Oprócz tzw. „złego” cholesterolu, istnieje także „dobry”. W naszym organizmie łączy się z dwoma rodzajami lipoprotein. - Sam cholesterol jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, wspomaga budowanie błon komórkowych, produkcję hormonów i witaminy D - mówi dietetyczka Małgorzata Zdrojewska. - Jest substancją, która, aby być prawidłowo transportowana we krwi, potrzebuje specjalnych białek – dodaje. To one nadają mu „dobry” (HDL) lub „zły” (LDL) charakter, przenosząc lub zatrzymując w tętnicach. HDL to lipoproteiny o dużej gęstości i zawartości białka. Ułatwiają one usuwanie cholesterolu z krwi do wątroby, dzięki czemu mają właściwości przeciwmiażdżycowe. LDL w odpowiedniej ilości również jest potrzebny, niestety jednak to właśnie jego podwyższone wartości narażają nas na choroby, które prowadzą do zawałów serca czy udarów mózgu.
Jest wiele składników naszej codziennej diety, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, jeśli chcemy dbać o prawidłowy poziom cholesterolu. Jednym z nich jest błonnik, który pomaga usuwać kwasy żółciowe z jelit, poprawia perystaltykę jelit, co ma dobry wpływ na prawidłowy poziom LDL. – Aby dostarczyć swojemu organizmowi błonnik, można zamienić biały, tradycyjny chleb na pieczywo wysokobłonnikowe. A gdy pojawi się ochota na coś słodkiego możemy skusić się np. na batonik musli - podpowiada ekspert. Bogatym źródłem tej substancji pokarmowej są również warzywa strączkowe i owoce. W naszej kuchni na stałe powinna zagościć m.in. oliwa z oliwek, bogata w jednonienasycone kwasy tłuszczowe redukujące LDL.
Obok diety ważny jest regularny ruch. Aktywność fizyczna to nie tylko zaplanowane treningi, ale i tzw. ruch spontaniczny, czyli wszystkie te sytuacje, gdy np. zamiast windy wybieramy schody czy przemieszczamy się pieszo na zakupy.
Zdrowie pod kontrolą - nasza akcja
25 stycznia zapraszamy wszystkich, a w szczególności seniorów, na akcję profilaktyczną „Zdrowie pod kontrolą” do CH Auchan Fordon (ul. Rejewskiego 3).
Od godz. 12 do 16 wszyscy chętni będą mogą skorzystać m.in. z analizy składu ciała i omówienia wyników z doradcą ds. profilaktyki i promocji zdrowia Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ – partnera całego przedsięwzięcia. Będzie to również świetna okazja do uzyskania informacji na temat programów profilaktycznych NFZ, portalu Diety NFZ czy Akademia NFZ, a także potwierdzenia Profilu Zaufanego i wyrobienia Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Co więcej – położna pokaże, w jaki sposób prawidłowo przeprowadzić samobadanie piersi.
Dodatkowo zapraszamy na bezpłatne komputerowe badanie wzroku autorefraktorem, bezinwazyjny pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego i konsultacje z optometrystą.
Nie zabraknie też możliwości zbadania poziomu cukru we krwi czy pomiaru ciśnienia.
Do zobaczenia!
