https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przygotuj się na noc perseidów 2024. Kiedy wypada maksimum tego roju meteorów?

Michał Sierek
Przed nami noc Perseidów 2024. W tym artykule piszemy, kiedy przypada maksimum roju oraz jak dobrze przygotować się do obserwacji i wykonywania zdjęć.
Przed nami noc Perseidów 2024. W tym artykule piszemy, kiedy przypada maksimum roju oraz jak dobrze przygotować się do obserwacji i wykonywania zdjęć. M. Sierek
Perseidy już można oglądać na nocnym niebie, ponieważ Ziemia weszła w pas tego roju meteorów. Noc Perseidów, czyli maksimum zjawiska jednak dopiero przed nami. Kiedy szczególnie warto spoglądać w niebo i jak obserwować meteory, by mieć szansę na dostrzeżenie największej ich liczby? Przeczytajcie nasz mały poradnik.

Perseidy to chyba najpopularniejszy z rojów meteorów. Nic w tym dziwnego - występuje on w okresie letnim, kiedy wielu z nas może zapewnić sobie dogodne warunki do obserwowania tego zjawiska (na przykład podczas wakacyjnych wyjazdów z dala od miejskich świateł).

Jak podaje TVN Meteo, które powołuje się na wyliczenia Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego, absolutne maksimum przypadnie w naszym rejonie świata na godzinę 16.00 (12 sierpnia). Noc Perseidów wypadnie więc z 12 na 13 sierpnia (poniedziałek/wtorek). Tu istotna uwaga - niebo warto obserwować już noc wcześniej. Na pewno będzie szansa na zobaczenie sporej liczby "spadających gwiazd".

Perseidy 2024 - jak obserwować "spadające gwiazdy"

Perseidy to coroczny rój meteorów, który pojawia się w sierpniu i jest związany z kometą Swift-Tuttle. Jest on aktywny od połowy lipca do końca sierpnia. Radiant Perseidów znajduje się w gwiazdozbiorze Perseusza, co jest źródłem ich nazwy. Jednak nie trzeba patrzeć bezpośrednio w kierunku tego gwiazdozbioru, aby obserwować Perseidy. "Spadające gwiazdy" mogą pojawić się w dowolnej części nieba. Radiant to punkt na sferze niebieskiej, z którego, jeśli przedłużymy ścieżki meteorów, wydają się one pochodzić.

Meteory Perseidów są zwykle jasne, często pozostawiają za sobą piękne smugi. Po zmroku warto więc wybrać sobie dobre miejsce do obserwacji i przygotować się na spektakl - możemy zaobserwować nawet kilkadziesiąt zjawisk w ciągu godziny. W nocy z 12 na 13 sierpnia w obserwacjach nie będzie przeszkadzał Księżyc, który zajdzie już między godziną 22 a 23. Przeszkodzić może jedynie pogoda...

Jak komfortowo obserwować Preseidy?

Nie potrzebujesz żadnych specjalnych przyrządów, aby cieszyć się obserwacją Perseidów. Najlepszymi lokalizacjami do ich oglądania są obszary oddalone od miast. Im dalej znajdziesz się od sztucznego światła, tym lepiej będziesz w stanie dostrzegać meteory. Z tego względu idealnie nadają się miejsca położone na obrzeżach miast, na wsiach, itd.

Wybierz lokalizację z szerokim, otwartym horyzontem. Ważne jest, aby przed rozpoczęciem obserwacji odłożyć smartfon i inne źródła sztucznego światła, ponieważ mogą one przeszkadzać w adaptacji wzroku do ciemności (przygotuj się na to, że zajmie to kilka minut). Pamiętaj, że meteory Perseidów mogą pojawić się w dowolnym miejscu na niebie, więc rozsiądź się wygodnie i obserwuj całe niebo.

Meteor na tle Drogi Mlecznej. Zdjęcie (po obróbce w programach graficznych) wykonane aparatem Nikon D5100, obiektyw 18-105 mm. Czas ekspozycji: 25 sek.,
Meteor na tle Drogi Mlecznej. Zdjęcie (po obróbce w programach graficznych) wykonane aparatem Nikon D5100, obiektyw 18-105 mm. Czas ekspozycji: 25 sek., ISO 1600. M. Sierek

Jak zrobić zdjęcie "spadającej gwiazdy"

Jeśli chcesz uchwycić meteor na zdjęciu, warto zastosować się do tych poniższych wskazówek:

  • Użyj aparatu z trybem manualnym. Ustaw czułość (ISO) między 1600–3200, co pozwoli uchwycić słabe światło meteorów. Unikaj wyższych wartości, aby zminimalizować szumy (oczywiście wartość ISO może różnić się od warunków, w których będziesz fotografować oraz od rodzaju sprzętu - trzeba próbować).
  • Jeśli używasz lustrzanki, wybierz obiektyw z maksymalnie szerokim kątem, który pozwoli fotografować jak największy obszar nieba - będziesz miał większą szansę na uchwycenie meteoru. Ustaw przysłonę na jak najszerszą.
  • Długość naświetlania powinna wynosić od 10 do 30 sekund. Użyj statywu i pilota/samowyzwalacza, aby uniknąć drgań aparatu. Wykonuj zdjęcie po zdjęciu i czekaj, aż coś uda się "złapać".
  • Jeśli nie masz zwykłego aparatu, skorzystaj z trybu profesjonalnych zdjęć w smartfonie. Obecnie urządzenia te dają możliwość robienia całkiem dobrych zdjęć nocnego nieba.

Warto wiedzieć: Perseidy to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, znany co najmniej od 2000 lat. Jego orbita przecina się każdego roku z ziemską w dniach 17 lipca - 24 sierpnia. Strumień odłamków skalnych i drobin pyłu, które wpadają w ziemską atmosferę robiąc na niebie piękny pokaz pozostawiła kometa 109P/Swift-Tuttle. Odkryto ją w 1862 roku, ostatni raz odwiedziła nas w 1992 roku, a kolejnego spotkania możemy spodziewać się w 2126 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Styl życia

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski