PRZECZYTAJ:"Baza dla dentystyki miała powstać w oparciu o chirurgię szczękową" [ANALIZA]
[break]
Wczoraj prezydent Bydgoszczy spotkał się w ratuszu z bydgoskimi parlamentarzystami.
- Przedstawiłem te sprawy, które są ważne dla miasta, ale decyzje o ich realizacji zapadają w Warszawie - w rządzie, ale i parlamencie - powiedział Rafał Bruski. - Liczę na zaangażowanie naszych parlamentarzystów i wsparcie naszych działań, bo coraz więcej inwestycji staje pod znakiem zapytania - dodał.
Tego typu spotkania prezydent chce organizować co najmniej raz na trzy miesiące. Wczoraj do bydgoskiego ratusza dotarło tylko pięcioro posłów: z PiS Ewa Kozanecka, Piotr Król, Tomasz Latos, Paweł Olszewski z PO i Michał Stasiński - Nowoczesna.
Metropolia zgodnie z ustawą
Jeżeli chodzi o metropolię Bydgoszcz, prezydenta niepokoją brak rozporządzeń wykonawczych do ustawy oraz niekorzystne decyzje polityczne. - My działamy w ramach prawa, gdzie obowiązują ustawy i stosowne rozporządzenia. Dla mnie sygnałem jest to, że prezydent Andrzej Duda podpisał już ustawę o związkach metropolitalnych - stwierdził Rafał Bruski.
Prezydent odniósł się także do unieważnienia przetargu na budowę drogi S10.
- Dziwię się przede wszystkim temu, że o tej decyzji dowiadujemy się po czasie. Można było ogłosić natychmiast nowy przetarg, gdybyśmy wiedzieli wcześniej, bo z takimi sprawami mamy do czynienia w mieście. Najważniejsza część w tym dokumencie dotyczy decyzji środowiskowych. Wymagania, jeżeli chodzi o ochronę środowiska, są wysokie. Badania przeprowadzane są wiosną i latem. Jeżeli zatem nie zostaną wykonane tej wiosny, to budowa S10 odsunie się w czasie - twierdzi prezydent.
Najważniejsze dla miasta
Na liście priorytetów dla Bydgoszczy, wymagających zaangażowania parlamentarzystów, znalazła się także budowa drogi S5. Ta inwestycja wymaga stałego lobbingu i współpracy z administracją rządową.
Kolejna sprawa to utworzenie uniwersytetu medycznego. Zagrożeniem dla jego powołania może być negatywna decyzja polityczna wskutek działań toruńskich polityków.
Wsparcia bydgoskich posłów, w ocenie prezydenta, wymagają także powstanie w Bydgoszczy Zarządu Dorzecza Wisły, Delegatury CBA, Sądu Apelacyjnego i Prokuratury Regionalnej, budowy Centrum Kongresowego na placu Teatralnym, oraz działania na rzecz pozytywnego rozpatrzenia wniosku do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o dotację na przeprowadzenie prac w konserwatorskich i restauratorskich w Młynach Rothera. Wsparcie parlamentarzystów będzie także potrzebne przy uzyskiwaniu pozwoleń na powiększenie terenów inwestycyjnych w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym.
