https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ruszył przetarg na drogi dojazdowe do nowej Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Konieczna będzie remediacja gruntu

Jarosław Więcławski
Budowa wciąż trwa, ale nowy obiekt Akademii Muzycznej już zachwyca mieszkańców.
Budowa wciąż trwa, ale nowy obiekt Akademii Muzycznej już zachwyca mieszkańców. plus3architekci
W poniedziałek (4 listopada) ogłoszono przetarg na budowę dróg dojazdowych do nowej siedziby Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Zadanie w porównaniu z pierwszym, unieważnionym przetargiem zostało rozszerzone o remediację terenu, choć czas jego realizacji ma być krótszy niż wcześniej zakładano.

Nowoprojektowany układ drogowy mają tworzyć niespełna 200-metrowa ulica prostopadła do Gdańskiej przebiegająca po północnej stronie boiska szkoły oraz ulica o łamanym przebiegu i łącznej długości ok. 500 m, zapewniająca bezpośrednią obsługę terenu przylegającego do Akademii, a także połączenie z ul. Kamienną na wysokości budynku ENEA.

– Będą to ulice kategorii gminnej i klasy funkcjonalnej dojazdowej. Wzdłuż obu ulic planowane są zatoki do parkowania (prostopadłego względem osi jezdni). Na Kamiennej zaplanowano prawoskręt dla pojazdów wjeżdżających na nową ulicę. Wyjazd na Kamienną możliwy ma być tylko w prawą stronę – informowali w ubiegłym roku drogowcy.

W ramach inwestycji zmienią się krótkie odcinki istniejących chodników i dróg rowerowych wzdłuż ul. Kamiennej. Projektant zaproponował zróżnicowanie materiałów nawierzchniowych, podkreślających odmienne funkcje poszczególnych elementów ulicy (jezdnie bitumiczne, opaski z kostki płukanej, chodniki z płyt betonowych, miejsca postojowe z kostki).

Drugie podejście

Z powodu wykrycia zanieczyszczenia gruntu, przetarg na budowę dróg dojazdowych do powstającego nowego kampusu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy unieważniono w lipcu 2023 r. Było to pokłosie zlecenia wcześniej wykonanej opinii o stanie środowiska gruntowego.

– Na podstawie wyników przeprowadzonych analiz chemicznych stwierdzono m.in.:

  • zawartość metali ciężkich w próbkach jest powyżej wartości dopuszczalnej dla gruntów grupy IV;

  • zawartość wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych w próbce O2/1,5 m jest powyżej wartości dopuszczalnej dla gruntów grupy IV – informowali wówczas drogowcy.

Przetarg unieważniono, bo prace mogłyby doprowadzić do zanieczyszczenia metalami ciężkimi dalszych obszarów, ale i z uwagi na większą niż zakładano skalę inwestycji pod względem finansowym i technicznym. Roboty miały zająć ok. 1,5 roku.

Tak jak wcześniej zapowiadał, ZDMiKP ogłosił nowe postępowanie przetargowe w formule projektuj i buduj jesienią 2024 roku. Otwarcie ofert planowane jest na 20 listopada, choć ten termin może się przesunąć. Prócz budowy nowych dróg, wybrany wykonawca będzie musiał przeprowadzić remediację gruntu. Na wykonanie zadania będzie miał maksymalnie 15 miesięcy, ale może skrócić ten okres nawet do roku. Czas realizacji jest jednym z kryteriów w przetargu.

Budowa zmierza ku końcowi

Umowę na budowę nowego kampusu Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy podpisała w styczniu 2022 roku. Projekt przygotowała pracownia Plus3 Architekci. Za realizację inwestycji odpowiada firma Unibep SA. Koszt całego zadania, finansowanego z budżetu państwa, to blisko 400 mln zł. Akademia powstaje na działce o wartości 9 mln zł, którą w 2014 roku na rzecz uczelni przekazało nieodpłatnie miasto. Otwarcie obiektu planowane jest podczas inauguracji roku akademickiego 2025/2026.

Z końcem poprzedniego roku wykonawca – firma Unibep – wzniósł ostatnie kondygnacje gmachu i przystąpiono do prac wewnątrz obiektu. W styczniu 2024 r. na szczyt 30-metrowej budowli nowej AM wciągnięto wiechę. Z zewnątrz można podziwiać już jak prezentuje się nowy obiekt. W środku trwają prace wykończeniowe.

Budynek będzie składał się z ok. 640 pomieszczeń (sale dydaktyczne, sala prób, pomieszczenia gastronomiczne i dom studenta). Sercem obiektu będą sale koncertowe: symfoniczna, kameralna, teatralno-operowa oraz organowa. Gmach zaprojektowano z naciskiem na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz maksymalną efektywność energetyczną. Cały kampus zajmie powierzchnie ok. 3 hektarów. Centralnym punktem uczelnianego parku ma stać się zrewitalizowany staw.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski