https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przez cały wrzesień trwa święto bydgoskiego Szlaku TeH2O, czyli TehoFest 2021! [program]

Justyna Tota
Opracowanie:
TehoFest 2021 to atrakcje w obiektach i na Szlaku TeH2O w Bydgoszczy, które odbywają się we wszystkie cztery weekendy września
TehoFest 2021 to atrakcje w obiektach i na Szlaku TeH2O w Bydgoszczy, które odbywają się we wszystkie cztery weekendy września Tomasz Czachorowski
Festiwal TehoFest, czyli święto Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O w Bydgoszczy w tym roku trwa nie jeden, a we wszystkie cztery wrześniowe weekendy, podczas których będziecie mogli zobaczyć miejsca na co dzień niedostępne, poznać niejedną tajemnicę, spotkać wyjątkowych gości czy nawarzyć piwa, posmakować ryb po bydgosku albo zrobić proszek do prania. Sprawdź, co będzie się dziać, by niczego nie przegapić, zwłaszcza że na część wydarzeń obowiązują bezpłatne zapisy.

- W tym roku Tehofest odbywa się w nieco zmienionej formie - zamiast jednego weekendu mamy ich aż cztery. Dla bezpieczeństwa turystów i mieszkańców rozłożyliśmy wszystkie atrakcje na przestrzeni całego miesiąca tak, żeby każdy zainteresowany mógł wziąć udział w praktycznie wszystkich wydarzeniach - wyjaśnia nam Karol Kantorski, koordynator Szlaku TeH2O w Bydgoszczy.

Przeczytaj także o obiektach Szlaku TeH2O

Przygotowano wydarzenia dla starszych i młodszych, dla miłośników historii Bydgoszczy, ale też i historii przemysłu i rzemiosła, dla pasjonatów fotografii, wielbicieli pięknie wydanych albumów, dla tych, którzy chcą się dowiedzieć „jak to działa?”, „jak to jest zrobione?” i „jak robiono to kiedyś?”, dla żądnych pogłębienia wiedzy medycznej i farmaceutycznej i wreszcie dla łasuchów i smakoszy, czyli tak naprawdę dla wszystkich.

Oto, co jeszcze wydarzy się na TehoFest 2021 w Bydgoszczy:

Piątek, 10 września

  • 18:00-19:30 - „Historia medycyny dla dociekliwych” – wykład dr. Wojciecha Ślusarczyka (Gmach Główny Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy – ul. Gdańska 4)
    Zaproszenie na spotkanie z cyklu „Tajemnice medycyny, czyli jak leczono w przeszłości". Wykład zaprezentuje Pan dr Wojciech Ślusarczyk, historyk medycyny, kustosz dyplomowany w Dziale Historii Medycyny i Farmacji w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy.
  • 18:00otwarcie wystawy „Wiślane powidoki szypra Kałuży”, Barka Lemara
    Zaproszenie na otwarcie wystawy wieloletniego fotografa Jacka Marczewskiego. Zaprezentowane zostaną kadry życia kulturalnego Wisły i dokumentacja wydarzeń wokół najdłuższej polskiej rzeki.

Sobota, 11 września 2021

  • 10:00-11:30„Śladami bydgoskich mydlarzy” – spacer tematyczny (miejsce zbiórki: przed wejściem do Muzeum Mydła i Historii Brudu, ul. Długa 13/17)
    Muzeum Mydła i Historii Brudu zaprasza na spacer śladami bydgoskich mydlarzy. Trasa spaceru obejmuje Stare Miasto i Śródmieście. Przewodnik zabierze Państwa w miejsca, o których historii niewielu już pamięta. Dodatkowo każdy z uczestników otrzyma naturalne mydło odciśnięte w starym stemplu mydlarskim.
    Maks. 20 osób. Na spacer obowiązują zapisy pod numerem telefonu: 52 515 70 15.
  • 14:00-16:30„Wisłą do Fordonu” – spacer tematyczny (miejsce zbiórki: Stary Rynek w Fordonie – obok kościoła św. Mikołaja, ul. Wyzwolenia 2)
    Wyjątkowy spacer po największej bydgoskiej dzielnicy dotyczyć będzie roli Wisły w Fordonie, ale też Bydgoszczy. Uczestnik spaceru dowie się na przykład kto i dlaczego przypływał tutaj Wisłą, dlaczego Fordon nie otrzymał tymfa z opłat celnym, oraz Jak Wielki Fryc zaszkodził polskim kupcom. Maks. 60 osób. Obowiązuje bilet 8 PLN dostępny w kasie Muzeum Okręgowego (Gdańska 4) lub zakup online – szczegóły na stronie muzeum.bydgoszcz.pl

Niedziela, 12 września

  • 15:00-17:00„Historia żeglugi śródlądowej w Bydgoszczy” – wykład (Fabryka Lloyda – ul. Fordońska 156)
    Żegluga śródlądowa w Bydgoszczy to zagadnienie niezmienianie interesujące, ale przede wszystkim na czasie. Podczas spotkania uczestnicy odkryją tajemnice tego zagadnienia w mieście nad Brdą. Zaproszenie na wyjątkowy wykład specjalistki.

Przeczytaj także o obiektach Szlaku TeH2O

Piątek, 17 września

  • 15:30-17:00co 15 minut „Stwórz swój notatnik” – warsztaty Introligatornia WiMPB (ul. Długa 39)
    Zaproszenie na warsztaty do pełnej zabytkowych narzędzi Introligatorni w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej. Co każde 15 minut wykonać będzie można swój wyjątkowy i niepowtarzalny notatnik i dowiedzieć się co nieco o samym miejscu. Maks. 2 osoby co 15 minut.
  • 18:00-20:00 - „Tajemnice Warzelni Piwa Bydgoszcz” – zwiedzanie z degustacją. Warzelnia Piwa Bydgoszcz (ul. Poznańska 8).
    Wybierzcie się w podróży po piwnej historii Bydgoszczy, oprowadzani po salach lokalu i słuchający opowieści o znajdujących się tu pamiątkach po bydgoskich browarach. To wszystko w przyjemnej, luźnej i zupełnie nie muzealnej atmosferze, z kuflem naszego piwa w dłoni, jeśli tylko będziesz mieć ochotę - zaprasza Szlak TeH2O. Maks. 10 osób. Rezerwacje na zwiedzanie: 601 068 073

Sobota, 18 września

  • 11:00-16:00„Jak zrobić piwo?” – warsztaty z piwowarami Warzelnia Piwa Bydgoszcz (ul. Poznańska 8)
    Wyjątkowe warsztaty piwowarskie w Warzelni Piwa Bydgoszcz już w sobotę, 18 września. Każdy uczestnik dowie się i nauczy, w jaki sposób można wyprodukować własne piwo. Wszystko to będzie uzupełnione degustacją piwnych przekąsek. Przez pięć godzin piwowarzy przekażą tajniki swojego zawodu. Maks. 30 osób. Rezerwacje i szczegóły: 601 068 073
  • 11:00; 13:00EXPLOSEUM alternatywnie. Terenowa trasa industrialna (ul. Alfreda Nobla 1)
  • 13:00-15:30Spływ kajakowy z historią – Kanał Bydgoski i Brda. Muzeum Kanału Bydgoskiego (ul. Staroszkolna)
    Zaproszenie na spływ kajakowy Kanałem Bydgoskim i Brdą z przewodnikiem. Oprócz rekreacji sportowej i ciekawostek dotyczących bydgoskiej wody, uczestnicy spływów będą zatrzymywać się w niektórych obiektach Szlaku TeH2O. Maks. 15 osób. Rezerwacje i szczegóły tel. 693 765 075, [email protected]
  • 13:00-13:40„Camera Obscura na barce” – zwiedzanie wybrzeża przy Młynach Rothera, Wyspa Młyńska.
    W sobotnie popołudnie zapraszamy na niepowtarzalne wydarzenie - wycieczkę po wnętrzach barki Camera Obscura artysty Macieja Markowicza. Będzie to wyjątkowe doświadczenie i trzeba to zobaczyć. Maks. 10 osób. Zapisy: [email protected] w temacie: TeH2O zwiedzanie barki
  • 14:00-15:00 - Spotkanie autorskie z Maciejem Markowiczem i zwiedzanie wystawy, Młyny Rothera, ul. Mennica 10. Podczas spotkania uczestnicy zapoznają się z pracami artysty, które będzie można podziwiać we wnętrzach Młynów Rothera.
    Maks. 15 osób. Zapisy: [email protected] w temacie: TeH2O spotkanie
  • 16:00-17:00 - „Sulima na Barce” – spotkanie, Barka Lemara (ul. Spichlerna)
    Po raz kolejny z rzędu wpisuję się w kalendarz wyjątkowe spotkanie na Barce Lemara. Córka Jerzego Sulimy-Kamińskiego – Elżbieta – przypomina o swoim ojcu. Będzie można poznać bliżej tą wyjątkową osobę. W czasie spotkania odbędzie się także premierowe wykonanie piosenek autorstwa zespołu Cynamony na tekstach bydgoskiego klasyka.

Niedziela, 19 września

  • 12:00-17:00 - „Ryby po bydgosku”. Festiwal kulinarno-kulturalny (Spichrze nad Brdą MOB, Barka Lemara MCK, współpraca Piotr Lenart "Niech cię Zakole" oraz Restauracja Pałacowa Ostromecko)
    Wydarzenie „Ryby po bydgosku. Festiwal kulinarno-kulturalny” ma na celu przybliżyć tradycje związane z rybołówstwem, handlem i wyżywieniem w Bydgoszczy. Skierowane jest do osób indywidualnych, rodzin, zarówno mieszkańców miasta i regionu jak turystów odwiedzających Bydgoszcz. Dla uczestników przewidziano wiele atrakcji: pokazów i degustacji kulinarnych, zwiedzania ekspozycji w historycznych wnętrzach Spichrzy nad Brdą i Barki Lemara, prelekcji, warsztatów i działań edukacyjnych oraz animacji kulturalnych. Poznać będzie można także opowieści o bydgoskich tradycjach browarniczych.

Piątek, 24 września

  • 18:00-20:00 - Warsztaty fotograficzne – Światłem Malowane – technika light painting w praktyce. Muzeum Fotografii (ul. Karpacka 52)
    W dobie zaawansowanej technologii cyfrowej wykonywanie zdjęć w trudnych warunkach oświetleniowych nie stanowi problemu, co jednak stanie się gdy aparat ponownie ustawimy na statywie, otworzymy migawkę aparatu i zaczniemy przed aparatem „taniec” z latarkami? Rysowanie światłem to bardzo twórcza technika, która wymaga jednak pewnych umiejętności, a te będzie można zdobyć na warsztatach w Muzeum Fotografii.
    Warsztaty adresowane do młodzieży i dorosłych, doświadczenie w zakresie fotografii wskazane, ale nie wymagane. Osoby zaawansowane mogą zabrać swój aparat i statyw.
    Maks. liczba uczestników: 15 osób. Obowiązują wcześniejsze zapisy: [email protected] w temacie: Warsztaty „Światłem Malowane”

Sobota, 25 września

  • 10:00-13:00 - Spływ kajakowy z historią – Kanał Bydgoski i Brda, Muzeum Kanału Bydgoskiego (ul. Staroszkolna)
    Spływ kajakowy Kanałem Bydgoskim i Brdą z przewodnikiem. Oprócz rekreacji sportowej i ciekawostek dotyczących bydgoskiej wody, uczestnicy spływów będą zatrzymywać się w niektórych obiektach Szlaku TeH2O. Maks. 15 osób. Zapisy tel. 693 765 075, [email protected]
  • 11:00-14:00 - Robotyka w EXPLOSEUM – warsztaty dla rodzin z dziećmi (ul. Alfreda Nobla 1)
    Warsztaty z robotyki w EXPLOSEUM będą dotyczyły projektowania konstrukcji i programowania robotów. W dalszej części zapraszamy na konkurencje i zawody robotów! Całość uatrakcyjni strefa konstrukcyjna budowania z kloców LEGO. Dostępna dla dzieci od 3 r.ż.
  • 11:00, 13:00 i 15:00 - „Historia bydgoskiego gazu” – zwiedzanie Gazowni (Dawna Gazownia Miejska, ul. Jagiellońska 42)
    Po dwóch latach przerwy będzie możliwość zwiedzenia znów Dawnej Gazowni Miejskiej w Bydgoszczy. Uczestnicy dowiedzą się, m.in., w jaki sposób wytwarzano kiedyś gaz, jak był transportowany i kto za to wszystko odpowiadał. Ważnym elementem będzie także zwiedzanie części współczesnych budynków. Każda grupa maks. 10 osób. Zapisy:[email protected] w temacie: Zwiedzanie Gazowni

Niedziela, 26 września

  • 11:00, 12:00 i 13:00 - Warsztaty tworzenia proszku do prania (Bydgoskie Centrum Finansowe, ul. Jagiellońska 1)
    Muzeum Mydła i Historii Brudu zaprasza na warsztaty wyrobu proszków do prania. W czasie warsztatów uczestnicy poznają tajniki przygotowania ekologicznych środków czystości i przygotują własny proszek do prania. Warsztaty prowadzone będą w duchu zero waste, uczestnicy proszeni są o przyniesienie własnych opakowań (np. słoików). Każda grupa maks. 15 osób. Na warsztaty obowiązują zapisy - nr telefonu: 52 515 70 15.

Więcej o albumie

Czwartek, 30 września

  • 17:00-18:00Premiera Albumu „Bydgoszcz nad wodą” (Spichrze nad Brdą MOB, ul. Grodzka 7-11)
    W czwartkowe popołudnie zaproszenie na premierę Albumu „Bydgoszcz nad wodą", według autorskiego projektu Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy i Szlaku TeH2O. To limitowane wydawnictwo ukaże nam nie tylko piękno i dziedzictwo wodne Bydgoszczy, ale także to, jak nasze miasto się zmieniło. Po premierze zwiedzanie wystawy #przemysłowaFOTObydgoszcz.
Przez cały wrzesień trwa święto bydgoskiego Szlaku TeH2O, czyli TehoFest 2021! [program]
materiały organizatora
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski