Przypomnijmy: Urząd Miasta Bydgoszczy zlecił wykonanie ekspertyzy technicznej stanu pomnika. Wcześniej zdemontowano przechylony kłos. Dokumentację wykonywano w sierpniu i wrześniu, wykonało ją Biuro Konstrukcyjno-Doradcze Damian Wiluś.
Uszkodzenie kilkunastometrowego pomnika nastąpiło na przełomie kwietnia i maja tego roku – wówczas przechylił się jeden z trzech kłosów na jego szczycie. Przyczyną pęknięcia metalowego elementu była korozja. Stalowy pomnik nie ma odpływu wody, stą postępująca korozja.
Reakcją ratrusza na uszkodzenie było zlecenie wykonania ekspertyzy technicznej stanu monumentu. Najpierw, na początku lipca dokonano demontażu chylącego się ku upadkowi kłosa. Dokumentację wykonywano w sierpniu i wrześniu.
Bez odpływu wody deszczowej
Ekspertyza wskazała, że poza słupami w stanie awaryjnym jest również cokół pomnika; eksperci dostrzegli „siatkę rys i spękań” widocznych m.in. przy schodach – jedno z nich ma szerokość 8 mm. Potwierdzili też ogniska korozji kłosów.
Badanie objęło też zdemontowany, uszkodzony kłos – brak możliwości odpływu wody spowodował, że blacha nośna mocująca element szczytowy skorodowała i z 12 mm zmniejszyła się do 2,3 mm! Była to główna przyczyna jego przechylenia – nie bez znaczenia były też warunki atmosferyczne. W środkowym także zaobserwowano odklejenie się spojenia słupa.
Ekspertyzę na zlecenie Urzędu Miasta Bydgoszczy przeprowadzono w sierpniu br.
50-letni pomnik w Dolinie Śmierci upamiętniający mordy dokonane przez Niemców jesienią 1939 posypał się na przełomie kwietnia i maja tego roku – przechylił się jeden z trzech kłosów na szczycie. Problem polega na tym, że pomnik jest metalowy i nie ma odpływu wody - zbiera się w nim deszczówka i całość rdzewieje.
Nie było odpływu wody
"Zdiagnozowano pękniecie spoiny łączącej segmenty rury i zaawansowaną korozję szczelinową" - głosi ekspertyza. Ekspertyzą objęto też zdemontowany kłos – brak możliwości odpływu wody spowodował, że blacha zwyczajnie zardzewiała.
Wnioski biura przeprowadzającego analizę są takie: słupy mają zapas nośności, ale z uwagi na korozję występuje brak mocowania. – Uszkodzenie mocowania wpływa na zmianę schematu statycznego i powoduje dużo większe odkształcenia konstrukcji, np. od wiatru: przemieszczenia głowicy słupa stężonego wynoszą 20 mm, a niestężonego – 190 mm. Brak stężenia powodowało cyklicznie „bujanie” słupa na wietrze.
