Tak naprawdę żadne miasto nie rozwinęłoby się bez dostępu do wody – nie inaczej było w przypadku Bydgoszczy, o czym można się przekonać, odwiedzając zabytkową halę pomp przy ul. Gdańskiej 242, będącą wraz z wieżą ciśnień obiektem bydgoskiego Muzeum Wodociągów oraz Szlaku TeH20.
Dla Bydgoszczy najważniejszym źródłem wody od samego początku była oczywiście Brda, choć były też instalacje w 1551 roku czerpiące wodę ze stawów z okolic dzisiejszej Castoramy czy ujęcia w Lesie Gdańskim z 1900 roku. Ujęcie wody na Brdzie na Czyżkówku uruchomiono w 1962 roku. O pierwszych rozwiązaniach technicznych z przeszłości, jak i współczesnych inwestycjach sieci wodociągów – tego wszystkiego będzie można dowiedzieć się pod wycieczki po terenie hali pomp, gdzie znajduje się m.in. 15-metrowy model piętrowego kanału wodno-ściekowego z końca XIX w. Jest też wiele innych unikalnych eksponatów.
- Eksponatem wartym zobaczenia jest, działająca do dziś, replika rurmusa, czyli urządzenia, którym w XVI wieku pobierano wodę z Brdy. Na zewnątrz Muzeum Wodociągów jest także nie tylko Las Gdański, ale i... las hydrantów - i to z różnych epok, każdy niepowtarzalnie stylizowany. Inną pokaźną kolekcję w muzeum stanowią włazy kanalizacyjne. Te z pozoru zwykłe płyty niezwykle często są bardzo ozdobne i zawierają spory kawał historii. Na przykład, niektóre z włazów powstawały na okoliczność konkretnych jubileuszy - opowiada Kinga Puchowska, koordynator Szlaku TeH2O.
Przypominamy, że rok 2018 jest Rokiem Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego. W związku z tym, na uczestników trzeciego już sezonu wycieczek „Poznaj industrialną Bydgoszcz” czekają dodatkowe atrakcje i niespodzianki m.in. w postaci konkursów, w których można wygrać okolicznościowe pamiątki. Upominki za wiedzę czekają także na naszych Czytelników, którzy dzięki uprzejmości Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy co tydzień mają szansę wygrać podwójną wejściówkę, odpowiadając na konkursowe pytanie.
W tym tygodniu pytanie brzmi: W którym roku zakończono budowę obiektu hali pomp projektu Franza Marschala przy ujęciu wody w Lesie Gdańskim? Na poprawne odpowiedzi czekamy pod adresem mailowym: [email protected]. Podwójną wejściówkę otrzyma osoba, która jako pierwsza nadeśle mailem poprawną odpowiedź.
Poniżej przypominamy plan wakacyjnych wycieczek „Poznaj industrialną Bydgoszcz” sezonu 2018, które jeszcze przed nami:
- Hala Pomp - 4 sierpnia, godz. 13.00, (rezerwacje od 31 lipca)
- Wyspa Młyńska - 11 sierpnia, godz. 12.00 (rezerwacje od 7 sierpnia)
- Spichrze nad Brdą - 18 sierpnia, godz. 12.00 (rezerwacje od 14 sierpnia)
- Muzeum Kanału Bydgoskiego - 25 sierpnia, godz 11.00 (rezerwacje od 21 sierpnia)
- Kończymy sezon wakacyjny z pompą - zwiedzamy dwa obiekty:
- Muzeum Mydła i Warzelnia Piwa Bydgoszcz - 1 września, godz. 10.30 (Muzeum Mydła) i 12.00 (Warzelnia) - rezerwacje od 28 sierpnia
.
