Kometa została odkryta na początku 2023 roku. Od dłuższego czasu prognozy wskazywały, że C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) - jeśli się nie rozpadnie, w październiku może zrobić na wieczornym niebie piękny spektakl. I nie zawiodła!
Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS)
Od kilku dni kometę można obserwować na wieczornym niebie w Polsce a internet zalewają piękne zdjęcia. Na razie jest jeszcze dość jasna (ale jej jasność będzie spadać w kolejnych dniach). Nie trzeba więc jeszcze wyjeżdżać daleko poza miasto, by ją dostrzec. Kometa jest widoczna również w warunkach miejskiego zanieczyszczenia światłem, w mediach społecznościowych zobaczyć można sporo zdjęć wykonanych z balkonów bloków.
By zobaczyć kometę we wtorek, 15 października, wybraliśmy się na górki w Myślęcinku. W rejonie punktu widokowego zebrała się grupka osób, która wyczekiwała pojawienia się komety. - Chyba jeszcze za jasno... Widać ją już? - pytali kolejni wchodzący na górkę miłośnicy astronomii.
Trzeba było poczekać około godziny od zachodu słońca, by była widoczna gołym okiem. I w końcu, gdzieś między jasnym Arkturem a miejscem, w którym zaszła Wenus zaczęła nieśmiało zarysowywać się C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). Z każdą minutą, gdy zachodni horyzont robił się ciemniejszy, kometa była coraz lepiej widoczna. Wieczorny spektakl dość szybko popsuła formująca się mgła, ale kometę można było obserwować kilkadziesiąt minut.
Jasna kometa na październikowym niebie - gdzie jej szukać?
Prognozy na kolejne dni są bardzo obiecujące. Niebo ma być czyste - warto więc wybrać się i spróbować zobaczyć najciekawsze zjawisko astronomiczne 2024 roku!
Komety należy wyszukiwać mniej więcej ponad zachodnim horyzontem, około godziny po zachodzie słońca. Z każdym dniem będzie coraz wyżej (a przez to dłużej będziemy mogli ją obserwować, zanim zajdzie). Niestety najlepsza widoczność komety w połowie października zbiegła się z jasnym Księżycem, który jest w okolicy pełni. Jego blask na pewno utrudnia obserwację, ale w sposób umiarkowany, bo Księżyc znajduje się na niebie daleko od komety.
W jej odnalezieniu pomogą z pewnością aplikacje na smartfony dla miłośników astronomii. Dane komety C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) uwzględnia na przykład popularny program Stellarium. Można w nim sprawdzić, gdzie kometa znajduje się obecnie i jak będzie widoczna w kolejnych dniach.
Kometa 2024 nad Polską - zdjęcia
Do wykonania zdjęć zamieszczonych w galerii użyto lustrzanki cyfrowej z obiektywem 18-105 mm. Do zrobienia zdjęcia wystarczył zakres ISO od 800 do 2500. Czas naświetlania od 4 do 8 sekund. Zdjęcia zostały poddane obróbce w programie do astrofotografii, by wydobyć detale komety oraz jasność gwiazd.
Warto wiedzieć: Tak jasną kometę bez problemu sfotografujecie również smartfonem. Wystarczy nieco wyższa czułość, kilka sekund naświetlania - smartfon musi stać nieruchomo. Jeśli jest wyposażony w optyczny zoom - skorzystaj z niego.
