Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PRZEDtakt rozpocznie, a Olga Bończyk zwieńczy 20. Ogólnopolski Festiwal Interpretacji Piosenki Aktorskiej w Bydgoszczy

Justyna Tota
Justyna Tota
Aktorka i piosenkarka Olga Bończyk jako gość 20. Ogólnopolskiego Festiwalu Interpretacji Piosenki Aktorskiej podczas niedzielnej gali w „Adrii” wystąpi z recitalem „Piosenki z klasą”. Najpierw jednak poprowadzi warsztaty wokalne dla młodych uczestników festiwalu
Aktorka i piosenkarka Olga Bończyk jako gość 20. Ogólnopolskiego Festiwalu Interpretacji Piosenki Aktorskiej podczas niedzielnej gali w „Adrii” wystąpi z recitalem „Piosenki z klasą”. Najpierw jednak poprowadzi warsztaty wokalne dla młodych uczestników festiwalu Dariusz Bloch
Trzy dni występów, 21 uczestników z całej polskich, moc emocji oraz wspomnień czar - tak w skrócie zapowiada się jubileuszowa edycja 20. Ogólnopolskiego Festiwalu Interpretacji Piosenki Aktorskiej, organizowanego przez Pałac Młodzieży w Bydgoszczy. Przedsmak festiwalu już w piątek (12 kwietnia) od 17.00 w Salonie Hoffman KPCK, wstęp wolny! W sobotę (13 kwietnia) przesłuchania od 15.00 - także w Salonie Hoffman, wstęp wolny. Koncert galowy z laureatami i Olgą Bończyk w niedzielę na scenie „Adrii" (bilety: 20 zł).

- Każdy śpiewać może, ale niekoniecznie piosenkę aktorską, bo ta wymaga interpretacji, a to jest już wyższy poziom ekspresji i odwagi emocjonalnego obnażenia się przed publicznością – przyznaje Luiza Kubowicz-Dorosz, która od samego początku, czyli już od 20 lat, z ramienia Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy organizuje Ogólnopolski Festiwal Interpretacji Piosenki Aktorskiej.

Można zatem śmiało stwierdzić, że piosenka aktorska - piękna choć trudna - na festiwal w Bydgoszczy od dwóch dekad, co roku, przyciąga elitarne wręcz grono (zwykle ok. 25 osób, które przeszły sito eliminacji) uczestników w wieku 16-27 lat, mających odwagę sięgać po utwory: Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty, Jacka Kaczmarskiego, Marka Grechuty, Wojciecha Młynarskiego, Jeremiego Przybory...

- Chociaż śp. Roman Kołakowski (kompozytor, poeta, piosenkarz, gitarzysta i tłumacz, będący też przewodniczącym jury w historii FIPA - przyp. red.) stwierdził kiedyś, że nawet piosenki Muńka Staszczyka można by przygotować na nasz festiwal, czyniąc z nich piosenki aktorskie. Wszystko jest kwestią interpretacji – podkreśla Luiza Kubowicz-Dorosz.

Jak przyznaje nasza rozmówczyni, o ile ze względu na specyficzny repertuar w ciągu 20 lat piosenki na festiwalu powtarzały się, o tyle samo wydarzenie przeobrażało się, zwłaszcza w swej części finałowej.

- Pierwsze edycje festiwalu koordynowałam razem z Romanem Baranowskim, z którego inicjatywy FIPA została wpisana w kalendarz wydarzeń kulturalnych Pałacu Młodzieży i Bydgoszczy. I to właśnie za sprawą Romana Baranowskiego od drugiej edycji festiwalu (2001 r.) koncertom galowym towarzyszyły musicale, przygotowywane przez nas jako gospodarzy. Teatr „Witryna”, którego kierownikiem był Roman, przy współpracy z pałacowymi grupami tanecznymi, m.in. Beaty Rewolińskiej, pokazał w trakcie festiwalowych finałów musicale, jak: „Gdzie nasi idole, gdzie nasi poeci” (2001), „Nie oglądaj się za siebie” (2002), „To-nie-my” (2003), „Życie to nie Wall Street” (2004), „Dopóki tańczysz...” (2006) - wspomina Luiza Kubowicz-Dorosz, która pracując nad wydarzeniem już jako jedyny koordynator, zaczęła zapraszać na FIPA uznanych artystów.

- Chciałam naszym młodym uczestnikom pokazać autorytety w dziedzinie piosenki aktorskiej i dlatego zaczęłam zapraszać artystów, wykonujących ten gatunek muzyki - wyjaśnia Luiza Kubowicz-Dorosz, za której sprawą na FIPA w Bydgoszczy gościli, m.in.: Magda Umer, Marian Opania, Katarzyna Groniec, Janusz Radek, Ewa Błaszczyk czy Emilian Kamiński… Gościem 20. edycji będzie Olga Bończyk.

Także wśród samych uczestników Ogólnopolskiego Festiwalu Interpretacji Piosenki Aktorskiej nie brakuje tych, którzy odnieśli sukces. - Margita Ślizowska, Darina Gapicz czy Marcin Kołaczkowski, Jerzy Jan Połoński - to osoby, które oczywiście są laureatami nie tylko naszego festiwalu, ale o których zrobiło się głośno i w piosence, i na polu aktorskim - mówi koordynatorka FIPA w Bydgoszczy.

To, ile znakomitych osobowości przewinęło się przez te 20 lat festiwalu z recitalami, warsztatami wokalnymi, zasiadając w jury czy wreszcie walczących o laury, zostanie przypomniane podczas tegorocznej gali, która już w niedzielę (14 kwietnia). - „Wspomnień czar” tak nazwaliśmy fotograficzną prezentację, będącą przekrojem historii FIPA - zdradza nam Luiza Kubowicz-Dorosz, która nie ukrywa, że największą radością są powracający na festiwal uczestnicy, jak również wierna publiczność.

Każdą edycję festiwalu przeżywamy razem z uczestnikami, którzy niejednokrotnie powracają do nas, z czego bardzo się cieszymy. Każdego staramy się traktować indywidualnie, każdemu poświęcić uwagę i jednocześnie podziękować, że współtworzy z nami przedsięwzięcie, jakim jest FIPA. Czujemy ogromną satysfakcję, kiedy na koncertach galowych są bisy. Zresztą, wśród publiczności mamy sympatyków, którzy czekając na kolejną edycję festiwalu, dzwonią do nas, prosząc o rezerwację biletów. To wszystko sprawia, że wydarzenie jak FIPA po prostu chce się przygotowywać.
Luiza Kubowicz-Dorosz

Kto chciałby uczestniczyć w tegorocznym koncercie galowym w „Adrii” (14 kwietnia o godz. 18), podczas którego wystąpią nie tylko laureaci, ale także wspominana już Olga Bończyk, powinien pospieszyć się, bo jak się dowiedzieliśmy, zostało już tylko kilka ostatnich wolnych miejsc. Bilety można kupić za 20 zł w Gimnazjum nr 27 (ul. Kruszwicka 2) i Gimnazjum nr 16 (ul. Bohaterów Kragujewca 10).

Dobra wiadomość jest taka, że z okazji 20-lecia FIPA piosenką aktorską będziemy mogli delektować się aż przez trzy dni. Już w piątek (12 bm.) o 17.00 na scenie Salonu Hofamnn Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury (plac Kościeleckich 6, wstęp wolny) zaprezentują się osoby z Bydgoszczy i regionu, które zakwalifikowały się do tegorocznej edycji festiwalu. Ten dzień organizatorzy nazwali „PRZEDtakt XX Ogólnopolskiego Festiwalu Interpretacji Piosenki Aktorskiej”, bo słuchając występów, będziemy mieć przedsmak tego, co wydarzy się w dwóch kolejnych dniach.

Piosenki, jak np. „Oczy tej małej”, „Miasteczko cud”, „Ja dla Pana czasu nie mam”, „Szuja” czy „To taka głupia to ja już nie jestem” w interpretacjach 21 wykonawców z całej Polski będzie można wysłuchać podczas sobotnich przesłuchań, które rozpoczną się o 15.00 w Salonie Hofamnn KPCK (plac Kościeleckich 6, wstęp wolny). Młodych piosenkarzy oceniać będzie jury, w którym zasiądzie m.in. Elżbieta Adamiak. Laureatów zakwalifikowanych do koncertu galowego powinniśmy poznać między 19.00 a 20.00.

W niedzielne południe nagrodą dla wszystkich uczestników jubileuszowej edycji festiwalu będą warsztaty wokalne z Olgą Bończyk, która wystąpi także z recitalem „Piosenki z klasą” podczas gali, która 14 kwietnia o 18.00 rozpocznie się w „Adrii” (wstęp biletowany).

20. Ogólnopolski Festiwal Interpretacji Piosenki Aktorskiej.

12.04. (piątek) godz. 17.00 - PRZEDtakt 20. FIPA, występ uczestników zakwalifikowanych do festiwalu

13.04. (sobota) godz. 15.00 - przesłuchania konkursowe, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury, pl. Kościeleckich 6.

Program przesłuchań:
1. Natalia Marcelina Banaś, Oleśnica
akompaniator: Sebastian Łobos

2. Aleksandra Daukszewicz, Poznań

3. Jakub Grzybowski, Białystok
akompaniator: Serafin Skowroński

4. Błażej Karczmarczyk, Pruszcz

5. Julia Kuzyka, Nowodworce

6. Karolina Kijak, Łódź

7. Julia Ziółkowska, Bydgoszcz
akompaniator: Jarosław Pabijan

8. Oliwia Łęc, Toruń

9. Anna Malicka, Poznań

10. Patrycja Mazurek, Bydgoszcz

PRZERWA - 15 minut

11. Paulina Szatkowska, Oleśnica

12. Marta Sadowska, Choroszcz
akompaniator: Tomasz Krynicki

13. Dominika Majczak
akompaniator: Jarosław Pabijan

14. Barbara Tarczewska, Łomża

15. Katarzyna Tosiek, Łódź
akompaniator Bartłomiej Marczyński

16. Dominika Sztonyk, Toruń

17. Zuza Wiśniewska, Bydgoszcz

18. Klaudia Woźnicka, Gołdap

19. Anna Maria Wrona, Choroszcz
akompaniator: Serafin Skowroński

20. Kinga Zygmunt, Wrocław
z towarzyszeniem: Sebastian Łobos (instrumenty klawiszowe), Paweł Nienadowski (perkusja), Rafał Krzywosz (gitara)

21. Jakub Wojciechowski, Bydgoszcz
akompaniator: Dorian Makowski

Między godz. 19.00 a 20.00 - ogłoszenie listy laureatów, zakwalifikowanych do Koncertu Galowego

14.04. (niedziela) godz. 12 - warsztaty wokalne uczestników festiwalu z Olgą Bończyk
godz. 18.00 - koncert galowy w „Adrii”. Bilety 20 zł do kupienia w: Gimnazjum nr 27 (ul. Kruszwicka 2) i Gimnazjum nr 16 (ul. Bohaterów Kragujewca 10)

Flesz - wypadki drogowe. Jak udzielić pierwszej pomocy?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera