Obejrzyj: Tajemnice Twierdzy Toruń i innych miejsc w mieście

Obecne trendy są takie, żeby przy większości nowych inwestycji drogowych powstawała infrastruktura pieszo-rowerowa. Przy okazji budowy dróg dojazdowych do przeprawy promowej między Solcem Kujawskim a Czarnowem częściowo zabrakło tego udogodnienia.
Po stronie Solca Kujawskiego nie wygląda to źle. - Nie zbudowano może nowej ścieżki rowerowej, ale możliwości dojazdowe dla rowerzystów oceniam tam pozytywnie - mówi nam pan Jarosław, który wybrał się w te okolice rowerem.
Nieco gorzej jest od strony Czarnowa w gminie Zławieś Wielka. - Jechałam tamtędy samochodem i zdziwiło mnie, że jest tylko bardzo wąski pas jezdni. Skoro przebudowywano drogę dojazdową do promu, to dlaczego nie zrobiono od razu ścieżki rowerowej i chodnika? - zastanawia się Kinga, mieszkanka gminy.
Przyczółki promu i drogi dojazdowe
Inwestycję prowadził (w imieniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko - Pomorskiego) Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy. ZDW informuje: gruntownie przebudowano drogę wojewódzką zarówno po stronie Solca jak i Czarnowa na odcinku 2,3 km. Powstały od podstaw konstrukcje dróg, parkingów, zatok autobusowych i przyczółków (każdy wyposażony w dwa stanowiska promowe). Od strony Solca dodatkowo wybudowano wzdłuż ulicy Żeglarskiej chodnik, przejścia dla pieszych i kanalizację deszczową. Poprawiono geometrię skrzyżowań ulic Żeglarskiej z Bydgoską i Kościuszki. Ułożono na tych ulicach nowe nawierzchnie. Dzięki zmianom kierowcom bezpieczniej i łatwiej przejechać przez te skrzyżowania. Piesi mogą wygodnie dojść do terenów rekreacyjnych, stanicy WOPR i przyległy posesji. Część drogi po stronie Czarnowa biegnie wzdłuż przeciwpowodziowego wału. Na tym odcinku droga posiada pobocza, zastosowano też bariery linowe.
Powiat Toruński, Powiat Bydgoski i Solec Kujawski - co mówią o inwestycji?
Samorząd województwa realizował to przedsięwzięcie wspólnie z Solcem Kujawskim, który jest partnerem wiodącym, powiatami bydgoskim, toruńskim oraz gminą Zławieś Wielka. Zapytaliśmy samorządy, czy w przyszłości byłoby możliwe dobudowanie lepszej infrastruktury pieszo-rowerowej do przeprawy? Na pewno przydałaby się taka od strony Czarnowa. Dobra ścieżka rowerowa na trasie Bydgoszcz - Czarnowo - Solec byłaby atrakcją dla mieszkańców i turystów.
- Władze Powiatu Toruńskiego widzą potrzebę rozwoju dróg rowerowych w naszym powiecie oraz takich, które będą łączyć nasz powiat z sąsiednimi - zapewnia Adrian Aleksandrowicz z Wydziału Projektów Europejskich, Informacji i Współpracy z Mediami w Starostwie Powiatowym w Toruniu.
Przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Toruniu przypomina, że inwestycję prowadził Zarząd Dróg Wojewódzkich i Urząd Marszałkowski, ale dodaje, że władze samorządowe Powiatu Toruńskiego są bardzo otwarte na współpracę. - Jeśli Powiat Toruński będzie miał wpływ na planowanie nowych dróg, to na pewno będzie zabiegać o to, aby we wskazanym miejscu powstała ścieżka - przekonuje Adrian Aleksandrowicz. Dodaje też, że do Powiatowego Zarządu Dróg, który w imieniu Zarządu Powiatu realizuje zadania związane z infrastrukturą drogową, nie wpłynęły postulaty mieszkańców dotyczące wskazanej drogi rowerowej.
Zapytaliśmy też w Starostwie Powiatowym w Bydgoszczy. - Według mojej wiedzy, temat skomunikowania ścieżką rowerową Czarnowa przez Solec Kujawski z Bydgoszczą nie był rozważany - wyjaśnia Bolesław Grygorewicz, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Bydgoszczy.
Rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Solcu Kujawskim Zbigniew Stefański również zwraca uwagę, że drogi dojazdowe do przeprawy promowej po obu stronach Wisły są drogą wojewódzką i jej zarządcą z ramienia samorządu województwa jest ZDW. - Prace zostały wykonane zgodnie z przyjętym projektem, a do gminy nie wpływają żadne sygnały o konieczności rozbudowy dopiero co zbudowanej infrastruktury drogowej. Na dziś nie ma też informacji ze strony ZDW w sprawie kolejnych inwestycji w pasie dróg dojazdowych do przeprawy promowej, stąd przedwcześnie na jakiekolwiek deklaracje - mówi Zbigniew Stefański. - Jeżeli taka kwestia pojawi się w przyszłości, będzie z należytą starannością przeanalizowana przez samorząd Solca Kujawskiego, który jak zawsze, na miarę swoich możliwości, stara się uczestniczyć w rozwoju naszego regionu - dodaje.
Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, nie ma przeszkód aby w przyszłości poprowadzić ścieżkę rowerową wzdłuż korony wału przeciwpowodziowego od strony Czarnowa.