Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przewodnik „Historia Polski“ w języku ukraińskim trafi do szkół ponadpodstawowych w regionie

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Przewodnik "Historia Polski" w języku ukraińskim liczy 117stron i zawiera ponad 150 ilustracji i 20 map. Przekazanie książek Kuratorium Oświaty odbyło się w bydgoskiej Delegaturze IPN.
Przewodnik "Historia Polski" w języku ukraińskim liczy 117stron i zawiera ponad 150 ilustracji i 20 map. Przekazanie książek Kuratorium Oświaty odbyło się w bydgoskiej Delegaturze IPN. Dariusz Bloch
Przekazanie Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy przewodników „Historia Polski” w języku ukraińskim odbyło się we wtorek (10 maja) w bydgoskiej Delegaturze Instytutu Pamięci Narodowej. Książki trafią do klas przygotowawczych w szkołach ponadpodstawowych w regionie.

Zobacz wideo: Ukrainki posprzątały ogród zoologiczny w Bydgoszczy.

od 16 lat

W przekazaniu książek uczestniczyli: prof. Mirosław Golon - zastępca dyrektora IPN w Gdańsku, Edyta Cisewska - naczelnik bydgoskiej Delegatury IPN oraz Marek Gralik - kujawsko-pomorski kurator oświaty.

Autorami książki, która liczy 117 stron, są Łukasz Kamiński i Maciej Korkuć.

- Przewodnik został wydany w 2018 r. w języku ukraińskim. To napisana przystępnym językiem publikacja, opisująca historię Polski od zarania dziejów po czasy nam współczesne - mówi Magdalena Basińska z bydgoskiej Delegatury IPN. - Zamieszczonych zostało w niej ponad 150 ilustracji i 20 map. Teksty podkreślają wspólną historię narodów - polskiego i ukraińskiego.

Do oddziałów przygotowawczych w liceach i technikach

Obecnie w naszym województwie do przedszkoli i szkół uczęszcza ok. 8000 uchodźców z Ukrainy, co stanowi nieco ponad 2 proc. wszystkich dzieci i uczniów. Z tego 1527 osób, czyli 20 proc. to przedszkolaki, pozostali to uczniowie. Zdecydowana większość, bo aż 5730 osób, to uczniowie szkół podstawowych, a pozostali - 730 osób - to uczniowie szkół ponadpodstawowych.

- Właśnie do tej ostatniej grupy trafią te przewodniki po historii Polski - mówi Marek Gralik, kujawsko-pomorski kurator oświaty. - Z uwagi na to, że książek jest mniej niż uczniów, w pierwszej kolejności przekażemy je uczniom z oddziałów przygotowawczych w szkołach ponadpodstawowych. Młodego czytelnika z Ukrainy powinny w szczególności zainteresować dwa fragmenty: jeden mówiący o czasach Rzeczpospolitej Obojga Narodów, kiedy to do Korony Królestwa Polskiego została włączona część terenów obecnej Ukrainy. Drugi to rzeź mieszkańców Wołynia dokonana przez Ukraińców z Ukraińskiej Powstańczej Armii w czasie II wojny światowej.

By uczniowie z Ukrainy poznali historię Polski

Kurator Marek Gralik uważa, że przewodnik będzie dobrą zachętą do dalszego, już bardziej szczegółowego poznawania historii Polski.

- Mam nadzieję, że uczniom go czytającym będzie towarzyszyła świadomość, że oni też teraz zapisują kolejne karty naszej historii, o której w szkole będą uczyć się przyszłe pokolenia - mówi Marek Gralik.

Przekazaniu podręczników towarzyszyła prezentacja wybranych wydawnictw o stosunkach polsko-ukraińskich XX wieku, które zostały napisane w języku polskim i ukraińskim. Obywatele Ukrainy zainteresowani przejrzeniem tych publikacjami mogą zgłaszać się do bydgoskiej Delegatury IPN od poniedziałku do piątku w godz. 8-16.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo