Na pierwszym piętrze mieściło się do niedawna biuro Solidarności 80. Wcześniej miały tam siedziby inne organizacje polityczne, między innymi na początku lat 90. Porozumienie Centrum.
[break]
Ostatnio pomieszczenie przeszło we władanie dwóch bydgoskich adwokatów - Daniela Laknera i Łukasza Kaczanowskiego, którzy przystąpili do urządzania tam swojej kancelarii. Zaczęli od oględzin dość poważnie zniszczonego biura. Ich uwagę przykuły zajmujące całą ścianę szafy, które częściowo były zabite deskami.
- Jakież było nasze zdziwienie, kiedy po usunięciu desek okazało się, że szafy zawierają dokumenty „Solidarności” sprzed 35 lat. Zdziwiło nas, że tego rodzaju pamiątki spoczywają w kurzu i zapomnieniu. Uważamy, że nie można tego tak zostawić - mówi mec. Daniel Lakner.
Reporter „Expressu” wczoraj obejrzał znalezisko. Na szczególnie cenne - z punktu widzenia historycznego - wyglądają dwa grube segregatory, zawierające dokumenty z lat 1980-1981.
Zacytujmy kilka z nich. „Czersk, 27.10.1980 r. Komitet Założycielski NSZZ „Solidarność” przy O/Wojew. BGŻ w Bydgoszczy”. Dalej następuje lista osób, które wyraziły chęć przystąpienia do związku. Podobny dokument pochodzi z Mogilna, gdzie do „Solidarności” postanowili zapisać się pracownicy tamtejszego Banku Spółdzielczego.
Znajdujemy także „Postulaty rolników” z pieczęcią Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” w Bydgoszczy. Wśród nich, odnośnie ustawy o rentach i emeryturach dla rolników, m.in. obniżenie wieku emerytalnego do 60 roku życia.
Prawdziwą gratką dla historyka jest „List otwarty do radnych Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy”, wystosowany przez Międzyzakładowy Komitet Założycielski NSZZ „Solidarność” w Bydgoszczy. Dokument powstał niedługo po 19 marca 1981 roku, kiedy to podczas sesji WRN dotkliwie pobito grupę działaczy „Solidarności”, w tym Jana Rulewskiego. W liście „Solidarność” wyjaśnia, dlaczego odrzuca zaproszenie na kolejną sesję 26 marca i domaga się od radnych potępienia „decydentów i prominentów władzy”.
Możemy przeczytać także wewnątrzzwiązkowy dokument o akcji protestacyjnej w regionie Mazowsze oraz wydania „Serwisu Informacyjnego” bydgoskiej „Solidarności” z sierpnia 1981 roku.
Z początku lat 90. pochodzą plakaty z Lechem Wałęsą, kandydatem na prezydenta RP.
Zainteresowaliśmy sprawą delegaturę IPN w Bydgoszczy, który chce przejąć archiwum. - Jeśli trzeba, poddamy dokumenty konserwacji, opracujemy i będziemy udostępniać zainteresowanym - mówi Marcin Pietruszewski, kierownik Sekcji Gromadzenia, Opracowywania i Obsługi Magazynów IPN w Bydgoszczy.
