- W tym roku Tehofest odbywa się w nieco zmienionej formie - zamiast jednego weekendu mamy ich aż cztery. Dla bezpieczeństwa turystów i mieszkańców rozłożyliśmy wszystkie atrakcje na przestrzeni całego miesiąca tak, żeby każdy zainteresowany mógł wziąć udział w praktycznie wszystkich wydarzeniach - wyjaśnia nam Karol Kantorski, koordynator Szlaku TeH2O w Bydgoszczy.
Przeczytaj także o obiektach Szlaku TeH2O
Przygotowano wydarzenia dla starszych i młodszych, dla miłośników historii Bydgoszczy, ale też i historii przemysłu i rzemiosła, dla pasjonatów fotografii, wielbicieli pięknie wydanych albumów, dla tych, którzy chcą się dowiedzieć „jak to działa?”, „jak to jest zrobione?” i „jak robiono to kiedyś?”, dla żądnych pogłębienia wiedzy medycznej i farmaceutycznej i wreszcie dla łasuchów i smakoszy, czyli tak naprawdę dla wszystkich.
Oto, co jeszcze wydarzy się na TehoFest 2021 w Bydgoszczy:
Piątek, 10 września
- 18:00-19:30 - „Historia medycyny dla dociekliwych” – wykład dr. Wojciecha Ślusarczyka (Gmach Główny Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy – ul. Gdańska 4)
Zaproszenie na spotkanie z cyklu „Tajemnice medycyny, czyli jak leczono w przeszłości". Wykład zaprezentuje Pan dr Wojciech Ślusarczyk, historyk medycyny, kustosz dyplomowany w Dziale Historii Medycyny i Farmacji w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy. - 18:00 – otwarcie wystawy „Wiślane powidoki szypra Kałuży”, Barka Lemara
Zaproszenie na otwarcie wystawy wieloletniego fotografa Jacka Marczewskiego. Zaprezentowane zostaną kadry życia kulturalnego Wisły i dokumentacja wydarzeń wokół najdłuższej polskiej rzeki.
Sobota, 11 września 2021
- 10:00-11:30 – „Śladami bydgoskich mydlarzy” – spacer tematyczny (miejsce zbiórki: przed wejściem do Muzeum Mydła i Historii Brudu, ul. Długa 13/17)
Muzeum Mydła i Historii Brudu zaprasza na spacer śladami bydgoskich mydlarzy. Trasa spaceru obejmuje Stare Miasto i Śródmieście. Przewodnik zabierze Państwa w miejsca, o których historii niewielu już pamięta. Dodatkowo każdy z uczestników otrzyma naturalne mydło odciśnięte w starym stemplu mydlarskim.
Maks. 20 osób. Na spacer obowiązują zapisy pod numerem telefonu: 52 515 70 15. - 14:00-16:30 – „Wisłą do Fordonu” – spacer tematyczny (miejsce zbiórki: Stary Rynek w Fordonie – obok kościoła św. Mikołaja, ul. Wyzwolenia 2)
Wyjątkowy spacer po największej bydgoskiej dzielnicy dotyczyć będzie roli Wisły w Fordonie, ale też Bydgoszczy. Uczestnik spaceru dowie się na przykład kto i dlaczego przypływał tutaj Wisłą, dlaczego Fordon nie otrzymał tymfa z opłat celnym, oraz Jak Wielki Fryc zaszkodził polskim kupcom. Maks. 60 osób. Obowiązuje bilet 8 PLN dostępny w kasie Muzeum Okręgowego (Gdańska 4) lub zakup online – szczegóły na stronie muzeum.bydgoszcz.pl
Niedziela, 12 września
- 15:00-17:00 – „Historia żeglugi śródlądowej w Bydgoszczy” – wykład (Fabryka Lloyda – ul. Fordońska 156)
Żegluga śródlądowa w Bydgoszczy to zagadnienie niezmienianie interesujące, ale przede wszystkim na czasie. Podczas spotkania uczestnicy odkryją tajemnice tego zagadnienia w mieście nad Brdą. Zaproszenie na wyjątkowy wykład specjalistki.
Przeczytaj także o obiektach Szlaku TeH2O
Piątek, 17 września
- 15:30-17:00 – co 15 minut „Stwórz swój notatnik” – warsztaty Introligatornia WiMPB (ul. Długa 39)
Zaproszenie na warsztaty do pełnej zabytkowych narzędzi Introligatorni w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej. Co każde 15 minut wykonać będzie można swój wyjątkowy i niepowtarzalny notatnik i dowiedzieć się co nieco o samym miejscu. Maks. 2 osoby co 15 minut. - 18:00-20:00 - „Tajemnice Warzelni Piwa Bydgoszcz” – zwiedzanie z degustacją. Warzelnia Piwa Bydgoszcz (ul. Poznańska 8).
Wybierzcie się w podróży po piwnej historii Bydgoszczy, oprowadzani po salach lokalu i słuchający opowieści o znajdujących się tu pamiątkach po bydgoskich browarach. To wszystko w przyjemnej, luźnej i zupełnie nie muzealnej atmosferze, z kuflem naszego piwa w dłoni, jeśli tylko będziesz mieć ochotę - zaprasza Szlak TeH2O. Maks. 10 osób. Rezerwacje na zwiedzanie: 601 068 073
Sobota, 18 września
- 11:00-16:00 – „Jak zrobić piwo?” – warsztaty z piwowarami Warzelnia Piwa Bydgoszcz (ul. Poznańska 8)
Wyjątkowe warsztaty piwowarskie w Warzelni Piwa Bydgoszcz już w sobotę, 18 września. Każdy uczestnik dowie się i nauczy, w jaki sposób można wyprodukować własne piwo. Wszystko to będzie uzupełnione degustacją piwnych przekąsek. Przez pięć godzin piwowarzy przekażą tajniki swojego zawodu. Maks. 30 osób. Rezerwacje i szczegóły: 601 068 073 - 11:00; 13:00 – EXPLOSEUM alternatywnie. Terenowa trasa industrialna (ul. Alfreda Nobla 1)
- 13:00-15:30 – Spływ kajakowy z historią – Kanał Bydgoski i Brda. Muzeum Kanału Bydgoskiego (ul. Staroszkolna)
Zaproszenie na spływ kajakowy Kanałem Bydgoskim i Brdą z przewodnikiem. Oprócz rekreacji sportowej i ciekawostek dotyczących bydgoskiej wody, uczestnicy spływów będą zatrzymywać się w niektórych obiektach Szlaku TeH2O. Maks. 15 osób. Rezerwacje i szczegóły tel. 693 765 075, [email protected] - 13:00-13:40 – „Camera Obscura na barce” – zwiedzanie wybrzeża przy Młynach Rothera, Wyspa Młyńska.
W sobotnie popołudnie zapraszamy na niepowtarzalne wydarzenie - wycieczkę po wnętrzach barki Camera Obscura artysty Macieja Markowicza. Będzie to wyjątkowe doświadczenie i trzeba to zobaczyć. Maks. 10 osób. Zapisy: [email protected] w temacie: TeH2O zwiedzanie barki - 14:00-15:00 - Spotkanie autorskie z Maciejem Markowiczem i zwiedzanie wystawy, Młyny Rothera, ul. Mennica 10. Podczas spotkania uczestnicy zapoznają się z pracami artysty, które będzie można podziwiać we wnętrzach Młynów Rothera.
Maks. 15 osób. Zapisy: [email protected] w temacie: TeH2O spotkanie - 16:00-17:00 - „Sulima na Barce” – spotkanie, Barka Lemara (ul. Spichlerna)
Po raz kolejny z rzędu wpisuję się w kalendarz wyjątkowe spotkanie na Barce Lemara. Córka Jerzego Sulimy-Kamińskiego – Elżbieta – przypomina o swoim ojcu. Będzie można poznać bliżej tą wyjątkową osobę. W czasie spotkania odbędzie się także premierowe wykonanie piosenek autorstwa zespołu Cynamony na tekstach bydgoskiego klasyka.
Niedziela, 19 września
- 12:00-17:00 - „Ryby po bydgosku”. Festiwal kulinarno-kulturalny (Spichrze nad Brdą MOB, Barka Lemara MCK, współpraca Piotr Lenart "Niech cię Zakole" oraz Restauracja Pałacowa Ostromecko)
Wydarzenie „Ryby po bydgosku. Festiwal kulinarno-kulturalny” ma na celu przybliżyć tradycje związane z rybołówstwem, handlem i wyżywieniem w Bydgoszczy. Skierowane jest do osób indywidualnych, rodzin, zarówno mieszkańców miasta i regionu jak turystów odwiedzających Bydgoszcz. Dla uczestników przewidziano wiele atrakcji: pokazów i degustacji kulinarnych, zwiedzania ekspozycji w historycznych wnętrzach Spichrzy nad Brdą i Barki Lemara, prelekcji, warsztatów i działań edukacyjnych oraz animacji kulturalnych. Poznać będzie można także opowieści o bydgoskich tradycjach browarniczych.
Piątek, 24 września
- 18:00-20:00 - Warsztaty fotograficzne – Światłem Malowane – technika light painting w praktyce. Muzeum Fotografii (ul. Karpacka 52)
W dobie zaawansowanej technologii cyfrowej wykonywanie zdjęć w trudnych warunkach oświetleniowych nie stanowi problemu, co jednak stanie się gdy aparat ponownie ustawimy na statywie, otworzymy migawkę aparatu i zaczniemy przed aparatem „taniec” z latarkami? Rysowanie światłem to bardzo twórcza technika, która wymaga jednak pewnych umiejętności, a te będzie można zdobyć na warsztatach w Muzeum Fotografii.
Warsztaty adresowane do młodzieży i dorosłych, doświadczenie w zakresie fotografii wskazane, ale nie wymagane. Osoby zaawansowane mogą zabrać swój aparat i statyw.
Maks. liczba uczestników: 15 osób. Obowiązują wcześniejsze zapisy: [email protected] w temacie: Warsztaty „Światłem Malowane”
Sobota, 25 września
- 10:00-13:00 - Spływ kajakowy z historią – Kanał Bydgoski i Brda, Muzeum Kanału Bydgoskiego (ul. Staroszkolna)
Spływ kajakowy Kanałem Bydgoskim i Brdą z przewodnikiem. Oprócz rekreacji sportowej i ciekawostek dotyczących bydgoskiej wody, uczestnicy spływów będą zatrzymywać się w niektórych obiektach Szlaku TeH2O. Maks. 15 osób. Zapisy tel. 693 765 075, [email protected] - 11:00-14:00 - Robotyka w EXPLOSEUM – warsztaty dla rodzin z dziećmi (ul. Alfreda Nobla 1)
Warsztaty z robotyki w EXPLOSEUM będą dotyczyły projektowania konstrukcji i programowania robotów. W dalszej części zapraszamy na konkurencje i zawody robotów! Całość uatrakcyjni strefa konstrukcyjna budowania z kloców LEGO. Dostępna dla dzieci od 3 r.ż. - 11:00, 13:00 i 15:00 - „Historia bydgoskiego gazu” – zwiedzanie Gazowni (Dawna Gazownia Miejska, ul. Jagiellońska 42)
Po dwóch latach przerwy będzie możliwość zwiedzenia znów Dawnej Gazowni Miejskiej w Bydgoszczy. Uczestnicy dowiedzą się, m.in., w jaki sposób wytwarzano kiedyś gaz, jak był transportowany i kto za to wszystko odpowiadał. Ważnym elementem będzie także zwiedzanie części współczesnych budynków. Każda grupa maks. 10 osób. Zapisy:[email protected] w temacie: Zwiedzanie Gazowni
Niedziela, 26 września
- 11:00, 12:00 i 13:00 - Warsztaty tworzenia proszku do prania (Bydgoskie Centrum Finansowe, ul. Jagiellońska 1)
Muzeum Mydła i Historii Brudu zaprasza na warsztaty wyrobu proszków do prania. W czasie warsztatów uczestnicy poznają tajniki przygotowania ekologicznych środków czystości i przygotują własny proszek do prania. Warsztaty prowadzone będą w duchu zero waste, uczestnicy proszeni są o przyniesienie własnych opakowań (np. słoików). Każda grupa maks. 15 osób. Na warsztaty obowiązują zapisy - nr telefonu: 52 515 70 15.
Więcej o albumie
Czwartek, 30 września
- 17:00-18:00 – Premiera Albumu „Bydgoszcz nad wodą” (Spichrze nad Brdą MOB, ul. Grodzka 7-11)
W czwartkowe popołudnie zaproszenie na premierę Albumu „Bydgoszcz nad wodą", według autorskiego projektu Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy i Szlaku TeH2O. To limitowane wydawnictwo ukaże nam nie tylko piękno i dziedzictwo wodne Bydgoszczy, ale także to, jak nasze miasto się zmieniło. Po premierze zwiedzanie wystawy #przemysłowaFOTObydgoszcz.
![Przez cały wrzesień trwa święto bydgoskiego Szlaku TeH2O, czyli TehoFest 2021! [program]](https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1/c6/07/61336bcbdc1a6_p.jpg?1630759884)
