Wykonawcą robót budowlanych jest wyłoniona w przetargu firma Bydgosta z Bydgoszczy. Podpisanie umowy miało miejsce w ubiegłym tygodniu w Urzędzie Marszałkowskim.
- Zależy nam, by młodzi ludzie po ukończeniu szkół zawodowych znali swój fach i wiedzieli, czego oczekują od nich pracodawcy. Kujawsko-Pomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego to dobrze zorganizowana placówka praktycznej nauki zawodu, odpowiadająca na te potrzeby. Inwestycja pozwoli poszerzyć ofertę edukacyjną i znacznie poprawi warunki kształcenia – mówi Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.
Nowe pracownie i specjalistyczny sprzęt
Dzięki wsparciu finansowemu z Regionalnego Programu Operacyjnego powstanie nowy budynek, który będzie się łączył ze starą częścią szkoły. Obiekt zyska sześć nowych pracowni nauki zawodu dla przyszłych kucharzy, cukierników, piekarzy, przetwórców mięsa, fryzjerów i elektryków. Pracownie wyposażone zostaną w specjalistyczny sprzęt o wartości ponad 2 milionów złotych. W salach pojawią się także komputery stacjonarne i drukarki. Uczniowie będą korzystali z narzędzi i sprzętu, z którym będą mieli do czynienia w zakładach pracy.
Zależy nam, by młodzi ludzie po ukończeniu szkół zawodowych znali swój fach i wiedzieli, czego oczekują od nich pracodawcy. Kujawsko-Pomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego to dobrze zorganizowana placówka praktycznej nauki zawodu, odpowiadająca na te potrzeby. Inwestycja pozwoli poszerzyć ofertę edukacyjną i znacznie poprawi warunki kształcenia
Istniejący budynek placówki z kolei zostanie wyremontowany. Zakres prac obejmuje m.in. izolację fundamentów, naprawę dachu, remont schodów i wymianę drzwi. Odświeżona zostanie też sala do nauki branżowego języka obcego.
Prace ruszą jeszcze w tym roku. Z nowych pracowni uczniowie będą mogli korzystać na początku 2022 roku.
Kolejne kierunki i jeszcze więcej miejsc
Dzięki wsparciu marszałkowskiemu prowadzone są inwestycje także w innych placówkach edukacyjnych znajdujących się na terenie Bydgoszczy.
Wiosną przyszłego roku zakończy się budowa nowego dwukondygnacyjnego budynku, w którym powstanie dziesięć nowoczesnych pracowni zawodowych dla wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. gen. Stanisława Maczka w Bydgoszczy. Otwarte zostaną także nowe kierunki kształcenia.
Z kolei w zmodernizowanym w ubiegłym roku Kujawsko-Pomorskim Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille'a w Bydgoszczy powstanie dwadzieścia jeden nowych miejsc przedszkolnych dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, ruchową, a także niepełnosprawnościami sprzężonymi, dotyczącymi wzroku i słuchu lub z autyzmem.
