Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Pod skórą” Macieja Pisuka jak subiektywny dokument z Brzeskiej zapisany na kliszy

Justyna Tota
Justyna Tota
Większość portretów ma pionowy kadr. - Przez co wydają się szalenie malarskie - Marek Noniewicz, kurator wystawy „Pod skórą" w Muzeum Fotografii w Bydgoszczy
Większość portretów ma pionowy kadr. - Przez co wydają się szalenie malarskie - Marek Noniewicz, kurator wystawy „Pod skórą" w Muzeum Fotografii w Bydgoszczy Maciej Pisuk, z cyklu „Pod skórą. Fotografie z Brzeskiej”
- Jedni mówią, że to kontrowersyjny projekt, inni, że przedstawia ponury świat, a ja myślę, że Pisuk pozwala bohaterom swych zdjęć uwierzyć, że są piękni w swej autentyczności - mówi Marek Noniewicz i zaprasza na środowy wernisaż wystawy „Pod skórą” w Muzeum Fotografii, wstęp wolny. Ekspozycję będzie można zwiedzać do 16 grudnia, wtedy też planowane jest spotkanie autorskie z Maciejem Pisukiem.

Maciej Pisuk nim napisał scenariusz do filmu Leszka Dawida „Jesteś Bogiem”, najpierw stał się mieszkańcem warszawskiej Pragi (mając już za sobą współpracę z telewizją i m.in. z Teatrem TV, który w 2001 r. nakręcił wg jego scenariusza „Gwiazdy i los człowieka” z Markiem Kondratem i Zbigniewem Zamachowskim). Pewnego dnia scenarzysta zawędrował na ulicę Brzeską - miejsce tzw. złe i biedne. Jak przyznał Maciej Pisuk w jednym z wywiadów, bieda jest malownicza, ale on zanim chwycił za aparat, najpierw postanowił mieszkańców Brzeskiej poznać, a z czasem zaprzyjaźnić się z nimi. Tak w 2004 roku zaczął powstawać fotograficzny cykl „Pod skórą”, który nadal nie jest zamknięty.

- Maciej Pisuk przesłał mi prośbę, abym wymienił parę zdjęć z wystawy na nowe. Nie dlatego, że poprzednie były nieudane, ale dlatego, że chciałby pokazać fotografie w tej chwili dla niego ważniejsze - mówi nam Marek Noniewicz, który jako kurator bydgoskiej wystawy w Muzeum Fotografii przygotowuje już drugą odsłonę projektu „Pod skórą” w naszym regionie, bowiem w ubiegłym roku była ona prezentowana w Toruniu.

Ekspozycję, poza nielicznymi wyjątkami, stanowią portrety, które tworzą narrację nie pozwalającą na to, by przejść obojętnie.
- Stojąc przed tymi zdjęciami, odczuwa się spotkanie z drugim człowiekiem. Być może to za sprawą technologii analogowej, której Pisuk pozostaje wierny, pracując na kliszy, ma się to wrażenie, że rzeczywistość w sposób szczególny przenika do fotografii. Jeśli miałbym określić ten typ zdjęć, nazwałbym je subiektywnym dokumentem, w którym ludzie są pokazani w poetycki sposób - dzieli się spostrzeżeniami Marek Noniewicz, który zwraca uwagę na coś jeszcze.

- Z niektórymi fotografiami trzeba spędzić nieco czasu, by znaleźć punkt, który jest na zdjęciu ostry. A gdy nagle dostrzegamy go, wiemy, że tak miało być, jak na przykład w portrecie kobiety z dzieckiem, gdzie wyostrzona jest dłoń podtrzymująca malca - wyjaśnia kurator wystawy. - Mogłoby się wydawać, że Maciej Pisuk jako człowiek związany z filmem, będzie stosować kadr poziomy. Tymczasem większość portretów z cyklu „Pod skórą” ma pionowy kadr, przez co wydają mi się szalenie malarskie.

Podobne podejście fotografa do człowieka ma Dariusz Bareya, którego wyraziste portrety bydgoskich bezdomnych „Human’s light and shade” mogliśmy rok temu oglądać na wystawie w Galerii Farbiarnia. - Podczas toruńskiej wystawy „Pod skórą” doszło zresztą do spotkania Macieja Pisuka z Dariuszem Bareyą. Od razu znaleźli wspólny język, co w ogóle mnie nie dziwi - mówi Marek Noniewicz, który organizował edycję tej wystawy także w grodzie Kopernika.

Tymczasem bydgoszczanie z Maciejem Pisukiem będą mogli się spotkać podczas finisażu wystawy w Muzeum Fotografii, czyli 16 grudnia. I zapowiada się, że będzie to jedno z najciekawszych spotkań tego roku.
- Prowadziłem już 2,5-godzinne (z przerwą, po której wszyscy słuchacze wrócili) spotkanie z Maciejem, co wiąże się z pokazem także innych fotografii niż na wystawie oraz książki o Brzeskiej, jaką artysta przygotowuje do wydania - dodaje Marek Noniewicz.

Jeśli nie będziecie mogli być na środowym (15 listopada) wernisażu o godz. 18.00, to wystawa „Pod skórą” Macieja Pisuka jest dostępna dla zwiedzających od wtorku do soboty w godz. 11-17 (w soboty 10.00-14.00) w Muzeum Fotografii przy WSG (ul. Królowej Jadwigi 14) aż do wspomnianego powyżej finisażu i spotkania z artystą 16 grudnia br.

Maciej Pisuk
Maciej Pisuk archiwum Polska Press

Maciej Pisuk (ur. 1965) - polski pisarz, scenarzysta oraz fotograf. Autor scenariusza do filmu Leszka Dawida Jesteś Bogiem, opublikowanego wcześniej w formie książkowej przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej. Mieszka w Warszawie. Jest absolwentem Studium Scenariuszowego w PWSFTviT w Łodzi, autorem sztuki telewizyjnej Gwiazdy i los człowieka oraz scenariusza o Jacku Kuroniu. Swoje teksty publikował m.in. w „brulionie” oraz antologii Macie swoich poetów. Praca nad projektem Pod skórą trwa nadal. W oparciu o zebrany materiał artysta planuje wydać książkę, we współpracy z Anną Nałęcką i Rafałem Milachem z Kolektywu Sputnik Photos.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!