Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej długoterminową prognozę pogody na kolejne miesiące opublikował w lipcu. Do jej opracowania IMGW wykorzystuje własne autorskie modele. Jak zawsze przy długoterminowych prognozach należy na wstępnie zaznaczyć, że mogą one być obarczone pewnym błędem. Prognoza dotyczy trendów odnośnie średniej temperatury i sumy opadów w danym miesiącu, dokładniejszy opis pogody z tak dużym wyprzedzeniem jest po prostu niemożliwy. Co zatem mówią długoterminowe prognozy na temat pogody we wrześniu, październiku i listopadzie?
Wrzesień 2024 - długoterminowa prognoza pogody

W całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza powinna się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie się zawierać w zakresie normy wieloletniej - czytamy na stronie IMGW.
Warto wiedzieć: Średnią miesięczną temperaturę powietrza/miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej przyjmowanej za okres 1991-2020 - informuje IMGW. Wartości średniej miesięcznej temperatury/miesięcznej sumy opadów z tego 30-letniego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej.
- 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę/sumę opadów w klasie „poniżej normy”,
- 10 środkowych „w normie”,
- a 10 najwyższych „powyżej normy”.
Długoterminowa prognoza pogody na jesień - październik 2024

Średnia miesięczna temperatura powietrza powinna się zawierać w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej - prognozuje IMGW.
Warto wiedzieć: Jak zaznacza instytut, prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca. Podkreślmy, że chodzi o temperaturę notowaną zarówno za dnia, jak i w nocy. Prognozowana suma opadów odnosi się natomiast do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu (w prognozach nie jest określany rodzaj opadu - śnieg lub deszcz).
Prognoza pogody na listopad 2024

W całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej - czytamy na stronie IMGW.
POLECAMY:
