W czwartek w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy odbyła się konferencja prasowa, podczas której Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych przedstawił założenia Krajowego Programu Kolejowego. Ma obowiązywać do końca 2023 roku.
- Na realizację przeznaczymy 67 miliardów złotych - wyjaśniał Ireneusz Merchel. - Dzięki tym inwestycjom poprawią się warunki podróżowania oraz skróci czas przejazdu. Konsultacje krajowego programu potrwają do 2 września a potem, taką mam nadzieję, zostanie on przyjęty przez rząd.
PKP w Bydgoszczy. Plany województwa
Dla województwa kujawsko-pomorskiego KPK przewiduje 1,5 mld złotych, które zostaną przeznaczone na realizację kilku projektów. Na liście podstawowej znalazła się modernizacja szlaku transportowego Bydgoszcz - Trójmiasto (po zakończeniu prac średnia prędkość ma wzrosnąć do 140 km/godz.). W projekcie są także remonty linii kolejowych: z Torunia do Kutna (prędkość ma wzrosnąć do 120 km/godz.), z Inowrocławia przez Bydgoszcz do Tczewa (prędkość maksymalna ma wzrosnąć 160 km/godz.).
Na liście rezerwowej umieszczono projekty modernizacji tras na odcinku Bydgoszcz - Piła Główna i Nasielsk - Toruń Wschodni oraz rewitalizację linii Bydgoszcz - Kcynia.
- Po rozstrzygnięciu przetargów spodziewamy się oszczędności w granicach od 20 do 30 procent - zdradził prezes PKP PLK. - Z tych pieniędzy zamierzamy zrealizować wspomniane projekty z listy rezerwowej.
Apel do marszałka
Prezes PKP PLK dodał, że część inwestycji może być finansowana przez samorządy lokalne, szczególnie wojewódzkie.
- Apeluję do marszałka województwa o to, by włączył się do realizacji programu - mówił Ireneusz Merchel. - Inwestycje kolejowe mogą być przecież finansowane z RPO (85 proc.) i naszych pieniędzy.
Projekty z listy podstawowej KPK, które mają być finansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa to modernizacje połączeń: Grudziądza z Tucholą, Torunia Wschodniego z Chełmżą, Grudziądza z Brodnicą.
