MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Plany zagospodarowania Młynów Rothera nabierają kształtów. Czy dostaniemy 450 mln zł?

Tomasz Zieliński
Koszt renowacji Młynów Rothera i urządzenia w nich eksperymentarium na miarę warszawskiego „Kopernika” to kilkaset milionów złotych
Koszt renowacji Młynów Rothera i urządzenia w nich eksperymentarium na miarę warszawskiego „Kopernika” to kilkaset milionów złotych Dariusz Bloch
Eksperymentarium unikalne na miarę kraju i Europy powstanie w Młynach Rothera. - Jeżeli chcemy, by to miejsce żyło, projekt musi mieć rozmach - mówi ratusz. Przedstawiamy plany Kontraktu terytorialnego.

Do nadchodzącego rozdania funduszy unijnych Bydgoszcz zgłosiła 31 projektów. Zanim wkroczą w fazę realizacji, muszą zostać zaakceptowane przez rząd. Odbędzie się to w drodze negocjacji i „obrony” proponowanych inwestycji. W obszarze kultury i edukacji sztandarowym projektem jest rewitalizacja i zagospodarowanie Młynów Rothera na Wyspie Młyńskiej.
[break]

Dla regionu i Polski

Ma to być jedna z największych inwestycji Bydgoszczy do 2020 roku. Projekt wstępnie skalkulowany został na 450 mln złotych. Obejmuje nie tylko rewitalizację i przystosowanie młynów do nowych potrzeb, ale i urządzenie w nich eksperymentarium. Motywem przewodnim projektu jest woda, jej miejsce w nauce, gospodarce i historii.
- Zależy nam bardzo, by młyny stały się miejscem, które ściągnie ludzi, do którego przyjeżdża się z przyjemnością i ciekawością- mówi Łukasz Niedźwiecki, zastępca prezydenta Bydgoszczy.

Eksperymentarium ma nie tylko propagować naukę, ale i być swoistym bydgoskim muzeum, połączonym z centrum technologii i kreatywności.
- Podczas projektowania uwzględniliśmy fakt, że w nadchodzącej perspektywie unijnej promowane będą projekty innowacyjne, łączące gospodarkę z nauką i edukacją - mówi Iwona Loose z Wydziału Rozwoju i Wdrażania Polityki Terytorialnej Urzędu Miasta. - Projekt wykracza poza region. Do jego wykonania chcemy zatrudnić specjalistów i wizjonerów nie tylko z Bydgoszczy, ale z całego kraju.
Ma to zagwarantować jakość i rozmach, które ściągną nad Brdę turystów. Projekt składać się ma z trzech części, nazwanych po łacinie: renovatio, experymentarium, creatio.

Wodociąg i powódź

Pierwsza z nich objąć ma rewaloryzację zabytkowego obiektu z zaprezentowaniem innowacyjnych technologii, przy pomocy których ją przeprowadzono. Interaktywne wystawy poprowadzą gości poprzez historię miasta od czasów rzymskich do współczesności. Znajdą tu swoje miejsce m.in. bydgoska mennica i kanał.
- W części eksperymentalnej goście wykonać będą mogli wiele doświadczeń fizycznych, których „bohaterem” będzie woda - tłumaczy Iwona Loose. - Chcemy na przykład zapoznać zwiedzających z funkcjonowaniem wodociągów, ale i mechanizmem powstawania powodzi czy tsunami.

Projekt kreacyjny zakłada utworzenie ośrodka przemysłów kreatywnych, pokazującego to, czym może pochwalić się Bydgoszcz i jej sąsiedzi. Prezentowane w nim mają być np. technologie informatyczne, związane z współczesnymi grami, ale także produkcja szkła lub ceramiki.

- Marzą się nam pracownie, w których będzie można nie tylko zamówić unikalne instrumenty lub meble, ale i uczestniczyć w procesie ich produkcji - mówi Iwona Loose. - Chcemy, by bydgoski „Kopernik” inspirował do myślenia i działania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera