Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powrót Bydgoszczy do Macierzy [2018]. Program obchodów

Justyna Tota
materiały promocyjne MCK
W sobotę, 20 stycznia - jak w 1920 roku - na Starym Rynku Jan Maciaszek odbierze klucz do Bydgoszczy. Z tej okazji mieszkańcy mogą za darmo bawić się na karuzeli, wsiąść do dorożki czy wziąć udział w grze miejskiej z nagrodami. Będzie też bieg bydgoskich kelnerów, by móc wznieść toast. W niedzielę ciąg dalszy świętowania - na uroczystości zaprasza też TMMB, a na koncert Pałac Stary w Ostormecku.

Ma ponad sto lat i jest jedyną taką w Polsce wiktoriańską karuzelą, która dziś od 13.00 czynna będzie na Starym Rynku. To jedna z atrakcji miejskich obchodów powrotu Bydgoszczy do Macierzy, z której będzie można korzystać za darmo. Bez opłat będzie też można wsiąść do dwóch stylowych dorożek, kursujących w okolicach Starego Rynku. Mieszkańcy będą częstowani, wypieczonymi w pałacowej kuchni Ostromecka, „Maciaszkami”, czyli ciasteczkami w kształcie klucza, nazwanymi tak od Jana Maciaszka - pierwszego polskiego prezydenta, któremu władzę i klucze do miasta przekazał niemiecki burmistrz Hugon Wolff, czego świadkami będziemy o 15.00.

- Marzy mi się, żeby „Maciaszki” stały się naszym lokalnym wyrobem cukierniczym (jak stało się to z marcińskimi rogalami), którymi na 20. stycznia bydgoszczanie częstowaliby się - mówi Adam Gajewski z MCK (głównego organizatora obchodów), który jutro wcieli się w wynalazcę i konstruktora Władysława Paciorkiewicza. To jedna z czterech postaci bydgoskich przedwojennych przemysłowców, jakich będzie można odwiedzić w godz. 13-15 w specjalnie zaaranżowanych pracowniach w ramach gry miejskiej „Z wizytą w pracowni przedwojennych bydgoskich przedsiębiorców”. W pracowniach będą też zagadki, ich rozwiązanie warto wpisać na rozdawanych ulotkach, które w finale zabawy wezmą udział w losowaniu nagród. Wynalazca maszyn do pisania, w tym tej z polską czcionką, będzie mieć pracownię na strychu WiMBP (Stary Rynek 24). Jan Maciaszek, który był adwokatem, będzie czekać w swej kancelarii w Galerii Wspólnej (ul. Batorego 1/3, nad dawnym „Węgliszkiem”). Na barce „Lemara” gorącą kawą wraz z uczennicami częstować będzie Wanda Rolbieska - założycielka Gimnazjum Żeńskiego. A w Muzeum Mydła (ul. Długa 13-17) spotkamy Józefa Tomaszewskiego, właściciela Bydgoskiej Wytwórni Mydła, który rozsławił nasze wyroby mydlarskie na cały kraj!

Na Starym Rynku po 15.00, po przekazaniu klucza do miasta, planowany jest toast, który poprzedzi bieg kelnerów i barmanów z kieliszkami szampana na tacy. Od 19.00**w kawiarni Szpulka MCK** będzie można coś zjeść, potańczyć przy muzyce z lat międzywojnia i powspominać stare czasy (10 zł/os., 15 zł/2 os.).

W niedzielę (21 bm.) także Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy zaprasza na uroczystości, które rozpoczną się o 12.00 w kościele pw. Św. Trójcy od mszy św. dziękczynnej za przywrócenie niepodległości oraz w intencji Bydgoszczy i bydgoszczan. Pieśni patriotyczne i kolędy wykona Orkiestra dęta „EM-Band” przy I LO pod dyrekcją Ewy Makuli. Następnie uroczystości przeniosą się pod pomnik NSPJ przy ul. Seminaryjnej, gdzie o 13.00, po odegraniu Hejnału Bydgoszczy oraz wystąpieniach, złożone zostaną wieńce.

Również w niedzielę w godz. 14-17 w Pałacu Starym w Ostromecku posłuchać można, jak brzmi odrestaurowanym fortepian Krall & Seidler Zygmunta Noskowskiego z kolekcji Andrzeja Szwalbego. Więcej o tym wydarzeniu napisaliśmy tutaj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera