, podczas którego zaprezentowano harmonogram prac przy największych projektach związanych z dalszą rewitalizacją tej części miasta. Prezydenta Bydgoszczy reprezentował jego zastępca Mirosław Kozłowicz, który podziękował między innymi Stowarzyszeniu Miłośników Starego Fordonu oraz wszystkim osobom, które aktywnie uczestniczyły w konsultacjach.

JAK DOBRZE ZNASZ BYDGOSZCZ? SPRAWDŹ SIĘ W TYM QUIZIE:

– Dzięki nim mogliśmy jeszcze lepiej dostosować nasze projekty do oczekiwań bydgoszczan – podkreśla wiceprezydent Mirosław Kozłowicz i dodaje, że ogłoszony został przetarg na budowę umocnionego, tarasowego nabrzeża na przedłużeniu ul. Frycza-Modrzewskiego. Miejsce umożliwi cumowanie i wodowanie łodzi oraz zachęci do odpoczynku nad Wisłą. Zakończenie prac budowlanych wstępnie planowane jest za półtora roku.

Miasto aplikuje o środki europejskie ze Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT).

Przypomnijmy, że nabrzeże ma pełnić kilka funkcji. Podstawowa to wzmocnienie potencjału Starego Fordonu, który znów zwraca się ku Wiśle. Będzie to miejsce wypoczynku i rekreacji z siedziskami. Stworzy również możliwość wodowania i cumowania jednostek pływających. Umocnione nabrzeże będzie również pełniło funkcję ochronną (ostrogi) i będzie wzmacniać projektowaną drogę dojazdową do planowanego w przyszłości portu. W trakcie prac nad projektem rozszerzono jego zakres o elementy związane z monitoringiem. Nabrzeże będzie wyposażone w oświetlenie i odwodnienie.

Budowa olimpijskiej Astorii już prawie zakończona. Prace wykończeniowe związane z ruchomym dnem i zatapialnym pomostem  będą prowadzone w wakacje.  Przed nami jeszcze procedury odbiorowe, szkolenie pracowników. Miasto szykuje też już przetarg na wyposażenie siłowni i części fitness. Jak zapowiada prezydent Rafał Bruski, bydgoszczanie będą mogli wskoczyć do wody już w czwartym kwartale 2020 roku. Wybraliśmy się na spacer po obiekcie. Już z zewnątrz jest na czym zawiesić oko. Imponujące wrażenie robią zarówno rozmiar basenu, jego konstrukcja, jak i "rdzawy" efekt kortenowskiej blachy. Wchodzimy do środka. Poręcze przy schodach są jeszcze owinięte folią. Podobnie jak białe krzesełka w części dla widzów (na ok.500 osób). Obiekt jest czysty i estetyczny, wręcz pachnie nowością. Dużą nieckę basenową - już wypełnioną wodą - przedziela na dwie części ruchomy pomost. Po prawej stronie znajduje się dno z ruchomymi elementami, które pozwoli na regulowanie głębokości, tak by bezpiecznie czuli się tu zarówno dorośli, jak i najmłodsi użytkownicy basenu. Po lewej zaś stronie jest część treningowa dla nurków. Choć z naszej perspektywy nie jest to tak widoczne, liczy ona sześć metrów głębokości. Na przeciwległym brzegu (naprzeciw trybun) jest dodatkowo podświetlana.  Spora część ścian otaczających nieckę została przeszklona. Światło dzienne powoduje, że wnętrze wydaje się bardziej przestronnie, a dodatkowo ukazuje nam panoramę tej części miasta.

Basen Astorii otwarty jeszcze w tym roku. Tak wygląda w środ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera