Masaże, oczyszczanie, relaksujące kąpiele, sauna. Lista zabiegów dostępnych w SPA jest długa. Które wybrać? Zależy, co chcemy osiągnąć i jak gruby jest nasz portfel.
<!** Image 3 align=none alt="Image 181753" sub="W najbliższy weekend - według prognoz deszczowy - warto skorzystać z zabiegów SPA, które odprężają i pozytywnie wpływają na zdrowie Fot. Tadeusz Pawłowski">Słowo SPA to skrót od łacińskich słów, które oznaczają „zdrowie przez wodę”. Nazwę tę nosi także belgijskie miasto u podnóża Ardenów, będące jednym z najsłynniejszych kurortów uzdrowiskowych w Europie. Miejscowość nazwano Spa właśnie ze względu na znajdujące się tam lecznicze wody.
- Źródła pochodzenia słowa SPA upatruje się również w słowie „zraszać”, po łacinie „spagere”- podaje portal wspanialespa.pl. Cel wizyty w tego typu ośrodku jest podwójny - relaks dla ciała i ukojenie zmysłów.
Kosmiczna kapsuła i czekolada
Ośrodki, poza konkretnymi zabiegami, oferują całe pakiety, np. pomagające w walce z nadwagą, dla biznesmenów, czy dla panien młodych. Wybór zależy od indywidualnych potrzeb każdego klienta. - Największą popularnością cieszą się terapie przeciwbólowe kręgosłupa, a także kompleksowe zabiegi na całe ciało - mówi Piotr Kacprowicz, rehabilitant z „Golden SPA” w Toruniu.
Większość SPA dysponuje tzw. kapsułami. Ich działanie polega na połączeniu sauny parowej, promieni podczerwieni, aromaterapii, masażu wibracyjnego, hydroterapii i terapii wykorzystującej wpływ kolorów na samopoczucie. Zabiegi w kapsule mogą oczyszczać skórę, wspomagać usuwanie toksyn z organizmu i modelować sylwetkę.
<!** reklama>Inną propozycją jest wizyta w saunie. Możemy wybierać pomiędzy fińską (inaczej suchą, na seans składają się fazy ogrzewania i chłodzenia), rzymską (czyli parową), solną (jej ściany zawierają sól kamienną) oraz sauną na podczerwień. Możliwość korzystania z sauny zależy od stanu zdrowia, więc należy poinformować obsługę o naszych dolegliwościach.
- Na tę porę roku polecamy mikrodermabrazję i peeling kawitacyjny. Dużą popularnością cieszą się również zabiegi samoopalające oraz masaże gorącymi kamieniami, które są bardzo przyjemne w chłodniejsze dni - mówi Andżelika Sulikowska ze strefy SPA hotelu „Bohema” w Bydgoszczy. Mikordermabrazja polega na ścieraniu naskórka. Zabieg wykonywany jest za pomocą urządzenia wyposażonego w ścierające głowice. Peeling kawitacyjny ma również na celu usunięcie martwego naskórka. W tym przypadku jednak zachodzi to dzięki działaniu ultradźwięków.
Rozluźnienie zapewni nam wspomniany wcześniej masaż gorącymi kamieniami. Osobom zmagającym się z obrzękami poleca się natomiast rodzaj masażu nazywany drenażem limfatycznym. Hitem w wielu SPA jest także smakowicie brzmiący masaż całego ciała rozgrzaną czekoladą. W jego trakcie zwiększa się wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia, a przy okazji przyspiesza on spalanie tkanki tłuszczowej.
Sprawdź, zanim zapłacisz
Ile taka przyjemność będzie nas kosztować? Ceny zależą od rodzaju zabiegu, a także od renomy SPA i kosmetyków, które są tam stosowane. Za masaż klasyczny całego ciała w bydgoskim „SPA Eliksir” zapłacimy 80 złotych. Masaż dodatkowo wspomagający odchudzanie i zwalczający cellulit jest o 20 złotych droższy. Czterogodzinny pakiet zabiegów relaksujących w toruńskiej „ZOI Willa SPA” kosztuje 350 złotych. Decydując się na dłuższy pobyt w ośrodku musimy brać pod uwagę dodatkową opłatę za nocleg. Doba w jednoosobowym pokoju w hotelu „Med. & SPA Villa Park” w Ciechocinku to 320 złotych (cena nie obejmuje zabiegów).
Aby nasza wizyta w SPA była udana, wcześniej sprawdźmy ośrodek, do którego się wybieramy. Niestety, umieszczający w nazwie słowo SPA nie mają obowiązku posiadania specjalnych licencji. Jak w takim razie możemy zweryfikować jakość oferowanych nam usług? - Na pewno ważna jest marka linii kosmetyków, używanych podczas zabiegów. Poza tym, warto zapytać o wykształcenie pracowników, a także o urządzenia, którymi dysponują - radzi Anna Cichowicz-Borowska z hotelu „Med. & SPA Villa Park”.
Przed wizytą w SPA warto poszukać informacji o danym miejscu na forach internetowych. Osoby, które odwiedziły je wcześnie, chętnie dzielą się swoimi opiniami, szczególnie, gdy coś im się nie spodobało.
Rodzaje SPA
- Day SPA - nazywane też miejskim lub salonem odnowy biologicznej. Bez noclegu.
- Wellness i SPA - w ofercie znajdziemy typowe zabiegi SPA, ale także zajęcia fitness, jogi, itp.
- Resort SPA - zabiegi połączone są z dodatkowymi atrakcjami, np. możliwością gry w golfa czy konnej przejażdżki.
- Destination SPA - pakiety zabiegów ukierunkowane na określony cel, na przykład zabiegi odstresowujące.
- Medical SPA - połączenie kliniki medycznej z Day SPA
- Business SPA - oprócz zaplecza SPA, posiada pomieszczenia przeznaczone na spotkania biznesowe.