Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pół wieku bydgoskiej Samochodówki. Wielką galę poprzedza w szkole cykl spotkań po latach

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Obecnie w skład Zespołu Szkół Samochodowych, który świętuje w tym roku szkolnym 50-lecie istnienia, wchodzą: Technikum Samochodowe nr 12 i Branżowa  Szkoła I Stopnia nr 12 Samochodowa. Do szkoły uczęszcza ponad 700 uczniów.
Obecnie w skład Zespołu Szkół Samochodowych, który świętuje w tym roku szkolnym 50-lecie istnienia, wchodzą: Technikum Samochodowe nr 12 i Branżowa Szkoła I Stopnia nr 12 Samochodowa. Do szkoły uczęszcza ponad 700 uczniów. Tomasz Czachorowski/Archiwum
Zespół Szkół Samochodowych w Bydgoszczy przygotowuje się do jubileuszu 50-lecia. Główne uroczystości odbędą się 25 maja br., ale już od pewnego czasu w placówce organizowane są spotkania po latach z byłymi pracownikami i znanymi absolwentami.

Najbliższe takie spotkanie zaplanowano na 27 lutego. Tym razem gośćmi będą bracia Andrzej i Piotr Karpińscy, którzy w latach 70. i 80. prowadzili w Samochodówce sekcję kartingową.

- Jubileuszowe spotkania po latach pięknie wpisują się nam w obchody 50-lecia - mówi Janusz Tomas, dyrektor Zespołu Szkół Samochodowych w Bydgoszczy. - Rozpoczęliśmy je już pod koniec ubiegłego roku. Naszą szkołę odwiedzili nasi znani absolwenci: Szymon Woźniak - znany polski żużlowiec, dr inż. Wojciech Zalewski - wykładowca na kilku uczelniach i zarazem twórca systemów i oprogramowania dla branży transportowej, Andrzej Bauza - sędzia Sądu Okręgowego w Bydgoszczy oraz Krzysztof Kris Forbot - znany i popularny muzyk.

Kolejni wyjątkowi goście spotkają się z uczniami Samochodówki

Teraz czas na karting. W tej dyscyplinie sportu bydgoska Samochodówka osiągała wielkie sukcesy, niejednokrotnie zdobywając mistrzostwo Polski.

- To niewątpliwie zasługa Andrzeja i Piotra Karpińskich. To oni prowadzili w naszej szkole sekcję kartingową - mówi Janusz Tomas. - Przez lata przewinęło się przez nią wielu wspaniałych zawodników, którzy po ukończeniu szkoły, kontynuowali swoją pasję. Dla naszych obecnych uczniów na pewno będzie to bardzo ciekawe spotkanie.

Na tym nie koniec, bo 22 kwietnia planowane jest spotkanie z twórcami bydgoskiego sportu. W jego ramach w szkole wizyta Stanisława Olczyka, byłego nauczyciela Samochodówki, trenera wielu pokoleń lekkoatletów, mistrzów Polski i Europy oraz uczestników igrzysk olimpijskich.

Gala w filharmonii, przejazd zabytkowych pojazdów i piknik motoryzacyjny

Główne uroczystości jubileuszowe odbędą się 25 maja. Tego dnia o godz. 11 w Filharmonii Pomorskiej rozpocznie się wielka gala z okazji 50-lecia szkoły. Poprzedzi ją o godz. 9 msza święta w Bazylice św. Wincentego a`Paulo.

- Po zakończeniu gali przygotowujemy nie lada atrakcję, czyli przejazd zabytkowych aut, motocykli i autobusów ulicami miasta z filharmonii do siedziby szkoły - mówi Janusz Tomas. - Tu od godz. 13.30 już na terenie Zespołu Szkół Samochodowych odbędzie się piknik motoryzacyjny. Zwykle organizowaliśmy "Motomajówkę" na początku maja, ale tym razem ze względu jubileusz 50-lecia szkoły przełożyliśmy tę imprezę na 25 maja, bo chcemy, by wzięli w niej udział nasi absolwenci.

Podczas pikniku zaprezentowane zostaną stare i nowe pojazdy oraz motocykle.

- Zaprzyjaźnione z nami salony samochodowe zadeklarowały, że wystawią auta - mówi Janusz Tomas. - Przygotujemy również poczęstunek dla naszych gości.

Z okazji jubileuszu powstaje okolicznościowe wydawnictwo poświęcone Zespołowi Szkół Samochodowych.

- Teksty są już napisane. W zespole redakcyjnym, który je przygotował, są nasi nauczyciele. Teraz całość trafiła do Zakładu Aktywności Zawodowej, wydawcy tej wyjątkowej publikacji - informuje Janusz Tomas.

Przypomnijmy, że obecnie w skład Zespołu Szkół Samochodowych wchodzą: Technikum Samochodowe nr 12 i Branżowa Szkoła I Stopnia nr 12 Samochodowa. W szkole pracuje 68 nauczycieli. Uczęszcza do niej ponad 700 uczniów.

W placówce funkcjonują też Stacja Kontroli Pojazdów dostępna dla wszystkich kierowców oraz Ośrodek Szkolenia Kierowców uprawniony do prowadzenia kursów nauki jazdy, z których korzystają tylko uczniowie.

Zobacz wideo: UKW w Bydgoszczy zakupił defibrylator AED. Ten sprzęt ratuje życie

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo