W Ewangelii wg św. Mateusza przeczytamy, że kiedy Jezus narodził się w Betlejem, w Jerozolimie zjawili się Mędrcy, którzy pytali, gdzie jest nowo narodzony Król żydowski, "Bo widzieliśmy Jego wschodzącą gwiazdę i przybyliśmy złożyć Mu hołd". W dalszej drodze gwiazda, którą ujrzeli doprowadziła ich do Jezusa i Maryi. Mędrcy złożyli narodzonemu dziecku hołd.
Czym mogła być Gwiazda Betlejemska? Zarówno historycy jak i astronomowie spierają się o to do dziś. Część z nich stawia tezę, że uwagę mogła przykuć kometa, lub wyjątkowo spektakularna koniunkcja planet.
Niebo w Wigilię 2023 roku
Jak wyglądać będzie niebo w niedzielę, 24 grudnia 2023 roku? Co tuż po zachodzie Słońca (jeśli pogoda pozwoli) przykuje naszą uwagę?
Zachód będzie miał miejsce około 15.30. Już chwilę później powinniśmy zwrócić nasz wzrok na wschód. Tam zobaczymy dążący do pełni Księżyc. Następnie musimy zerknąć na prawo od Księżyca i wyżej - kierunek wschodnio-południowo-wschodni (ESE). Ujrzymy tam bardzo jasny obiekt. To nie gwiazda, a gazowy olbrzym, największa planeta Układu Słonecznego - Jowisz. Będzie to prawdopodobnie pierwszy obiekt, który po zachodzie zobaczy większość z was.
Jeśli poczekacie chwilę dłużej, to w południowych rejonach nieba zobaczycie innego gazowego olbrzyma - Staurna, który ulokował się na tle konstelacji Wodnika.
Naprawdę pierwsza gwiazda w niedzielę, 24 grudnia
Chcecie być precyzyjni i poszukać jasnej gwiazdy, a nie planety?
Na najjaśniejszą gwiazdę jaką możemy obserwować na niebie - Syriusza - nie ma co czekać. Znad horyzontu wyłoni się dopiero po godzinie 20 (mniej więcej na południowym wschodzie). Z kolei bardzo jasny Arktur zajdzie za horyzontem mniej więcej razem ze Słońcem. Lepiej rozejrzeć się za Wegą - najjaśniejszą gwiazdą w gwiazdozbiorze Lutni, którą możemy obserwować przez całą noc. Gdy zrobi się ciemno znajdziecie ją patrząc w zachodnią stronę.
Możemy jeszcze na moment wrócić do Księżyca, który w Wigilię znajdzie się w rejonie Plejad (swoim silnym blaskiem nieco je przyćmi). Gdy się ściemni, poniżej naszego naturalnego satelity znajdziecie najjaśniejszą gwiazdę gwiazdozbioru Byka, czyli Aldebarana. Ten olbrzym o pomarańczowej barwie oddalony jest o około 67 lat świetlnych od Słońca. Jeśli spojrzycie bardziej w kierunku północnym (w lewo od Księżyca), to ujrzycie inną jasną gwiazdę - Kapellę znajdującą się w gwiazdozbiorze Woźnicy.
Z kolei między 17 a 18 na wschodzie znad horyzontu wyłaniać zacznie się gwiazdozbiór Oriona. Najpierw zobaczymy Betelgezę - czerwonego nadolbrzyma. Ta gwiazda niedawno była bohaterką ciekawego zjawiska astronomicznego, została na krótki moment przyćmiona przez przelatującą asteroidę. Po parudziesięciu minutach dołączy do niej Rigiel - inna jasna gwiazda konstelacji Oriona (nieco jaśniejsza od Betelgezy).
Udanych obserwacji - o ile pogoda pozwoli!
