Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza pomoc ratuje życie

Iwona Matusiak
- W sezonie letnim na wszystkich czyha wiele niebezpieczeństw. Warto wiedzieć, jak sobie z nimi poradzić - przestrzega Bogumiła Jabłońska z Polskiego Czerwonego Krzyża.

- W sezonie letnim na wszystkich czyha wiele niebezpieczeństw. Warto wiedzieć, jak sobie z nimi poradzić - przestrzega Bogumiła Jabłońska z Polskiego Czerwonego Krzyża.<!** Image 2 align=none alt="Image 212980" sub="Bogumiła Jabłońska za działania na rzecz krwiodawstwa często dostaje odznaczenia / Fot. Iwona Matusiak">

Czym obecnie zajmuje się nakielski oddział PCK?

Właśnie obchodziliśmy Dzień Honorowego Dawcy Krwi i z tej okazji pan Michał Krzoska z klubu HDK, działającego przy Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nakle, zorganizował dla krwiodawców spotkanie integracyjne w Sucharach. Połączone było ono z zawodami wędkarskimi, gdzie obok rywalizacji najważniejszy był wspólnie spędzony czas. Była to też okazja, aby chociaż w jakiś sposób uhonorować osoby regularnie oddające krew. Wręczaliśmy im nasze koszulki PCK, ale też nowe zasponsorowane przez burmistrza Nakła z wizerunkiem Nakła i kropelką. Podarowaliśmy również wszystkim znaczki PCK. Mamy też teraz bardzo prężnie działające koło w Kowalewku, dla nich też chcemy przygotować koszulki z okazji minionego święta. Chociaż wiele osób włącza się w przygotowywanie akcji, to my jesteśmy takim motorem napędowym.

Zbiórek, które w tym sezonie są bardzo potrzebne.

Od lat wiadomo, że sezon letni to zawsze czas dużego zapotrzebowania na ten bezcenny lek. Teraz jest jeszcze w miarę spokojnie, ale lada moment, kiedy zaczną się wakacje, z pewnością krwi będzie potrzeba coraz więcej i więcej. Kolejna nasza akcja odbędzie się już 10 czerwca w świetlicy straży pożarnej od godziny 8 do 12. Serdecznie wszystkich zapraszamy. Każda kropla krwi jest ważna i może komuś uratować życie. Natomiast kolejne nasze przedsięwzięcie wstępnie planowane jest na 15 sierpnia, przy okazji festynu wojskowego w nakielskim amfiteatrze.

Zaangażowała się też Pani teraz w nauczanie udzielania pierwszej pomocy.

Tak, zachęcam wszystkich, którzy chcieliby nauczyć się udzielania pierwszej pomocy czy też przypomnieć sobie te istotne informacje, do naszej siedziby przy ulicy Dąbrowskiego w Nakle, w każdy poniedziałek, środę i piątek od godziny 13 do 14. Bez względu na wiek każdy może przyjść, porozmawiać, zapytać. To jest wiedza, którą wszyscy powinni posiadać, bo nigdy nie wiadomo, kiedy może się ona przydać. Możemy być na przykład w takiej sytuacji, że ktoś z rodziny straci przytomność, czy w czasie letniego wypoczynku ktoś dostanie udaru. Trzeba wiedzieć, jak się w takich sytuacjach zachować. Panika nic tu nie pomoże, a niestety, zwykle właśnie tak reagujemy.

Dlatego te zasady muszą być dobrze znane.

Jak najbardziej. Prowadzę też szkolenia z udzielania pierwszej pomocy w szkołach i tam staramy się dzielić młodzież na małe grupy, tak aby każdy mógł poćwiczyć na fantomie, a nie wysłuchać tylko wykładu. Sama teoria to stanowczo za mało.

W jakim wieku można już uczyć się udzielania pierwszej pomocy?

Zwykle robię kursy w trzeciej klasie gimnazjum, ale taka nauka może być już wprowadzana w pierwszej klasie. To nie są już przecież małe dzieci i mogą przynajmniej próbować ratować czyjeś życie. Trzeba też uczyć takiej obywatelskiej postawy, wspólnej odpowiedzialności za siebie i za innych. Młodzież czasami mówi, że im się nie chce ćwiczyć na fantomie, po co im to w ogóle jest potrzebne, a ja przekonuję, że możemy uratować kogoś z naszych najbliższych.

Była już Pani w takiej sytuacji?

Kiedyś szłam do pracy, do opieki nad starszą panią i w okolicach naszego liceum w Nakle zobaczyłam, jak stoi jakaś dziewczyna z telefonem, a obok niej leżał mężczyzna. Zapytałam co się dzieje, okazało się, że ona w ogóle nie sprawdziła, bo twierdziła, że się na tym nie zna. Ja zaczęłam wtedy robić uciski i oczekiwałyśmy na pogotowie, niestety, było już za późno i mężczyzna zmarł. Często myślimy też, przynajmniej tak się tłumaczymy, że to pewnie jakaś pijana osoba leży, ale nawet jeżeli tak rzeczywiście jest, to warto to sprawdzić.<!** reklama>

W sierpniu po raz kolejny PCK organizuje wyprawkę dla żaka.

Tak, na początku miesiąca będę roznosiła pisma do naszych lokalnych firm z prośbą o wsparcie i będziemy czekali na odzew. Będą też organizowane zbiórki w kościele. W ubiegłym roku pracownicy Starostwa Powiatowego w Nakle zrobili nam bardzo miłą niespodziankę, bo sami zorganizowali u siebie zbiórkę zeszytów i później nam je przekazali.

Bogumiła Jabłońska

  • Pełni funkcję prezesa Zarządu Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Nakle. Z PCK związana jest od 1969 roku, kiedy pracę rozpoczęła jako wolontariuszka w wieku 16 lat.

  • Honorowy dawca krwi. Od 1972 roku oddała jej 150 litrów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!