Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prestiżowy konkurs im. Paderewskiego, czyli rywalizacja pianistów z całego świata w Bydgoszczy

Justyna Tota
Justyna Tota
Przesłuchania pół setki pianistów z 15 krajów zaczną się 11 listopada w Akademii Muzycznej, których transmisje online będzie można śledzić na żywo. Zwycięzców XI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego poznamy 23 listopada. Prestiżowy konkurs zapowiada wystawa „Paderewski Superstar”, której otwarcie w piątkowy wieczór (8 listopada) w Bibliotece Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

W Bibliotece Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego (ul. K. Szymanowskiego 3) w piątkowy wieczór (8 listopada godz. 18) wernisaż wystawy „Paderewski Superstar”, ukazującej wirtuoza jako postać, która na przełomie XIX i XX w. cieszyła się światową popularnością. Wystawa ta jest preludium do rozpoczynającego się w niedzielę XI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego, odbywającego się co trzy lata w Bydgoszczy.

Po raz piąty w historii zorganizowano przesłuchania eliminacyjne w Brescii, Wiedniu, Moskwie, Nowym Jorku, Warszawie, Tokio i Seulu, dając tym samym szansę pianistom (urodzonym w latach 1987-2003 i niebędącym studentami jurorów w ostatnich 3 latach) na udział w najważniejszym - obok Chopinowskiego - międzynarodowym konkursie pianistycznym w Polsce.

- Spośród 185 kandydatów do XI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego zakwalifikowano 56 pianistów z 15 krajów. Do Bydgoszczy przyjedzie 50 z nich, by zagrać o I nagrodę wartości 30 tys. euro - poinformowało Towarzystwo Muzyczne im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy, będące głównym organizatorem konkursu.

Solistą wspomnianego już koncertu inaugurującego tegoroczną edycję będzie Nikita Mndoyants, który w 2007 roku wygrał VII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. I. J. Paderewskiego. Obecnie to światowej sławy pianista i kompozytor, wykładowca Konserwatorium Czajkowskiego w Moskwie, którego sam jest absolwentem. W Filharmonii Pomorskiej (10 listopada o godz. 17) wykona II Koncert fortepianowy g-moll Prokofiewa, który jest uważany za najtrudniejszy z wszystkich pięciu koncertów tego kompozytora. Tego samego wieczoru bydgoscy symfonicy pod dyrekcją Kaia Bumanna wykonają natomiast jedno z najpopularniejszych dzieł Lutosławskiego: Koncert na orkiestrę. Warto dodać, że słowo wstępu do koncertu wygłosi wybitny reżyser, scenarzysta, producent i wykładowca - Krzysztof Zanussi. Bilety do nabycia na www.bilety24.pl oraz w kasie filharmonii.

Od 11 do 14 listopada (każdego dnia od godz. 10) w sali koncertowej Akademii Muzycznej przy ul. Gdańskiej 20 odbywać się będą konkursowe przesłuchania pianistów. Kto przejdzie do II etapu konkursu, dowiemy się 14 listopada ok. 18.00.

Przesłuchania II etapu trwać będą od 15 do 17 listopada także w Akademii Muzycznej - ogłoszenie wyników nastąpi 17 XI ok. 17.00. Półfinaliści z Capellą Bydgostiensis swe recitale grać będą w sali koncertowej filharmonii 19 i 20 listopada.

Nazwiska pięciu finalistów jury ogłosi 20 XI około godz. 21.30.

Koncerty finałowe w filharmonii odbędą się 22 i 23 listopada o 19.00. Przed ogłoszeniem ostatecznego werdyktu jury, ze specjalnym koncertem 23 XI o 21.00 wystąpi Krzysztof Herdzin, który zaprezentuje „Paderewskiego na jazzowo”.

Koncert laureatów i wręczenie nagród 24 listopada w Filharmonii Pomorskiej, a dzień później występ w Filharmonii Narodowej.

Warto dodać, że wszystkie przesłuchania będą transmitowane na żywo onlinekonkurspaderewskiego.pl

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera