Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2022. Egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Maturzyści o tym, co było

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Zuzanna Rączka i Mateusz Jasiak z III LO w Bydgoszczy z egzaminu z języka polskiego na poziomie rozszerzonym są zadowoleni. - Tematy były ciekawe - mówią.
Zuzanna Rączka i Mateusz Jasiak z III LO w Bydgoszczy z egzaminu z języka polskiego na poziomie rozszerzonym są zadowoleni. - Tematy były ciekawe - mówią. Dariusz Bloch/Archiwum
Maturzyści zdają przedmioty na poziomie rozszerzonym. We wtorek (10 maja) w sesji przedpołudniowej odbył się egzamin z języka polskiego. Na Kujawach i Pomorzu ten przedmiot jako dodatkowy wybrało 2707 tegorocznych maturzystów.

Zobacz wideo: Ukrainki posprzątały ogród zoologiczny w Bydgoszczy.

od 16 lat

W III LO w Bydgoszczy rozszerzenie z języka polskiego pisali Zuzanna Rączka i Mateusz Jasiak, których zmagania w tym roku śledzimy na egzaminie dojrzałości.

- Egzamin trwał 180 minut, ale wyszedłem z sali 35 min. przed czasem, bo w sumie był dość łatwy - mówi Mateusz. - Do wyboru mieliśmy dwa tematy wypracowania. Pierwszy dotyczył tego, że każde dzieło literackie można odczytać przez pryzmat historii. Należało postawić tezę interpretacyjną oraz uzasadnić swoje stanowisko. Pojawił się tekst Bogumiły Kaniewskiej "Doświadczenie historyczne w zapisie literackim" i właśnie ten temat wybrałem. Drugi - to klasycznie było porównanie dwóch wierszy. Minimum należało napisać 300 słów. Nie miałem z tym żadnego problemu. Zresztą większość osób wychodziła z sali zadowolona. Jeśli z tego egzaminu uzyskam 70 procent, to będę szczęśliwy.

Mateusz podkreśla, że zależy mu na dobrym wyniku z tego rozszerzenia, bo wybiera się na studia na prawo lub psychologię.

- Nadal uważam, że dotychczas na maturze najtrudniejsza była dla mnie podstawa z matematyki. No, ale jestem humanistą i może to dlatego. Teraz zostało mi już tylko rozszerzenie z WOS-u, które zdaję trzynastego w piątek i będzie po maturze - mówi Mateusz.

Wybrałam interpretację porównawczą. Trafiłam w temat - mówi maturzystka

Zuzanna Rączka z III LO w Bydgoszczy wybrała temat drugi.

- Dziś jestem zadowolona - powiedziała nam maturzystka chwilę po wyjściu z sali. - Z góry założyłam, że wybiorę interpretację porównawczą, a nie wypowiedź argumentacyjną, bo to dla mnie prostsze. Nawet dzień przed egzaminem ćwiczyłam właśnie pisanie interpretacji porównawczej. Były dwa wiersze. „Godzina tworzenia” Kazimierza Przerwy-Tetmajera i „Próbowałem sobie przypomnieć” Tadeusza Różewicza. Tak ogólnie chodziło o dwie odmienne koncepcje tworzenia oraz jego wpływ na człowieka. Trafiłam w temat. Napisałam aż cztery i pół strony. Tak się rozpisałam, że ostatnia wychodziłam z sali.

Teraz przed Zuzanną już tylko rozszerzenie z historii, które zdaje 17 maja (wtorek).

Pisemne matury potrwają do 23 maja

Przypomnijmy, że rok temu na maturze młodzież nie miała obowiązku przystępowania do egzaminu z jednego z przedmiotów na poziomie rozszerzonym. W 2022 roku ten obowiązek wrócił. Progu zdawalności nie ma, ale uczeń musi obowiązkowo do niego przystąpić. Maksymalnie można było wybrać 5 przedmiotów. W 2022 r. - wzorem ubiegłego roku - ustny egzamin z języka polskiego nie jest obowiązkowy.

Pisemne matury potrwają do 23 maja. Wyniki majowych matur uczniowie poznają 5 lipca br.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo