MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podróż do kraju przodków

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Na koncie ma 18 powieści i kilka zrealizowanych scenariuszy filmowych i teatralnych. Akcja jego kolejnej książki toczy się w Polsce - od Polichna po Gdańsk.

Na koncie ma 18 powieści i kilka zrealizowanych scenariuszy filmowych i teatralnych. Akcja jego kolejnej książki toczy się
w Polsce - od Polichna po Gdańsk.

Nigel Hinton urodził się w Londynie w 1941 roku. Jak sam wspomina, imał się w życiu różnych zajęć, zanim docenił naukę. Po skończeniu anglistyki został nauczycielem
i w tym zawodzie przepracował 16 lat. Zabrał się również za pisanie , przeznaczonych głównie dla młodzieży książek. Szło mu to tak dobrze, że było go stać na porzucenie pracy zarobkowej i życie wyłącznie z pisania.

<!** Image 2 align=none alt="Image 165731" sub="Nigel Hinton. Fot. Archiwum">

Najbardziej znana książka Hintona „Mój kumpel Buddy” została sfilmowana i od 25 lat znajduje się na brytyjskich listach bestsellerów.

Od kilku lat Hinton zbierał materiały do powieści o losach własnego dziadka, Polaka. Niewiele
o nim wiedział. Tylko tyle, że urodził się w Polsce i w wieku lat 11 lub 12 uciekł z domu, przedostając się do Gdańska, skąd wypłynął na statku w świat, by po kilku latach osiąść na stałe w Anglii, w Londynie. Działo się to około roku 1870.

<!** Image 3 align=none alt="Image 165732" sub="Okładka książki o polskich korzeniach Nigela Hintona. Fot. Archiwum">

Najstarsza z sióstr Hintona pamiętała nazwy: Wilhelmsdorf i Netze.

- Zacząłem poszukiwania w Internecie - mówi Hinton - i pojawiły się polskie słowa Polichno i Noteć. Znalazłem je na starej mapie. A potem Kanał Bydgoski i Bydgoszcz. Tędy musiała prowadzić droga ucieczki dziadka. Patrzyłem i patrzyłem na mapy.

<!** reklama>

Cztery lata temu Nigel Hinton przyjechał do Bydgoszczy, by naocznie obejrzeć miejsca, przez które wiodła trasa podróży jego dziadka. W 2009 roku rozpoczął pisanie powieści „The Road From Home”.

W styczniu tego roku powieść ukazała się nakładem wydawnictwa Sourcebooks Jabberwocky
w USA. Tytuł uległ zmianie na „Walk the Wild Road”, co można przetłumaczyć jako „Podróż w nieznane”. Książka liczy prawie 300 stron. Jej akcja rozpoczyna się w Polichnie, skąd bohater, 12-letni Leo, wyrusza przez Nakło, Bydgoszcz, Toruń, Grudziądz i Tczew do Gdańska, gdzie pragnie zamustrować się na statek do Ameryki, będącej dla niego synonimem lepszego życia.

Szerzej o powieści napiszemy
w jednym z najbliższych wydań magazynu „Expressu”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!